Az emésztési zavarok többségének hátterében semmilyen ultrahanggal, tükrözéssel vagy más módon kimutatható okot nem találunk. Ilyenkor nehéz dolga van a házi orvosnak vagy a belgyógyásznak is, mert ezeket a funkcionális és szabályozási zavarokat nem egyszerű a szokásos szerekkel karban tartani.

A homeopátiás szerek azonban ilyenkor jó szolgálatot tehetnek, ha tudjuk, hogy mikor mihez érdemes nyúlni. A teljességre törekvés igénye nélkül az alábbiakban összeszedjük a leginkább bevált emésztést támogató szereket.

Székrekedés

Alumina: a minden testi-lelki és szellemi funkciójában lassult, tompult beteg igen passzív, állandóan fázik, hiányzik belőle az életerő, a vitalitás. Máskor pedig kapkod, szorong, és folyton a jövő miatt aggódik. Néha úgy érzi, megőrül. A bőre és a nyálkahártyái szárazak. Többnyire nehezen emészthető dolgokra vágyik, ezekkel tömi tele magát. Így nem meglepő, ha emésztési gondjai támadnak. A torkában gombócérzést érez, olyan mintha valami elakadt volna, vagy kívülről szorongatná. Szája és torka száraz, alig tud nyelni, vagy olyan sok nyála termelődik, hogy alig tudja lenyelni. Az evési kényszer és a totális étvágytalanság gyakran váltogatják egymást. A gyomor-bélbetegek számára kímélő krumplitól megfájdul a gyomra. Sűrűn van improduktív székelési ingere. Ha végre sikerül kiüríteni, akkor is igen nagy nyomással és erőlködéssel pár kemény bogyó ürül.

A tünetek javulnak: nyáron, melegtől

A tünetek romlanak: hidegben, télen, krumplitól

 

Bryonia: ingerlékeny, idegeskedő típusú beteg, ellentmondást nem tűr, lobbanékony-robbanékony, néha majdnem elsírja magát mérgében. A nyálkahártyái és a bőre szárazak, gyakran szomjas és nagy kortyokkal dönti magába a vizet. Nyelve sárgás lepedékkel fedett, szájában epésen kesernyés ízt érez. Evés után hamar teltségérzése lesz, úgy érzi, hatalmas kövek ülnek a gyomrában. Később a jobb bordaív alatt érez tompa nyomást, ami mozgásra és idegességre felerősödik. A széklet nehezen kinyomható és száraz, bogyós, gyakran székelési inger sincs.

A tünetek javulnak: nyugalomban, tompa és nagy felületű nyomásra, a fájdalmas oldalra fekve, hideg italoktól és hideg borogatástól

A tünetek romlanak: evés után, melegben és a helyzet változtatásakor, mozgáskor, stressztől, bánattól…

 

Graphites: a hízásra hajlamos vagy elhízott, sápadt bőrű beteg rendkívül érzékeny, szorongó természetű. Hamar elcsügged, folyton töpreng, emiatt nem tud rendesen koncentrálni, szétszórt, melankólikus-flegmatikus. Hidegre igen érzékeny, állandóan fázik, didereg, körmei és bőre szárazak, repedezettek, töredeznek. Szája is cserepes, sebes. Vagy evési kényszert érez vagy nem kíván semmit sem enni, különösen gyakran van húsundora, de nem kedveli a száraz és sós ételeket sem, az édességtől pedig émelyeg a gyomra. Evés után gyomorgörcse jelentkezhet, hamar felpuffad. A végbéltáj gyakran ég, fáj, bereped, vérző aranyér sem ritka. A széklet bogyós, kemény, rendkívül bűzös, és gyakran nyák fedi. Székelési ingert ő sem érez.

A tünetek javulnak: meleg borogatástól

A tünetek romlanak: menzesz előtt és alatt, stressztől, nem várt helyzetektől…

 

Nux vomica: A székrekedés elsősorban itt is a stressz és hektikus életforma miatt alakul ki. A perfekcionista beteg sokat dolgozik, keveset pihen, rendszertelenül, főleg este eszik, sok kávét és este gyakran több alkoholt iszik. Főleg csípős meleg, nehezebb ételeket fogyaszt, amiktől ég és görcsöl a gyomor-béltraktusa, és úgy érzi, nem ürül ki akár egész nap sem, amit evett, émelyeg, időnként epéset, savasat hány. Nyelve vastag lepedékkel fedett, kellemetlen a lehelete, puffad és erősen flatulál.

Gyakran van székelési ingere, ami kevés vagy improduktív ürítéssel jár.

