Az elmúlt időszakban a médiában ismét napirendre került a bölcsőhalál, és ehhez kapcsolódva a légzésfigyelő-készülékek használatának szükségessége, de számos eltérő állásponttal találkoztam. Szeretnék tisztábban látni, mit tanácsolnak, megéri-e a készülékre való beruházás?

Sok orvos és védőnő szerint légzésfigyelőt csak akkor érdemes venni, ha valóban indokolt, pl. koraszülötteknek. Ám a bölcsőhalálban meghalt babák többsége alatt nem volt légzésfigyelő, mivel nem volt „indokolt” a készülék használata.

Csecsemõkorban gyakoriak a légzészavarok. Az újszülött néha periódikusan lélegzik, vagyis légzése váratlanul megáll, majd rövid szünet után újra megindul. Elõfordulhat, hogy a spontán légzés önmagától nem tér vissza. Ha ilyenkor gyors beavatkozás nem történik, a szakemberek esetleg már csak a halál bekövetkeztét állapíthatják meg. Ebben az esetben beszélünk bölcsõhalálról, más néven csecsemõkori hirtelen halálról

Bölcsõhalálnak hívják azt, amikor az 1 hónap és 1 év közötti kisbaba úgy hal meg, hogy az okot a legrészletesebb vizsgálat sem tudja kimutatni. A bölcsõhalál alvás közben történik – mely lehet nappali, vagy éjszakai – és az esetek többségében a 6 hónaposnál fiatalabb csecsemõket érinti, leggyakoribb 3-5 hónapos korban, de ritkán akár 12 hónap után is elõfordul. A bölcsõhalál szerencsére ritka, világviszonylatban ezer megszületett kisbaba közül 10-20 esetben fordul elõ.

Számos elmélet született a bölcsőhalál okára, úgy tűnik, amerikai tudósok meg is találták az okát. A kis áldozatok agyában szokatlanul kevés szerotonin-receptor található, ez annyit jelent, hiába érzékeli az agy, hogy nő a vér széndioxid tartalma, nem jut el a tüdőhöz az a vészjelzés, hogy szaporábban kell lélegezni.

Vannak olyan rizikófaktorok, amelyek esetén a bölcsőhalál kockázata magasabb: fejlődési rendellenességek, terhesség alatti dohányzás, a gyermek légterében való dohányzás, és a szülői túlgondoskodási hibák. Ilyen a túlöltöztetés, a túl meleg helység, a hason fektetés, a plüss játékok vagy párna kiságyba való elhelyezése.

Melyek azok a legfontosabb óvintézkedések, melyet minden szülő megtehet a gyermeke érdekében?

  • Az egészséges babákat a hátukon vagy az oldalukon kell altatni.
  • A baba ágya ne legyen süppedős, egyenetlen és ne legyenek körülötte párnák, paplan vagy szőrös játékok.
  • El kell kerülni, hogy a baba túlmelegedjen (a szobában, ahol alszik, ne legyen
    18-20 foknál melegebb, és ne használjon túl meleg takarókat).
  • Kerülni kell a dohányzást a terhesség alatt és később a babával egy légtérben.
  • A babát az első hónapokban szoptatni kell.
  • Lehetőség szerint használjanak a gyermek alatt légzésfigyelő-készüléket (az egyik legmegbízhatóbb pl. az Angel care nevű).

A légzésfigyelők használata segíthet a tragédia megelőzésében, persze csak ha az anyuka azt is tudja, hogy mit kell tennie, ha a gyereknek leáll a légzése. Erre nyújtanak megoldást az életmentő tanfolyamok és útmutatók, melyet sok apnoe-alarm készülékhez is mellékelnek már.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!