Az irritált gyomornyálkahártya és az irritábilis bél-szindróma a belgyógyászati és házi orvosi praxis leggyakoribb panaszai közé sorolhatók. Egyes becslések szerint a lakosság legalább 30-40 % -a szenved diszpepsziás panaszok miatt. Nem ritka a háttérben álló epeürülési panasz vagy a hasnyálmirigy funkciós zavara. A panaszok oka sok esetben a stresszel összefüggő spasztikus obstipáció és a következményes diarrhoea. Emiatt a betegek gyakran hashajtószedésbe kezdenek, s ezzel a panaszokon még többet rontanak.

Alábbi cikkünkben röviden áttekintjük a FGYP-ok tüneteit, és a teljesség igénye nélkül áttekintjük a legfontosabb homeopátiás szereket, melyek ezeken a tüneteken vagy önmagukban, vagy kiegészítésül – más módszerrel (diéta, béltisztítás, akupunktúra, fitoterápia…) a panaszokat enyhíthetik vagy megszűntetik. Röviden kitérünk a legfontosabb étkezési tanácsokra és megemlítünk pár gyógynövényt is, ami hasznos segítség lehet. Jelen írásban nem térünk ki az epeürüléssel és a hasnyálmirigy működési zavaraival kapcsolatos szerekre és módszerekre – ez egy később cikk témája lehet.

 

Gastritis (gyomornyálkhahártya-gyulladás), reflux

Ignatia: elsősorban izgalom, bosszúság, harag, stressz, lelki sérelem, szerelmi bánat, csalódás okozta gyomorpanaszok esetén javasolt – főleg nőknek. A beteg sokat sóhajtozik, légzési nehezítettsége van, gombócot érez a torkában és „remeg” a gyomra az idegességtől. Általában pár falat enyhíteni szokott a tüneteken. A hangulata hullámzik, a nevető-és sírógörcs gyakran egymást váltja.

A tünetek javulnak: evéskor és a fekvőhelyzet változtatásakor

A tünetek romlanak: reggel, hidegtől, érintésre, élvezeti szerektől, stressztől, bánattól…

 

Nux vomica: A panaszok itt is izgalmat, haragot, erős stresszt, bosszúságot követően jelentkeznek – ez elsősorban férfiaknak javasolt szer – de maszkulin típusú nők is sikerrel használhatják. A beteg maximalista magával és másokkal is, arrogáns, követelőző, sokat hajt, keveset alszik, ezért sok kávét és este feszültségoldóként alkoholt fogyaszt. Szeretni a csípős meleg ételeket, hogy ezzel is kompenzálja energiahiányát. Az evés rontja a tüneteket, melyek periódikusan ismétlődnek. A gyomorégést gyakran görcs is kíséri.

A tünetek javulnak: este, alvást követően, melegtől

A tünetek romlanak: reggel, evés után, élvezeti szerektől

 

Chamomilla: A beteg rendkívül ingerült, túlérzékeny, türelmetlen, szélsőséges, szinte hisztériás minden apróságtól. A görcsös gyomorfájást émelygés és erős nyálfolyás is kíséri, hasa puffad és a széklet híg, formálatlan, néha zöldes. A hányás zöldes és savanykás, a flatus záptojásszagú.

A tünetek javulnak: meleg hasi pakolástól

A tünetek romlanak: este és éjjel, élvezeti szerektől, haragtól

 

Phosphorus: A gyomorfájás jellegzetesen égő jellegű, a száj kiszáradt és ég, a szájíz jellegzetesen savanyú, éhgyomorra a beteg remegés érez a gyomrában, puffad, néha nyákos (esetleg véres) hasmenése van. Fogínye is vérzékeny. A betegek igen érzékenyek, nagyon erős fantáziájuk van, gyakran nem a földön járnak, hanem álmaik világában, szeretik a művészeteket, és erős spirituális hajlamuk van – előérzetekkel, kiváló telepatikus képességgel…

A tünetek javulnak: este, hideg italoktól/ételektől, evés után, pihenéstől

A tünetek romlanak: este és éjjel, baloldalra fekvéskor, frontoknál, lelki és szellemi megterheléstől

 

Colocyntis: A beteg periódikusan ismétlődő görcsös gyomorfájást érez, ami miatt összegörnyedve le is kell feküdnie, nem ritkán hány a fájdalomtól. A hasi görcsöket lábikra vagy más izomgörcs is kísérheti.

