Kreatinin meghatározás

A kreatinin a szervezetben az izomanyagcsere végterméke. A kreatinin keletkezése nem enzimatikus folyamat, a vérplazma kreatin tartalmának kb. 2%-a alakul át kreatininné naponta. A keletkező kreatinin mennyisége így a szervezet kreatin tartalmától függ. A kreatin a májban szintetizálódik, de legnagyobb mennyiségben az izmokban található, ahol az izomsejtek energiaellátásában van jelentős szerepe. A kreatinin izomeredetével magyarázható, hogy a vér kreatinin koncentrációja függ az egyén izomtömegétől. Kisgyermekekben, nőkben alacsonyabb, mint erős izomzatú férfiakban. A keringő kreatinint a vese kiválasztja és a vizelettel kiürül. Mivel a vesetubulusokban nem szívódik vissza, kiválóan alkalmas a vese glomerulus filtráció sebességének (GFR) mérésére. Elsődlegesen használatos veseműködés vizsgálat a kreatinin mérés, mind szérumból, mind vizeletből.

Mikor ajánlott a vizsgálat elvégzése?

Része az évenként-kétévenként elvégzendő laboratóriumi kivizsgálásnak. Kiemelten fontos mérése vesekárosodás gyanúja esetén, melyet jelezhet fáradékonyság, étvágycsökkenés, ödéma (vizenyő) az arcon, lábon, vizeletmennyiség csökkenése, vizeletürítési problémák, vesetáji fájdalom, valamint magas vérnyomás.

Eredmények interpretálása

A legáltalánosabb klinikai veseműködés vizsgálat, amely a glomerulus filtráció megközelítő értékével szolgál.

  • Magas kreatinin lehetséges okai: vesebetegség, veseelégtelenség, vizeletelvezető rendszer elzáródás, csökkenő vese véráramlás, szívelégtelenség, sokk, kiszáradás. 50 év felett normálisan is növekszik a szérum kreatinin szintje.
  • Alacsony kreatinin szint oka lehet: csökkenő izomtömeg, előrehaladott májbetegség, hosszú távú kortikoszteroid terápia, elsődleges izombetegség.
  • Csökkent vese véráramlással a kreatinin emelkedése kevésbé gyors, mint a karbamidé. A kreatinin csak akkor válik emelkedetté, mikor már a nefronok fele nem működik, ezért a korai vesebetegséget nem jelzi egyértelműen.
  • Sok gyógyszer, néhány étel és vitamin zavarja a kimutatást, mint pl: kefalosporinok, húsételek, glükóz,fruktóz, aszkorbinsav.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!