Minden alkalommal, ha bort iszom, vagy sajtot eszem azonnal bedagadnak az ízületeim és heves fejfájásom lesz. Az orvos szerint a borban található hisztamin az oka, mi ez az anyag, és mit tehetek, hogy elkerüljem a panaszokat?

A borfogyasztást követő fejfájást a benne található metanol, csersav, kén és hisztamin váltja ki leginkább. Hisztamint elsősorban olyan élelmiszerek tartalmaznak, amelyek érlelésénél mikroorganizmusokat is használtak. Ilyenek például a sajt, a savanyú káposzta, a füstölt áruk stb. Friss élelmiszerben szinte soha nem szerepel jelentős mennyiségű hisztamin, kivétel a banán, a spenót, a padlizsán és a paradicsom.

A biogén aminok (hormonszerű hatással rendelkező aminosav-származékok), például a hisztamin jó része a gyomor- bél rendszerben keletkezik aminosavakból, és rendkívül sokféle szerepet tölt be: a phenyl-ethylamin hangulatjavító, a noradrenalin, dopamin és szerotonin az anyagcsere és vegetatív idegrendszer szabályozásában vesznek részt, a hisztamin pedig a vérkeringést és a nyáltermelést befolyásolja. A külső forrásból származó hisztamin a szervezetben termelődötthöz képest igen kis adagban is súlyos toxikus és allergiás hatású lehet. Lebontását egy enzim (diaminoxidiz) végzi, amit az alkohol, a hangulatjavítók (antidepresszánsok), az asztmaellenes és vérnyomáscsökkentő szerek blokkolnak. Mivel a hisztamin az ereket tágítja, áteresztő képességüket fokozza, és így elősegíti az ödémaképződést, viszont az agyi ereket szűkíti, jelentős fokban hozzájárul a fejfájás és migrén kialakulásához.

Aki hajlamos a hisztamin kiváltotta allergiás és egyéb reakciókra, feltétlenül kerülje a következőket: füstölt és olajos hal, szalámi és sonka, sajtok, élesztős ételek, kakaó, csokoládé, savanyú káposzta, paradicsom, spenót, padlizsán, banán, bor és más alkoholok.

A gyógyszerek között vannak hisztamingátló szerek is, ám ezek álmosítanak és rontják a teljesítőképességet. Hosszú távon használatuk tehát nem ajánlható. Helyettük végezzünk tisztító-regeneráló kúrát, hozzuk rendbe az emésztésünket (például béltisztítással, gyógyvizekkel, gyógyteákkal), rendezzük a bélflóránkat (joghurttal, tejsavbaktérium-készítményekkel, kombuchagomba-koncentrátummal).

A hisztamin lebontását segítő enzim is javasolható (Daosin), bár hazánkban még nem kapható.

Az akupunktúra és a homeopátia is sokat segíthet az allergiás reakció leküzdésében. Rendszeres méregtelenítésre és immuntréningként kitűnő a szauna. Heti egy-kétszer érdemes alaposan kiizzadni a szövetekben felhalmozott felesleges és káros anyagokat. A váltott hideg-meleg zuhany nemcsak a keringést és az immunrendszert dolgoztatja meg, hanem a vegetatívumot is harmonizálja.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!