A tireoglobulint kizárólag a pajzsmirigy termeli és legnagyobbrészt a pajzsmirigy follikuláris kolloidjaiban található. A pajzsmirigyhormonok, a tiroxin (T4) és a trijódtironin (T3) tireoglobulinból szintetizálódnak. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedőknél gyakran megjelenik a tireoglobulin ellenes antitest (anti-TG autoantitest). Az egészségesek kb. 10%-ában található alacsony szinten anti-TG autoantitest; magas koncentrációban fordul elő Graves-kórban és a Hashimoto tireoiditiszben szenvedő betegek 30-85%-ában.

Eredmények interpretálása

  • A tireo-peroxidáz elleni antitest szint (anti-TPO autoantitest) emelkedése gyakoribb Graves-kórban és a Hashimoto tireoiditiszben, mint az anti-TG autoantitest emelkedése. Úgy tűnik, hogy az anti-TG autoantitest meghatározása ezekben az esetekben nem nyújt több diagnosztikus információt, mint az anti-TPO meghatározása.
  • Az anti-TG autoantitest mérését leginkább a tireoglobulin mérés esetén érdemes elvégezni, mivel a TG autoantitestek interferálhatnak a tireoglobulinnal.

Nem megfelelő eredmény feltehető preanalitikai okai

  • Az emberi szérumban lévő heterofil antitestek zavarhatják a vizsgálatot.
  • Hemolízis a minta laboratóriumba érkezés előtti nem megfelelő kezelését jelezheti, ezért az ilyen eredményeket óvatosan kell kezelni.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!