Az őszi és téli hónapok számomra szinte élvezhetetlenné teszik az életet, mert állandóan fáradt vagyok, és alig vonszolom magam. Már a felkelés is kész dráma, nincs kedvem kibújni az ágyból sem, nemhogy dolgozni menjek és ellássam a családot. Depressziós nem vagyok –ezt kizárta a pszichológus, csak energiahiányos. Mit tanácsol, mit tegyek, szedjek?

Megnyugtatom, hogy ezzel a panasszal ilyenkor nincs egyedül. Számtalan okot lehet felsorolni, hogy kinél miért alakul ki ez a végtelen kellemetlen ólmos fáradtság, de a legfontosabbak közé mégis az energiatermelés serkentő vitaminok hiánya tartozik. Most nem a szokásos C-és B-vitaminhiányra térnék ki, hanem inkább a vitalitást növelő Q1 (NADH) és Q10-vitamin létfontosságát emelném ki.

A Q1 és a Q10-vitaminok valójában segédenzimek, melyek a mitokondriumokban történő H (hidrogén) transzportálása során keletkező energia előállítását támogatják. Ugyan mind a két vitamin(szerű enzim) termelődik a szervezetünkben is, ám 30-35 éves kor felett és helytelen étkezési szokások, egészségtelen életmód mellett egyre kevesebb.  Mivel a zöldségek és gyümölcsök is kisebb adagban tartalmazzák őket, ezért még az egészséges étkezésre törekvő vegetáriusok is enerválttá válhatnak a két koenzim hiányában. Érdekesség, hogy az Q10-vitamin (ubikinon) is csak elegendő Q1 (NADH) jelenlétében tudja kifejteni hatását. Ezért a kettő együttes alkalmazásával sokkal jobb eredmény érhető el a sejtek regenerálása, az izomerő, a szív teljesítménye és az idegsejtek működésének erősítése, támogatása terén is.

Bár azt írja, nem depressziós, nem árt tudnia, hogy a depresszió tünetei is jelentősen csökkennek, és akár kevesebb gyógyszer is elegendő lehet a két vitamin rendszeres és nagyobb adagú (20-30 mg) fogyasztása mellett. Így a téli fényhiányos depresszió, lehangoltság és memóriazavar korrekciójára is javaslom használatukat.

Mire jó még a Q1 és a Q10-vitamin? Mindkettő serkenti a sejtregenerálódást, véd a szabadgyökök ellen, így csökkenti a daganatos sejtelfajulás és a fennálló gyulladások mértékét. Segítségükkel hatékonyabbá válik a vírusokat és baktériumokat eltávolító fehérvérsejtek tevékenysége, tehát javul az ellenállóképesség is. Mivel a legtöbb energiát elhasználó szövetek közé az idegsejtek, a szívizom és a vázizmok tartoznak, így minden olyan probléma, ami ezek elégtelen tevékenységével kapcsolatos (pl. ritmuszavarok, magas vérnyomás, izomgyengeség, memóriazavarok, Parkinson- és Alzheimer-kór…), szintén enyhülhet tartós és nagy adagú Q1-és Q10-szedéssel.

A szedésre vonatkozó jó tanácsok: A Q1-és Q10 kúraszerű szedését okvetlen érdemes 30 éves kor körül elkezdeni (10-20 mg reggelente, betegség esetén 30-60 mg 3-6 hónapos ciklusokban), és a hatás fokozása érdekében egyéb módszerekkel kiegészíteni. Így például hasznos támogatók a bő folyadékbevitel, a rendszeres mozgás, a szaunázás, időszakonkénti masszázs és az oxigénregeneráló kúra is. Ezek mindegyike fokozza a sejtek oxigénellátását, és ezzel megkönnyíti az enzimek munkáját, azaz az energiatermelést. Természetesen a többi jobban ismert vitamin együttes szedése is fokozza a hatékonyságot.

Remélem, hogy a felsorolt vitaminokkal és egyszerű életmód-tippekkel expressz gyorsasággal sikerül felturbóznia újra sejtjei energiakészletét, és örömmel tölti majd el minden reggel kínálkozó új nap.

Mielőbbi jobbulást kívánva üdvözlettel:

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!