IgG meghatározás

A szervezet kórokozókkal szembeni védekezésében központi szerepet játszanak az immunglobulinok.  A plazmában keringő immunglobulinok specifikusan kötődnek az antigénekhez, a keletkező antigén-antitest komplexek az immunválasz kialakulását és fenntartását segítik. Az immunglobulinokat nehéz és könnyű láncok építik fel, ezek alapján  különböztethetők meg (IgG, IgA, IgM, IgD, IgE). Az immunglobulinok mennyisége erősen életkorfüggő, ám kortól függetlenül a legtöbb mennyiségben IgG található a szérumban. Az IgG fontos szerepet játszik az opszonizációban, a komplementaktiválásban, az antitest közvetítette citotoxikus reakcióban. Az IgG átmegy a placentán, tehát az újszülött gyakorlatilag ugyanannyival rendelkezik, mint egy felnőtt, csak ez az IgG anyai eredetű. Ez néhány hét alatt elbomlik és a csecsemő saját IgG termelése csak lassan növekszik. 3 hónapos kor körül a legalacsonyabb a szint, és kb. 18 éves korra éri el a felnőtt szintet.

Mikor ajánlott a vizsgálat elvégzése?

Az immunglobulinok mennyiségi meghatározásának legfontosabb indikációs területei: veleszületett vagy szerzett humorális immundeficiencia gyanúja, autoimmun betegség vagy annak gyanúja, krónikus fertőzések, gyulladásos kórképek.

Eredmények interpretálása

Az IgG szint jelentős csökkenése növeli az olyan fertőzésekkel szembeni érzékenységet, melyekkel egyébként a testnedvekben található antitestek bánnának el.
A szérumban az emelkedett IgG szint oka lehet: hepatitisz, cirrózis, reumatoid artrítisz, SLE, tüdőtuberkulózis, akut és krónikus infekció.
Csökkent IgG szint oka lehet: nehézlánc-betegségek, makroglobulinémia, CLL, nefrózis-szindróma.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!