A tünetek javulnak: melegtől, nyugalomtól, nyomástól és élvezeti szerektől

A tünetek romlanak: délután és este, mozgástól, evéstől és ivástól

 

Lycopodium: Hypochondriára hajlamos, ingerlékeny, szellemileg igen agilis, kritikus betegeknél okvetlen gondoljunk rá. A páciens eredendően kisebbségi komplexussal küzd, emiatt túlkompenzál, és nagyon élesen bírál minden és mindenkit. Koránál öregebbnek néz ki, nem túl sokat ad a kinézetére, kicsit ódivatú, maradi a viselete, felső teste vékony, a hasa viszont az állandó puffadtságtól nagy. Pár falat után telítettnek érzi magát, görcsös hasi fájdalmai lesznek, a tünetek jellemzően jobboldalon rosszabbak.

A tünetek javulnak: hidegtől, friss levegőn, mozgásra

A tünetek romlanak: délután és este, melegtől, nyugalomban

 

Acidum sulphuricum: tipikusan a krónikus alkoholos gastritis szere, de a klimaktériumban jelentkező gastritiseknél is érdemes gondolni rá. Az egész test reszket, reggel – akár éhgyomorra is – hány a beteg, a gyomra napközben állandóan ég és sok savat regurgitál. A legkisebb diétahibára is hasmenéssel reagál.

A tünetek javulnak: melegben és diétára

A tünetek romlanak: hidegtől, reggel, alkoholtól

 

Antimonium crudum: olyan morózus, többnyire köszvényre hajlamos, elhízott páciensek, akik semmilyen savanykás dolgot nem tudnak megenni panasz nélkül. Tüneteik főleg túlevés és sok ivás után jelentkeznek – tipikus ünnepi lakomák okozta gastritisek és másnaposság szere. A hányás sem hoz enyhülést, a nyelv vastag fehér lepedékkel fedett.

A tünetek javulnak: hidegtől, friss levegőn, mozgásra

A tünetek romlanak: evéstől, savanykás dolgoktól

 

Argentum nitricum: neuraszténiás, intellektuális típusú betegek szere, akik állandóan rémképektől, kudarctól, bukástól félnek. Erős lámpaláz kínozza őket, így különösen azoknál a diákoknál érdemes gondolni rá, akiknél a vizsgaidőszak hozza elő a hasi panaszokat (gyomorfájást, hasmenést). Nagyra törő, szorgalmas, precíz ember, ám a mércét szereti a képességeinél magasabbra tenni, emiatt szorong. Ez a szorongás kiterjedhet a kudarcon kívül a zárt térben, liftben, magas helyen vagy hídon való félelemre is. Kívánja az édeset, sokat nassol, de ettől jobban fáj a gyomra és felpuffad.

A tünetek javulnak: hidegtől, friss levegőn, balra forduláskor, nyugalomban

A tünetek romlanak: éhgyomorra, reggel, melegtől, jobbra fekvéskor, édestől, stressztől

 

Kalium bichromicum: jellemzően a krónikus sörivók gastritisének szere. A beteg szája száraz, ennek ellenére folyik a nyála, olyan érzése van, mintha állandóan egy hajszál lenne a nyelvén. Hányinger és hányás is gyakori. Fekélyképződésre hajlamos.

A tünetek javulnak: melegtől, friss levegőn, evéstől

A tünetek romlanak: hidegtől, reggel, alkoholtól

 

Staphysagria: ingerlékeny, sértődékeny, dühös emberek, aki nem sok örömüket lelik az életben.

Kerülik az embereket, hipochondriára hajlamosak, fáradékonyak, reszketnek a fáradtságtól. Ezért stimuláló szereket fogyasztanak, hogy ébren tudjanak maradni. Reggel émelygés, hányinger jelentkezik, időnként evési kényszert, kínzó éhséget éreznek, a diétahiba erős hasi görcsökkel járó hasmenést vált ki.

