Az akut virális hepatitis esetek hátterében kórokként leggyakrabban a hepatitis A fertőzés szerepel. A fertőzés fecal-oralis úton terjed. A betegség krónikus lefolyású formája nem ismert, mint ahogy az sem, hogy a vírus perzisztálna a szervezetben.
Akut hepatitis A fertőzés tételezhető fel, ha a beteg szérumában  anti-HAV IgM antitestek mutathatók ki. A betegség kezdetén az anti-HAV IgM antitestek mindig kimutathatóak, majd általában 3 – 4 hónap elteltével eltűnnek, egyes betegek esetében az anti-HAV IgM hosszabb időn át is kimutatható marad.
Védőoltás után csak nagyon ritkán alakulnak ki HAV IgM antitestek.

Eredmények interpretálása

  • i < 1,0 = negatív (nem reaktív). Az ilyen a mintákat HAV IgM antitestekre negatívnak tekintjük, és nincs szükség további vizsgálatokra. Ebben az esetben akut hepatitisz A vírus fertőzés nem valószínű.
  • i≥ 1,0 = pozitív (reaktív).
  • A mérési határértéket úgy választották meg, hogy HAV fertőzés esetén az anti-HAV IgM koncentrációja a határérték fölé essen.
  • Korábbi hepatitis A fertőzés esetén az anti-HAV IgM koncentrációja rendszerint az 1.0-es határérték index alatt van.
  • A legtöbb akut hepatitis A fertőzésnél az anti-HAV IgM koncentrációja 3-4 hónappal az első tünetek jelentkezését követően lecsökken, és a továbbiakban már nem detektálható. A HAV IgM-szenzitív antitestek csak kivételes esetben perzisztálnak, és maradnak kimutathatók a fenti időszak letelte után is.
  • A különböző laboratóriumokban mért eredmények eltérőek lehetnek.

Nem megfelelő eredmény feltehető preanalitikai okai

–    Ha a beteg nagydózisú biotin terápiában (> 5 mg/nap) részesül, nem szabad mintát venni legalább az utolsó dózist követő 8 órán belül.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!