Az elmúlt években igen gyakori puffadás és nagytömegű formálatlan, néha hasmenéses széklet miatt végeztek el több vizsgálatot is, melynek során kiderült, hogy lisztérzékeny vagyok. Eléggé letört a diagnózis, mert szeretem a kenyeret, süteményeket, és mert tudtommal ez egész életre elkísérő baj. Mit javasol, mivel könnyíthetek panaszaimon?

A cöliákia autoimmun betegség, melyet a glutén (gabonafélék lisztjében levő fehérje) fogyasztása tart fenn. Ma Magyarországon egyes adatok szerint minden századik embert érint a kór. Bár egy nemrégiben forgalomba került gyorsteszttel végzett felmérések szerint ez az arány a kisgyermekek körében jóval magasabb. Mivel a hajlam örökletes, a cöliákiás betegek családjában nagyobb az előfordulási arány.

A betegség tünetei a legkülönbözőbb életkorokban jelenhetnek meg. Mivel előfordulhat éveken, évtizedeken át is teljesen tünetmentes lefolyás, ezekben az esetekben nagyobb esélye van a szervi károsodásnak, akár emésztőszervi daganatoknak is.

A cöliákiáról több oldalt lehetne írni éppen amiatt, mert rendkívül változatos tünetei – ill. átmeneti mentessége van. Sokszor nem is gondolnánk, hogy akár meddőség hátterében is állhat tünetmentes cöliákia.

Jellemző tünetei lehetnek: különböző krónikus emésztőszervi problémák, tartós vas- és vitaminhiány, növekedésbeli elmaradás, indokolatlan hangulatingadozás, viszkető bőrkiütések, ekcéma. Gyakori a lisztérzékenység előfordulása cukorbetegség, tejcukor érzékenység fennállása esetén is.

Mivel lehet enyhíteni a panaszokon?

  • A lisztérzékenység egész életre szóló, szigorú étrend betartását követeli meg, de a diétát csak a szakorvos rendelésére kezdjük meg! Lisztérzékenyek számára tilos a hagyományos liszttartalmú ételek fogyasztása. Bár nem is gondolnánk, hogy a felvágottak, tejtermékek, sőt a zöldalma kezelésére használt szer is tartalmazhat glutént! Ezért ezekkel is jobb óvatosnak lenni!  Az utóbbi években szerencsére egyre bővül azoknak a termékeknek a köre, melyekkel változatos étrendet lehet ebben biztosítani. Ma már nemcsak kukoricalisztből készült kenyeret ismerünk, mivel a tudomány fejlődése lehetővé tette pl. a gluténmentes búzakeményítő előállítását, mellyel szinte a hagyományos pékáruk minőségét lehet gluténmentesen elérni.
  • Nagyon fontos a bélrendszer gondos karbantartása. Ha gyulladt vagy irritált a nyálkahártya, akkor a tünetek erősebbek, kiterjedtebbek lehetnek. Ezért orvos útmutatása alapján érdemes minden olyan módszert kipróbálni, amely a bélnyálkahártya integritását helyreállítja ill. fenntartja. A teljesség igénye nélkül ilyenek például:
  • Időszakonkénti enyhe salaktalanító kúra – ez egyénre szabott kell legyen.
  • Béltisztítás– ez lehet évente egy-kétszer hosszabb (10 kezelésből álló) kúra is, és rövidebb fenntartó kezelések is szóba jöhetnek.
  • Baktériumflórarendezés: elengedhetetlen része az összes táplálék-túlérzékenységnek. Erősebb és komplexebb tünetek esetén fél-1 éves kúra is szükséges lehet.
  • Gyógynövények: főleg a gyulladáscsökkentő és emésztésjavító hatásúak jönnek szóba teakúra vagy kivonat formában, pl. gyermekláncfű, kamilla, katáng, orbáncfű, körömvirág, cickafark, aloe
  • A kontrollált vitaminés ásványi anyagpótlás legalább annyira fontos, mint a diéta. Hiszen a rossz felszívódás miatti legtöbb tünet ezekkel magyarázható.

Mivel a diétán kívül ezen módszerek többsége feltétlen orvosi útmutatást és kontrollt igényel, javaslom forduljon hozzáértő szakemberhez a részletek egyeztetésére.

Jobbulást kívánva üdvözli:

 

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!