A tünetek javulnak: nyugalomban, szabad levegőn

A tünetek romlanak: reggel, hidegtől, haragtól, bánattól, sértéstől

 

Colitis (vastagbégyulladás), IBS, dyspepsia

Argentum nitricum: sietős, nyugtalan, ideges, erején felül dolgozó, teljesítő páciens. Azok előtt az események előtt, melyeken „megmérettetik”, vagy ahol nyilvánosan kell szerepelnie, hasmenése lesz. Kívánja az édeset, sokat nassol, de ettől jobban fáj a gyomra és felpuffad. Igen nagyfokú puffadás és kortyogás a belekben – messziről lehet hallani, erős és gyakori böfögés.

A tünetek javulnak: hidegtől, friss levegőn, balra forduláskor, nyugalomban

A tünetek romlanak: éhgyomorra, reggel, melegtől, jobbra fekvéskor, édestől, stressztől

 

Asa fotida: vizes, nyákos és csípős hasmenés, erős hasi görcsökkel járó igen bűzös, rossz szagú lehelet és böfögés. Nagyfokú fájdalom-és érintésre való érzékenység, erős gyomortáji nyomás.

A tünetek javulnak: mozgástól

A tünetek romlanak: üléskor és álláskor, melegtől, éjszaka és evéstől

 

Bryonia: Hypochondriára hajlamos, lelkileg bizonytalan, intellektuális típusú betegek szere. A has a legkevesebb ételtől is szinte azonnal luftballonszerűen felpuffad. A beteg jó étvágyú, szeret enni, kívánja az édeset, ám ezektől ég a gyomra, savas felböfögése lesz, és felpuffad. A heves hasi fájdalom az alhasba sugárzik, majd jobbról balra. A fájdalmak inkább jobb oldalon jelentkeznek, vagy ott rosszabbak. Szája száraz és nagyon szomjas, nagy kortyokban gyorsan és sokat iszik. A szájíz kesernyés, ez is arra utal, hogy gyakran az epeürülés is lassult és az epehólyag is gyulladt. A széklet inkább kemény és száraz, de lehet hasmenéses is.

A tünetek javulnak: friss levegőn, hasra fekve, hideg italoktól (kivétel a gyomorfájás)

A tünetek romlanak: melegtől, mozgásra és érintésre

 

Carbo animalis: legyengült, energiahiányos, fázós, lehangolt beteg. Fekélyekre és gennyesedésre hajlamos. A fájdalmak égő jellegűek, a gyomra is gyakran ég, sokat böfög, Étvágya jó, de a hasmenés szinte állandósult vagy épp székrekedéses. Hasa puffadt – különösen evés közben. Vezetőtünet a nagyon intenzív bűzös flatulancia. Úgy érzi, hogy a felhas hideg és fázik. Nem szereti a tejes dolgokat.

A tünetek javulnak: melegtől és friss levegőtől.

A tünetek romlanak: hidegtől, mozgásra, megterhelésre, este-éjjel, zsíros ételektől, alkoholtól

 

Gelsemium: általános kimerültség és gyengeség, reszketés, ingerlékenység, egész testre kiterjedő fájdalom, aluszékonyság, szorongás minden ismeretlentől, újtól.  Bűzös, fehéres vagy zöldes (mint a spenót) és nyákos széklet, melyet metsző és égő fájdalommal járó görcs kísér. Ez összegörnyedésre készteti a beteget.

A tünetek javulnak: alkoholtól

A tünetek romlanak: melegtől, mozgástól, izgalomtól, ijedtségtől…

 

Pulsatilla: Elsősorban érzékeny és szeszélyesebb nők szere. A tünetek is igen változékonyak és sokfélék, hol itt, hol ott jelentkeznek. Erős felhasi teltségérzet, heves görcsök jellemzőek. Hasmenése lesz azonnal a zsíros és hideg, ill. édes ételektől. A nyelv sárgás-fehér lepedékkel fedett, a száj íze állandóan kesernyés. A beteg szinte soha nem szomjas, keveset és kis kortyokban iszik csak – pedig a nyálkahártyák is szárazak.

