Megfázott? Ideges? Rosszkedvű? Nem tud aludni? Készítsen magának egy forró fürdőt a megfelelő gyógyfüvek és aromaolajok hozzáadásával, majd merüljön el a lágy, illatos vízben!

Ha kinn csikorgó hideg van, vagy köd lepi a tájat, ugyan mi lehet kellemesebb, mint állig belemerülni egy kád illatos, forró vízbe, és élvezni, ahogy jóleső melegség árasztja el tagjainkat? Ellazulunk, megnyugszunk; a problémák távolinak tűnnek, kipihenjük a nap fáradalmait, relaxálunk.

Hogyan fürödjünk?

A fürdés fő szabálya: a víz hőmérséklete legyen 38 és 400C között, és 20 percnél tovább semmiképp se tartózkodjunk benne, mert túlzottan megterheli a keringésünket.

De ahhoz, hogy a fürdő teljesen kifejthesse pihentető és gyógyító hatását, nem elég belemártózni, aztán kiugrani és rögtön vissza is térni bokros teendőink közé. Szánjunk rá egy kis időt, és készítsük elő a fürdőhöz a környezetet! Teremtsünk kellemes atmoszférát magunk köré: gondoskodjunk valamilyen hangulatos világításról, fürdés közben hallgassunk relaxációs zenét, például a tenger morajlását, vagy kedvenc klasszikusaink egyikét! Vegyük körül magunkat a nyugalom és a béke légkörével, és hagyjuk, hogy ez az érzés lassan beszivárogjon a tudatunkba, a gondolataink közé!

 

Illatok és gyógynövények

A fürdő legfontosabb komponensei az illatos gyógynövények, illetve a különböző aromaolajok. Segítségükkel gyógyhatású, relaxáló vagy éppenséggel frissítő fürdőket készíthetünk. Az utóbbi időben az illatok kezdenek újra nagyobb teret hódítani az alternatív gyógyászat berkeiben. A régi tudás, miszerint a különböző illatanyagok hatással vannak a testi folyamatokra és a hangulatra, a lelkiállapotra egyaránt, lassanként tudományos igazolást nyer. Például kutatók az agy elektromos tevékenységét vizsgálva kimutatták, hogy az eukaliptuszolaj belélegezve növeli az agykéreg aktivitását.

Fürdés közben különösen erős az illatanyagok hatása, mivel nemcsak belélegezzük őket, hanem bőrünkün át felszívódva is bejutnak  szervezetünkbe.

 

Ha idegesek, nyugtalanok vagyunk, ha nem tudunk elaludni, vegyünk este egy forró fürdőt, amelyhez szárított levendulából, valeriánából, citromfűből vagy citronellából készített főzetet öntünk, vagy a fenti növények valamelyikéből kivont aromaolajból – esetleg gerániumból, ilang-ilangból, muskotályos zsályából cseppentünk pár cseppet a vízbe! A valeriánának különösen erős a nyugtató hatása!

 

Megfázáskor eukaliptusz-, borsmenta-, kakkukfű- és lucfenyőolajat használjunk, ezek ugyanis tisztítják a légutakat.

 

Ízületi fájdalmak, izomhúzódások esetén rozmaringgal és erdei fenyővel készítsünk fürdőt!

 

Ha kedvetlenek vagyunk, a narancs-, rózsa-,citrom-, rozmaring- és eukaliptuszolajok valamelyike a fürdővízbe csepegtetve felpezsdíti kedélyünket.

 

Vagy egyszerűen válasszunk pillanatnyi hangulatunknak megfelelően egy illóolajat, és azzal illatosítsuk meg a fürdővizet. Figyeljünk befelé! Milyen érzéseket vált ki belőlünk ez az illat? Milyen gondolatokat indít el? Mit érzünk fizikailag?

Fürdés után kenjük be bőrünket testápolóval, hogy pótoljuk az elveszett nedvességet és zsiradékot! Így helyreáll a felületi védőréteg.

 

Fontos tudni!

Vigyázat, nem mindig tesz jót a fürdés! Akinek magas a vérnyomása, szívelégtelenségben szenved, valamilyen egyéb szív- vagy keringési eredetű problémája van, feltétlenül kérje ki orvosa véleményét! Cukorbetegek különösen ügyeljenek arra, hogy a fürdővíz ne legyen túl forró! Ha nagy felületen sérült a bőrünk, valamilyen akut bőrbetegségben szenvedünk vagy magas lázunk van, esetleg épp szívinfarktuson estünk át, mindenképpen kerüljük a fürdést! Egyébként tisztálkodás céljára a zuhany megfelelőbb!

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!