Albumin meghatározás

Az albumin a teljes fehérjemennyiség (összfehérje) 55-65%-át teszi ki. A májban termelődik, napi előállítási mértéke 150-250 mg/testsúlykilogramm között változik. Ez a máj fehérjeelőállítási kapacitásának kb. 20%-a.  Az albumin féléletideje 19 nap, kb. 0,1g vész el naponta a gasztrointesztinális szakaszban, és kb. 15 mg a vizelettel. A tiroxin, a glükokortikoidok és anabolikus szteroidok  serkentik az albumin szintézisét.  Az albumin a szervezet legfontosabb kötő- és szállító fehérjéje. Számos funkciója közül a legfontosabbak: a plazma kolloid ozmotikus nyomás fenntartása, szállítja a metabolitokat, fémionokat, bilirubint, szabad zsírsavakat, aminosavakat, hormonokat, gyógyszereket, aminosav tartalékként szolgál és fő antioxidáns a plazmában. Diagnosztikailag fontos a szérum-, vizelet- és esetenként a liquor -albumin mennyiségének ismerete. Klinikai jelentősége az albuminszint csökkenésének van, az emelkedés súlyos dehidrációnál fordulhat elő esetenként.

Mikor ajánlott a vizsgálat elvégzése?

Része az évenként-kétévenként elvégzendő laboratóriumi kivizsgálásnak-általa kimutatható a szervezet tápláltsági állapota, májbetegség, egyes veseproblémák.

Eredmények interpretálása

Csökkent albumin szintet találunk, ha csökken a szintézis: pl. májműködés zavaránál, vagy fehérjeszegény étrendnél. Emellett szepszis, sokk, ödéma, ascitesz, nefrózis szindróma, égés, akut -fázis reakció (gyulladás), terhesség esetén csökkenhet értéke.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!