A tünetek javulnak: este, alvást követően, melegtől

A tünetek romlanak: reggel, evés után, élvezeti szerektől

 

Silicea: végtelenül érzékeny, kényes beteg (Borsószem királykisasszony), kevés önbizalommal, állandó kudarctól való félelemmel küzd, legbelül határozatlan, ám ezt hajlíthatatlanságával jól leplezi. Minden új helyzettől fél, és amit betervezett, attól nehezen lehet eltántorítani, nem tűr ellentmondást. Sokat és szorgosan dolgozik, nagyon megbízható, komoly. Hamar kimerül, ilyenkor mindenféle gyulladásokra hajlamos. Étvágya változó: vagy alig eszik, vagy állandóan enne valamit – ennek dacára inkább vékonyabb testalkatú. Szívesen eszik száraz és nem főtt ételeket, evés után hamar felpuffad. Mivel keveset is iszik, és általában a szárazság jellemzi, nem meglepő, ha székrekedéses. Enerváltsága abban is megnyilvánulhat, hogy nem tudja kipréselni a székletet, illetve annak egy része visszacsúszik a bélbe székelés közben.

A tünetek javulnak: melegben, nyugalomban

A tünetek romlanak: hidegben, nagy kimerültség, túl sok külső behatás esetén

 

Sulfur: a tudós-filozófus alkatú beteg dekompenzált állapotában életunt, nem érdekli semmi, magába zárkózik, és állandóan töpreng. Máskor egyfolytában és nagy hévvel beszél, mindenféle teóriákat ad elő, vehemensen megpróbál meggyőzni arról, ami számára fontos, értékes. A panaszaira általában jellemző az égő érzéssel együttes megjelenés. Hamar megizzad, kihevül, bőre gyakran beteg: ekcémás, pszoriázisos, aknés… Nem szereti a húst és a tejet ill. a tejtermékeket, ezektől a bőr- és hasi tünetei is rosszabbodnak. Viszont imádja az édességeket, gyakran nassol, ettől felpuffad, hányingere lesz és székrekedés vagy hasmenés alakul ki – ezek akár válthatják is egymást. A széklet legtöbbször kemény, nagy darabokban ürül, a végbelet felsérti. Nem ritka a sikertelen székelési inger sem. Az anus időnként ég, viszket.

A tünetek javulnak: meleg, száraz időben, kiegyensúlyozott és rendszeres étkezéskor

A tünetek romlanak: reggel felkeléskor, ágymelegben, éjjel

 

IBS, gastritis, reflux

Ignatia: elsősorban izgalom, bosszúság, harag, stressz, lelki sérelem, szerelmi bánat, csalódás okozta gyomorpanaszok esetén javasolt – főleg nőknek. A beteg sokat sóhajtozik, légzési nehezítettsége van, gombócot érez a torkában és „remeg” a gyomra az idegességtől. Általában pár falat enyhíteni szokott a tüneteken. A hangulata hullámzik, a nevető-és sírógörcs gyakran egymást váltja.

A tünetek javulnak: evéskor és a fekvőhelyzet változtatásakor

A tünetek romlanak: reggel, hidegtől, érintésre, élvezeti szerektől, stressztől, bánattól…

 

Nux vomica: A panaszok itt is izgalmat, haragot, erős stresszt, bosszúságot követően jelentkeznek – ez elsősorban férfiaknak javasolt szer – de maszkulin típusú nők is sikerrel használhatják. A beteg maximalista magával és másokkal is, arrogáns, követelőző, sokat hajt, keveset alszik, ezért sok kávét és este feszültségoldóként alkoholt fogyaszt. Szeretni a csípős meleg ételeket, hogy ezzel is kompenzálja energiahiányát. Az evés rontja a tüneteket, melyek periódikusan ismétlődnek. A gyomorégést gyakran görcs is kíséri.

A tünetek javulnak: este, alvást követően, melegtől

A tünetek romlanak: reggel, evés után, élvezeti szerektől

 

Chamomilla: A beteg rendkívül ingerült, túlérzékeny, türelmetlen, szélsőséges, szinte hisztériás minden apróságtól. A görcsös gyomorfájást émelygés és erős nyálfolyás is kíséri, hasa puffad és a széklet híg, formálatlan, néha zöldes. A hányás zöldes és savanykás, a flatus záptojásszagú.

