Ha fellép egy gyulladás, a legtöbb orvos valamilyen épp „bevált” antibiotikumot ír fel – gyakran még akkor is, ha tisztában van a rezisztencia kialakulás fokozott veszélyének vagy akkor is, ha nem biztos benne, hogy egyáltalán baktérium okozta-e a bajt. (Vírusokra az antibiotikumok nem hatnak egyáltalán! Viszont az antibiotikummal szembeni allergia kialakulási esélye növekedhet…)

Gyerekeknél a probléma még élesebb, hiszen őket nem lehet kis felnőttként kezelni, az ő fejlődő szervezetük rengeteg dologra egész másként reagál.

A középfülgyulladás elég gyakori probléma a kicsik körében, de a felnőttek sem maradnak ki télen az érintettek közül. Mivel a fül egy csontos tokban van, ahova a gyógyszerek elég nehezen hatolnak be, ezért mindenképp érdemes megfontolni, hogy mikor, kinek és mit adunk, és hogy vajon a haszon-kár mérleg hosszú távon merre billen.

Az utóbbi időben végzett tanulmányok (Universität Pittsburgh) azt mutatták, hogy vannak olyan antibiotikumok, melyek (amixicillin) a clavulansavval (béta-laktamáz blokkoló, vagyis nem antibiotikum, de baktériumszaporodást gátló) kombinálva a rezisztens kórokozókkal is képesek felvenni a harcot. Ezt igazolta egy másik finn tanulmány is, ahol több mint 300 6-36 hónapos kisgyereket kezeltek antibiotikumokkal.
Ám a pittsbughi és a finn tanulmány is kihangsúlyozza, hogy a hosszú távú mellékhatások miatt mindig nagyon meg kell gondolni, kinél és mikor érdemes a kombinált kezelést bevetni. („Children with acute otitis media benefit from antimicrobial treatment as compared with placebo, although they have more side effects. Future studies should identify patients who may derive the greatest benefit, in order to minimize unnecessary antimicrobial treatment and the development of bacterial resistance.“) Ezért a finn kutatók egy erős szelekciót ajánlanak a kezelés megkezdése előtt. A leggyakoribb mellékhatások a közismert hasmenés, a hosszan tartó puffadás és az emésztési zavarok, illetve a tartós fennállás után az emiatt legyengült immunrendszer és felszívódási zavarok lehetnek. Mindez a felnőtt szervezetet is nagyon megterheli, de a kicsiknél komolyabb, intenzívebb és nehezebben kezelhető önjáró állapottá is válhat.

A középfülgyulladás okozta fájdalom antibiotikumok nélkül 2-3 napig tart, antibiotikummal ez 24 órára csökkenhet. Britt orvosok szerint a fájdalom és a gyulladás antibiotikum nélkül, fájdalomcsillapítókkal is hamar enyhülhet.

Összegzés: Az antibiotikumok kétségtelenül gyorsan képesek enyhíteni a melléküreg-gyulladás tüneteit, ám nem kívánatos rövid és hosszú távú hatásuk miatt bevetésüket mindig mérlegelni kell. Ha a folyamat nagyon drasztikus, és fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő szerekkel nem befolyásolható, elkerülhetetlen a bevetésük. Ám ha csak lehet, először inkább válasszuk a szelídebb megoldásokat, és ha nincs más, akkor kezdjük el az antibiotikus kezelést. Ilyenkor pedig ne feledkezzünk el a pre-és probiotikumok legalább 1 hónapig (hasmenés, hasi panasz esetén akár 2-3 hónapon át) történő adásáról sem.

 

Naturmedicina: Pár természetes kiegészítő ötlet a legyengült immunrendszerű és fülgyulladással küszködők számára:

  1. kövirózsa fülcsepp – nap 4-6x 1-2 csepp
  2. hagyma/túrópakolás – a fülre (kis vászontasakba rakjunk bele apróra vágott vöröshagymát vagy meleg összetört főtt krumplit, és tegyük a fülre ½-1 órára)
  3. immunerősítésre és természetes gyulladáscsökkentésre adjon/szedjen macskakarom kapszulát (3-4×1 evés után)
  4. természetes antibiotikumként szedjen grépfrútmag-cseppet (6×20) – gyümölcslébe keverten.
  5. ne felejtkezzen el a C-vitaminról és a cinkről sem: gyereknek 2×500 mg (3 év felett), felnőttnek 3×1 g C-vitamin és gyereknek 25 mg, felnőttnek 50 mg cink kell naponta. Ha mindehhez egyéb vitaminokat is szed/ad, az csak tovább javítja az ellenállóképességet.
  6. egyes homeopátiás szerek is hasznos kiegészítők lehetnek: Silicea, Allium cepa, Hepar sulfuris, Apis, Belladonna… – ezen szerek kiválasztása azonban hozzáértő orvos dolga.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!