A folátok a szervezet által vitaminként hasznosítható pterilglutaminsav (PGA) származékok, amelyek számos anyagcsereút enzimreakciójában kofaktorként működnek. Nélkülözhetetlenek a nukleinsavak előállításához és a mitokondriális fehérjeszintézishez. A folsav metabolizmusa B12-vitamin jelenlétéhez kötött, hiányában a sejt képtelen felhasználható folsavszármazékot előállítani, hiányában pedig nem képződhetnek a DNS-replikációhoz szükséges purin és timin bázisok, valamint a hisztidin és szerint lebontása is lehetetlenné válik. Ezeknek az anyagcserezavaroknak a következménye megaloblasztos anémia lehet.

A szervezet kizárólag a táplálékból jut folsavhoz, ennek megfelelően a folsavhiány lehetséges okai: alacsony folsavtartalmú étrend, felszívódási zavar, a folsav hasznosításának enzimdefektusa, folsav-antagonista kezelés okozta zavarok, alkoholfogyasztás, bizonyos gyógyszerek (pl. orális fogamzásgátlók), folsavszükséglet fokozódása (pl. terhességben és sejtszaporodási zavar esetén).
Mivel folsav és B12-vitamin hiány is előidézhet megaloblasztos anémiát, a differenciáldiagnózis felállításához a megfelelő terápia érdekében mindkét szintet meg kell határozni.

Eredmények interpretálása

  • Alacsony folsavszint azt jelenti, hogy a beteg az utóbbi időben alacsony folsavtartalmú ételeket fogyasztott, és/vagy a folsavfelszívódás az utóbbi időben elégtelen, de nem bizonyítja, hogy a betegnek folsavpótlást igénylő szöveti folsavhiánya van.
  • A szérum folsavtartalom jelentősen emelkedhet hipertireózisban.
  • Néhány gyógyszer, ami a folsavmetabolizmust befolyásolva megaloblasztos anémiát okozhat: metotrexát és egyéb tumorellenes szerek, antiepileptikumok, orális fogamzásgátlók, szulfaszalazin, trimetoprim, pirimetamin, alkohol abusus.

Nem megfelelő eredmény feltehető preanalitikai okai

  • Ha a beteg diagnosztikai vagy terápiás célból egér monoklonális antitesteket tartalmazó készítményt kapott, ezzel a teszttel nem vizsgálható.
  • Hemolizált minták magas folsav értéket adhatnak.
  • Metotrexát, aminopterin és folinsav (leukovorin) molekulaszerkezete hasonló a folsavéhoz, ezért keresztreakciót adnak.
  • Nem megfelelő (fénynek kitett helyen) történő tárolás hatására a folsav érték csökkenhet.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!