A tünetek javulnak: meleg hasi pakolástól

A tünetek romlanak: este és éjjel, élvezeti szerektől, haragtól

 

Phosphorus: A gyomorfájás jellegzetesen égő jellegű, a száj kiszáradt és ég, a szájíz jellegzetesen savanyú, éhgyomorra a beteg remegés érez a gyomrában, puffad, néha nyákos (esetleg véres) hasmenése van. Fogínye is vérzékeny. A betegek igen érzékenyek, nagyon erős fantáziájuk van, gyakran nem a földön járnak, hanem álmaik világában, szeretik a művészeteket, és erős spirituális hajlamuk van – előérzetekkel, kiváló telepatikus képességgel…

A tünetek javulnak: este, hideg italoktól/ételektől, evés után, pihenéstől

A tünetek romlanak: este és éjjel, baloldalra fekvéskor, frontoknál, lelki és szellemi megterheléstől

 

Colocyntis: A beteg periódikusan ismétlődő görcsös gyomorfájást érez, ami miatt összegörnyedve le is kell feküdnie, nem ritkán hány a fájdalomtól. A hasi görcsöket lábikra vagy más izomgörcs is kísérheti.

A tünetek javulnak: melegtől, nyugalomtól, nyomástól és élvezeti szerektől

A tünetek romlanak: délután és este, mozgástól, evéstől és ivástól

 

Lycopodium: Hypochondriára hajlamos, ingerlékeny, szellemileg igen agilis, kritikus betegeknél okvetlen gondoljunk rá. A páciens eredendően kisebbségi komplexussal küzd, emiatt túlkompenzál, és nagyon élesen bírál minden és mindenkit. Koránál öregebbnek néz ki, nem túl sokat ad a kinézetére, kicsit ódivatú, maradi a viselete, felső teste vékony, a hasa viszont az állandó puffadtságtól nagy. Pár falat után telítettnek érzi magát, görcsös hasi fájdalmai lesznek, a tünetek jellemzően jobboldalon rosszabbak.

A tünetek javulnak: hidegtől, friss levegőn, mozgásra

A tünetek romlanak: délután és este, melegtől, nyugalomban

 

Acidum sulphuricum: tipikusan a krónikus alkoholos gastritis szere, de a klimaktériumban jelentkező gastritiseknél is érdemes gondolni rá. Az egész test reszket, reggel – akár éhgyomorra is – hány a beteg, a gyomra napközben állandóan ég és sok savat regurgitál. A legkisebb diétahibára is hasmenéssel reagál.

A tünetek javulnak: melegben és diétára

A tünetek romlanak: hidegtől, reggel, alkoholtól

 

Antimonium crudum: olyan morózus, többnyire köszvényre hajlamos, elhízott páciensek, akik semmilyen savanykás dolgot nem tudnak megenni panasz nélkül. Tüneteik főleg túlevés és sok ivás után jelentkeznek – tipikus ünnepi lakomák okozta gastritisek és másnaposság szere. A hányás sem hoz enyhülést, a nyelv vastag fehér lepedékkel fedett.

A tünetek javulnak: hidegtől, friss levegőn, mozgásra

A tünetek romlanak: evéstől, savanykás dolgoktól

 

Argentum nitricum: neuraszténiás, intellektuális típusú betegek szere, akik állandóan rémképektől, kudarctól, bukástól félnek. Erős lámpaláz kínozza őket, így különösen azoknál a diákoknál érdemes gondolni rá, akiknél a vizsgaidőszak hozza elő a hasi panaszokat (gyomorfájást, hasmenést). Nagyra törő, szorgalmas, precíz ember, ám a mércét szereti a képességeinél magasabbra tenni, emiatt szorong. Ez a szorongás kiterjedhet a kudarcon kívül a zárt térben, liftben, magas helyen vagy hídon való félelemre is. Kívánja az édeset, sokat nassol, de ettől jobban fáj a gyomra és felpuffad.

A tünetek javulnak: hidegtől, friss levegőn, balra forduláskor, nyugalomban

A tünetek romlanak: éhgyomorra, reggel, melegtől, jobbra fekvéskor, édestől, stressztől

 

Kalium bichromicum: jellemzően a krónikus sörivók gastritisének szere. A beteg szája száraz, ennek ellenére folyik a nyála, olyan érzése van, mintha állandóan egy hajszál lenne a nyelvén. Hányinger és hányás is gyakori. Fekélyképződésre hajlamos.

A tünetek javulnak: melegtől, friss levegőn, evéstől

A tünetek romlanak: hidegtől, reggel, alkoholtól

 

Staphysagria: ingerlékeny, sértődékeny, dühös emberek, aki nem sok örömüket lelik az életben.

Kerülik az embereket, hipochondriára hajlamosak, fáradékonyak, reszketnek a fáradtságtól. Ezért stimuláló szereket fogyasztanak, hogy ébren tudjanak maradni. Reggel émelygés, hányinger jelentkezik, időnként evési kényszert, kínzó éhséget éreznek, a diétahiba erős hasi görcsökkel járó hasmenést vált ki.

A tünetek javulnak: nyugalomban, szabad levegőn

A tünetek romlanak: reggel, hidegtől, haragtól, bánattól, sértéstől


dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!