A homeopátiát egy szász orvos és kémikus, Samuel Hahnemann (1755-1843) vezette be és fejlesztette tovább. A szó görög eredetű, a „homoios” = „hasonló” és a „pathos” = „szenvedés” szavakból tevődik össze. Már a név is sejteti, hogy a módszer a hasonlósági elven alapszik.

Eszerint egy betegség arra a homeopátiás szerre reagál, amely egészséges emberben hígítatlanul vagy kis hígításban a betegséghez hasonló tüneteket vált ki. Így ha valaki olyan álmatlanságban szenved, melyhez heves szívverés is társul – mintha pl. sok kávét ivott volna -, akkor a homeopátiásan (hígítva és potencírozva) előállított Coffea D12 rendelhető számára gyógyszerként. A homeopátiás szerek előállításához természetes anyagokat (növényi, ásványi, állati) használnak fel. Hatásukat indirekt módon fejtik ki, a szervezet funkcióinak, szabályzó mechanizmusainak módosításával.

A jól eltalált gyógyszer hasonlítható egy kulcshoz: egy adott zárhoz kizárólag egy adott kulcs illik. Vagyis az adott személyhez annak adottságait, életrajzát és aktuális helyzetét tekintve szintén csak egy szer passzol. Annak kiválasztásához pedig egy részletes anamnézisre (kórtörténetre) van szükség, melyet egy, a módszerben jártas orvos sokféle, a beteg életére, tüneteire és reakcióira feltett kérdésekkel tisztáz. Ezért egy egyórás beszélgetés során számba veszi az összes betegséget, azok tüneteit, valamint az adott emberre jellemző általános testi- és lelki tulajdonságokat. (Például fázós-e vagy túl melege szokott-e lenni; mennyire izzad; milyen ételeket kíván vagy utasít el; hogyan alszik; vannak-e fóbiái stb.) Az így kialakult ÖSSZKÉP alapján javasolja a megfelelő szert.

A hagyományos gyógyszerekkel ellentétben viszont holisztikus módon – az EGÉSZ EMBERT figyelembe véve – alkalmazzák, és írják fel őket. Például, ha valakinek fáj a vállízülete és a térde, menzesz előtt ödémás a bőre és feszült, krónikus nőgyógyászati gyulladásban szenved, és álmatlanság kínozza, akkor ő NEM 4-5 különböző betegséggel rendelkezik, hanem egy bizonyos homeopátiás állapotban van, amelyre a fenti tünetek együttese jellemző. Ebben az esetben nem 4-5 különböző gyógyszer kerül felírásra, hanem egy, amely erre a tünetcsoportra együttesen hat.

A javulás ill., gyógyulás gyorsasága természetesen a betegség előrehaladottságától függ, és mint minden módszernek, a homeopátiának is megvannak a maga korlátai. Teljesen lerombolt egészséget tökéletesen visszaállítani nem lehet, ám a kórlefolyás lassítható ill. a meglévő panaszok intenzitása mérsékelhető.

A homeopátiás kezelés nagy előnye: egyszerű, nincs mellékhatása, biztos és olcsó. Súlyos, reménytelennek tűnő krónikus megbetegedésekben és „funkcionális panaszokra” is eredményesen alkalmazható. Ilyen esetekben természetesen nagyobb türelemre van szükség – 10-20 éve fennálló problémák rendezése ugyanis gyakran hetekig, esetleg hónapokig is eltarthat. Ezért nem szabad feladni, ha azonnal nem jelentkezik változás, az idő előtt megszakított kezelés pedig értelmetlen. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy fiatal korban – nem túl régóta fennálló betegségeknél – már 1-2 jól megválasztott szer után helyreáll az egészség. Idősebb korban pedig régen fennálló, súlyos panaszok esetén 4-5 homeopatás szerre is szükség lehet a gyógyítás folyamán.

A homeopátiának nem célja a meglevő tünetek, jelek elnyomása – azonnali hatás érdekében. A gyógyulás ugyanis többnyire időigényes fejlődési – növekedési folyamat, melyhez nem elég a tabletták, cseppek beszedése, sokkal inkább az orvos és beteg aktív együttműködésén alapszik.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!