A tünetek javulnak: szabadban és mozgásra, ivásra

A tünetek romlanak: éjjel, hajnalban, menses előtt és alatt, melegtől, zsíros és édes ételektől

Adagolás: A felsorolt szerek adása többnyire közepes (D vagy C 12-30-ig) vagy magas (D vagy C 30 felett) potenciálok esetén hozhat leginkább eredményt, hisz ezek többsége nem akut, hanem subakut vagy krónikus panasz. Minél több a mentális komponens a tünetekben illetve minél dominánsabb azok kóroki tényezőként való szerepem, annál inkább érdemes ritkábban a magasabb potenciálú szerek adása.

Milyen megoldások javasoltak még?

  • Megoldás mindkét esetben a szervezet vegetatív funkcióinak áthangolása, kiegyensúlyozása, kombináltan görcsoldó, relaxáló, emésztésserkentő és puffadásoldó, székletrendező (de nem hashajtó!) kezeléssel. Erre igen jól bevált a rendszeres relaxáció, a kineziológia, a meleg illóolajos fürdők és helyileg a meleg hasi pakolás.
  • A könnyen emészthető, rostosabb, kevéssé manipulált ételek fogyasztás az alapterápia része. Természetesen kerülni kell mindenfajta irritáló anyag fogyasztását, s erre sajnos igen ritkán hívják csak fel a kollegák betegeik figyelmét. Rengeteget javít a tüneteken, ha elmarad a megszokott kávézás, a fekete tea fogyasztása, a gyümölcsleveket csak hígítva issza a beteg, soha nem töményen, s gyümölcsöt, puffasztó zöldségeket soha nem fogyaszt közvetlen étkezés után, csak 1-2 órával később.
  • Átfogó életmódreformra van szükség: Legfontosabb a nyálkahártya regenerálása, a meglevő gyulladás megszűntetése, az emésztés serkentése és a normál mikroflóra regenerálása. Ehhez pedig nélkülözhetetlen a sokszor igen nagy önfegyelmet igénylő precíz diéta, miszerint kerülni – de legalább is jelentősen korlátozni kell a következő élelmiszerek és fűszerek fogyasztását:
  • búza, rozs, árpa, zab, rizs
  • szója
  • cukor (fehér és barna is!)
  • alkohol
  • feketekávé, fekete teák
  • szénsavas üdítők, dobozos gyümölcslevek (főleg töményen!!)
  • csípős fűszerek: chili, curry, bors, mustár, vöröshagyma, fokhagyma
  • ecet
  • torma, paradicsom
  • káposztafélék, hüvelyesek (száraz bab, lencse)
  • savanyú déli gyümölcsök (narancs, citrom, mandarin)
  • tej

Helyettük a következőket ajánljuk:

