Vércukor meghatározás

A szénhidrátok nemcsak tápanyagként jelentősek, hanem döntő szerepük van a sejtek közvetlen energiaellátásában, így az izmok és az idegsejtek működésében. A szénhidrát-anyagcsere szabályozása neurohormonális úton megy végbe, számos betegség és állapot okoz eltéréseket. A cukorbetegség korunk egyik legelterjedtebb civilizációs betegsége, melynek diagnózisában, monitorozásában a vércukor mérésnek kiemelten fontos szerepe van.
A test sejtjei a glükózt használják elsősorban energiaszolgáltató tápanyagként. A vér glükóztartalma származhat közvetlenül a táplálék felszívódásából, vagy a májban lévő glikogénraktárból, vagy a glükóz újraszintetizálásából. A vér glükózszintje emberben szűk határok között szabályozott. A glükóz a sejtekbe szövetfajtától függően különböző transzporterek segítségével jut be. A két legnagyobb glükózfelhasználó szövet (izom- és zsírszövet) glükózfelvételéhez elengedhetetlen az inzulin hormon jelenléte.

Mikor ajánlott a vizsgálat elvégzése?

Része az évenként-kétévenként elvégzendő laboratóriumi kivizsgálásnak-általa felderíthető esetleges szénhidrát-anyagcsere zavar. Mérése kiemelten fontos olyan betegekben, akiknek a családjában előfordul cukorbetegség, valamint túlsúlyosak, vagy elmúltak 45 évesek.
Cukorbetegségre utalhat: ha valaki sokat iszik és nagy mennyiségű vizeletet ürít, fáradékony, hízik.
Alacsony vércukor-szint jele lehet: izzadás, remegés, éhségérzet, ingerlékenység, zavartság, ájulásérzés.

Eredmények interpretálása

Elsőként választandó vizsgálat a diabétesz mellitusz diagnózisának megállapításához és a betegség monitorozásához. Egyes anyagcsere betegségek esetén is hasznos.
A diabéteszen kívül magas glükóz-szintet okozhat nem megfelelő mintavétel, intravénás glükóz infúzió, stresszállapot, Cushing-kór, akromegália, feokromocitóma, súlyos májbetegség, pankreatitisz és gyógyszerek (diuretikumok, glukokortikoidok, β-blokkolók, nikotinsav, ösztrogén tartalmú szerek stb.).

Az alacsony glükózszintet a klinikai tünetekkel együtt kell értelmezni.
Optimális éjszakai koplalást követően elvégezni a vizsgálatot, amit a tünetek jelentkezésekor vett minták vizsgálatával kell kiegészíteni. A leggyakoribb diagnosztikai problémák: hasnyálmirigy szigetsejtes tumorok éhezéskor vagy fizikai megterhelést követően okoznak alacsony vércukorszintet. Mellékvese elégtelenség, veleszületett mellékvese hiperplázia, izolált növekedési hormon vagy ACTH- hiány, veleszületett fruktóz intolerancia, galaktozémia, gyógyszerek, májbetegség szintén okai lehetnek az alacsony vércukor szintnek.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!