A kolon-hidroterápiáról nagyon sok mindent hallottam már, de nem igazán tudok eligazodni. Mivel nekem is vannak régóta emésztési problémáim, úgy gondoltam, kipróbálnám, de előtte még szeretnék néhány dolgot tisztázni.

– Helyettesíthető-e a kolon-hidroterápia beöntésekkel?

Bár nagyon jó lenne, mert így otthon is bárki elvégezhetne egy alapos bélmosást, a válasz sajnos nem, mert a kolon-hidroterápia során sokkal magasabbra képes feljutni a víz (beöntéskor legfeljebb a harántvastagbél kezdetéig, bélfürdőzéskor a vékonybél végéig). Egy kezelés során akár 70-100 liter vizet is átáramoltatnak a vastagbeleken, s a hideg és a meleg víz váltakozó beáramlásának is komoly szerepe van, hiszen az egyik ellazítja, a másik összehúzza, azaz megtornáztatja az ellustult bélfali izmokat.

– Igaz-e, hogy a bélbolyhokat tönkreteszi a kolon-hidroterápia?

Nem, mert bélbolyhok a vastagbélben nincsenek, másrészt pedig a bélfal alapos letisztulása inkább csak kedvez a meglevő irritáció, gyulladás megszűnésének.

– Kipusztulnak-e a normális bélbaktériumok a kezelések során?

–Nem, viszont a normál flórához nem tartozó, vagy túlsúlyba került baktériumok, mikroorganizmusok eltávolítását nagyfokban meggyorsítja a bélfürdő. A kezelések után, amennyiben valakinek régóta fennálló emésztési zavarai voltak, vagy a mikroflórája károsult, mindenképp tanácsos a normál flóra regenerálódását elősegítő készítményeket szedni az orvos által javasolt időtartamig.

– Kell-e előtte orvosi vizsgálat?

Igen, feltétlen javasolt, hiszen nem mindenkinél jön szóba kolon-hidroterápia, ráadásul gyakran egyéb kiegészítő kezelések, esetleg előzetes vizsgálatok (hasi ultrahang, tükrözés…) is szükségesek lehetnek, amit a vizsgálat után tud csak az orvos megítélni, illetve egyénre szabottan egy terápiás tervet elkészíteni.

– Van-e értelme 1-2 bélfürdőnek?

Csak akkor, ha valamilyen ok miatt, pl. béltükrözés előtt szeretné kitisztíttatni a vastagbeleket, vagy esetleg egy rövidebb salaktalanító kúra kiegészítésére. Amennyiben egészségügyi problémák miatt szeretné alkalmazni, minimum 5-10 kezelésre van szükség.

– Milyen gyakran kell ismételni a kezelést?

Általában heti 2-3 kezelésnek van értelme a kúra során, ennél hosszabb idő elteltével csökken az egyes kezelések hatékonysága, hiszen az előzetesen fellazult bélsár hosszabb kihagyás után képes visszaszilárdulni. Egy 10 alkalmas sorozat után sokat segíthet karbantartás céljából havonta, kéthavonta 1-2 tisztítás, majd egy év múlva egy újabb 5-10 kezelésből álló kúra. Természetesen mindenkinél más ritmus lehet szükséges.

– Kell-e a kolon-hidroterápa alatt diétázni vagy böjtkúrázni?

Mindkettőt lehet, persze, hogy kinél melyiket, azt az orvos dönti el. Ha az intenzív salaktalanító kúra nem is jön szóba, diétázni mindenképp érdemes. Törekedni kell a rostban gazdagabb és rendszeres étkezésre, a bő folyadékbevitelre, napközben pedig érdemes egy-két élőflórás joghurtot vagy kefirt megenni.

Remélem, sikerült minden aggályát és félreértését eloszlatni. Sok sikert és jó eredményeket kívánok a kúrához. Üdvözlettel:

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!