  • burgonya
  • kukorica/liszt, hajdina, durumbúza, köles
  • friss zöldségek: brokkoli, sárgarépa, cékla, spárga, zöldbab…
  • alma, banán, körte, mangó, grépfrút, papaya, óvatosan: barack, szilva, cseresznye, meggy
  • hal, száraz baromfihús
  • gyógyteák: kamilla, körömvirág, gyermekláncfű, apróbojtorján, katáng…
  • szűrt tiszta víz
  • savanyított tejtermékek – óvatosan tesztelés után!
  • Az esti rostdús ételekről is le kell mondani, mert éjszaka ezek javarészt csak erjedési és rothadási folyamatokat indítanak el, s emiatt még az is, ami egyébkánt áldás, kárt (erős puffadást, görcsöket, hasmenést) idéz elő.
  • Kiváló enyhítő hatású eljárásnak számít a Mayr-féle hasi kezelés: ennek során a terapeuta speciális, igen gyengéd fogásokkal, simító, lazító masszázst végez a hason. Ez aktiválja a hasi vér-és nyirokkeringést, csökkenti a gyulladást, ellazítja a spasztikus bélkacsokat, s segít kiüríteni gyulladás és irritáció miatt a retropritoneumban felhalmozódott ödémát. A kezelés hatékonyságát támogatja mindenfajta reflexterápia is (pl. a rendszeres talpmasszázs).
  • Nagyon jók a rostos székletlazítók – elsősorban spasztikus obstipáció esetén, mert nem irritálják az amúgy is érzékeny nyálkahártyát annyira, mint a szintetikus hashajtók vagy a kutyabengekéreg és szennatartalmú növényi szerek. Ezek a készítmények a víz hatására megduzzadnak, zselészerű anyag keletkezik belőlük, ami részben síkosító, másrészt bevonó és abszorbens anyagként is működik. Kellő hatáskifejtéshez azonban feltétlen bő folyadékbevitelre van szükség.
  • Ugyan átmenetileg szükség lehet enzimpótlásra is, hogy a puffadásos tünetek enyhüljenek, ám hosszú távon hatékonyabb a spontán enzimtermelés aktiválása. Erre – a teljesség igénye nélkül! – a legkiválóbb gyógynövények:
    • Ezerjófű (Artemisia absintum): a fő hatását két keserű anyagnak köszönheti (absinthin, anabsinthin), további hatékonyság fokozó alkotói az éteres olajok. Elsősorban az epeműködést (termelést, ürülést) és a hasnyálmirigy tevékenységét támogatja.
    • Hánytató gyökér (Celphaleis ipecacuanha): alkaloidái (emetin, cephaelin) és szaponinjai az emésztőrendszeri mirigyeket nedvtermelésre késztetik. Ezért elsősorban gyomor-bélnyálkahártya problémák esetén ajánlott használata.
    • A Colocyntis cucurbitacinok csoportjába tartozó hatóanyagai(fő hatóanyaga, a colocynthin, gkilolizált keserűanyag) kiváló görcsoldó a gyomor-béltraktusban – nemcsak a vékonybél, de a vastagbélgörcsét is képes oldani. A további alkotók (citrullol, spinasterol és az éteres olajok) elsősorban az epeműködést és az enzimtermelés támogatják.
    • A borókabogyó (Juniperus communis) éteres olajokat, cserzőszereket és pektint tartalmaz, ezért elsősorban hasmenéses panaszok kezelésében javasolt használata.
    • Gyulladás- és irritációcsökkentő anyagok:
    • Glutamin: ez az aminosav különösen hatásos kiegészítő nagy fogyással és legyengüléssel járó felszívódási zavarok és bélgyulladás esetén. Segíti a vékonybél nyálkahártya regenerálódását és csökkenti a kóros áteresztőképességet. Kiváló természetes glutaminforrások: joghurt, sajtok, tojás, kecsketej. Javasolt napi adag 6-12 g/nap.
    • Cink: a koleszterol és egyes fehérjék termelésében vesz részt. Szabályozza az A-vitamin májból történő vérbe jutását, védi a sejteket a szabadgyököktől és támogatja a hámsejtek regenerálódását. Jelentős szerepe van a gyulladásos bélbetegségek gyógyulásában (M. Crohn, colitisz), a paraziták eltávolításában is hatékonyan közrejátszik, és enyhíti az allergiás ill. túlérzékenységi reakciókat. Cinkben gazdag ételeink: élesztő, tökmag, napraforgó, búzacsíra, tojás, savanyított tejtermékek. Javasolt napi adag 15-30 mg/nap. Figyelem! Felszívódását fokozhatja az egyidejű vas- és rézpótlás, a fitátok (a teljes kiőrlésű gabonák része), a szójafehérje, a vörösbor és a laktóz.
    • Továbbá: omega-3 és – 6 zsírsavak (gyulladáscsökkentő), pektin (áteresztőképességet csökkentő ballasztanyag), fructo-oligoszacharidok (gyermekláncfűből, articsókából, gyümölcsökből) –elsősorban a bélbaktériumoknak szolgálnak táplálékul, de lebomlási termékük (butirátok) a bélnyálkahártyát is védik a sérüléstől.

 

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!