Több olvasónk is fordult már hozzánk „hasmenéses” panaszainak enyhítésére tanácsért. Azonban nagyon sokszor kiderül, ha alaposabban utána járunk, hogy valójában nem is hasmenésről, hanem csak rosszul emésztett széklet ürítéséről van szó.

Hasmenésről akkor beszélhetünk, ha legalább 4-5 alkalommal vízszerűen híg, néha a szokásostól eltérő színű, rendkívül bűzös, és görccsel, időnként nyákkal és vérrel kísért bélsár ürül. Ennek oka többségében fertőzés, vagy túlevés miatti gyomorrontás szokott lenni, de nem ritka sajnos a krónikus vastagbélgyulladás sem. Amikor valakinek csak 1-2, esetleg 3 alkalommal van formálatlan, hígabb széklete, de a többi tünetet nem tapasztalja, valószínűleg inkább más lehet a háttérben. Míg az elsőnél elegendő lehet a pár napig tartó koplalás, diéta, a bő folyadékfogyasztás (gyógyteák, hígított frissen préselt vagy bio alma-és sárgarépalé) és súlyosabb esetben esetleg székletfogók (pl. a mérgeket felszívó orvosi faszén vagy a bél izgalmi állapotát és a túlzott bélmozgást csökkentő Lopedium tbl.) használata, addig az utóbbinál sokkal több vizsgálatra, s a kezeléshez hosszabb időre, türelemre is szükség lehet.

  • A következő vizsgálatok jöhetnek szóba: széklet-emésztettségi vizsgálat, hasi ultrahang, székletleoltás baktériumokra, féregpetére, élősködőkre és gombákra, gyomor-, hasnyálmirigy-és epevizsgálat, béltükrözés, kontrasztanyagos bélvizsgálat, élelmiszer allergiateszt, tejcukor-és lisztérzékenységi vizsgálat Helicobacter-teszt, Candida immunológiai teszt vérből. Nagyon jó lenne még, ha a bélbaktériumok összetételét is meg lehetne állapítani, mert ha a normál flóra felborult, akkor azt is feltétlen rendezni kell.
  • Kezelési módszerek: a kiváltó októl függően egyénre szabottan számtalan terápiás lehetőség nyílik. A legtöbb problémát azonban a rendszertelen és össze-visszaevés, a sok ill. rendszeres kávé-, konzerv és édességfogyasztás, a nagyfokú stressz és a túl gyakori gyógyszerszedés (antibiotikumok, szteroidok, fogamzásgátlók, citosztatikumok…) okozzák. Ilyenkor alapvetően a helyes táplálkozás visszaállítása vagy bevezetése a kezelés alapja. Majd serkenteni kell az amúgy gyengén működő emésztőszerveket: epeürülést aktiváló gyógyteákkal, gyógytermékekkel (borsmenta, apróbojtorján, articsóka, máriatövis), és enzimekkel serkenteni kell a hasnyálmirigy-működést. Lehetőleg mindenkinél ki kell tisztítani a beleket (böjtkúrával, beöntéssel, rostos béltisztítókkal, gyógyvizekkel), pótolni kell a felszívódási zavarból eredő vitamin-és ásványi sók hiányát, végül regenerálni kell a normális bélbaktériumokat (tejsavó, joghurt, baktériumkészítmények – ezek nálunk még sajnos csak nagyon korlátozottan kaphatók!). A homeopátia, az akupunktúra, a Mayr-féle hasi kezelés, a reflexológia, a stresszoldás és a neurálterápia főleg a krónikus bélgyulladás kezelésének kiegészítéséhez és a gyógyulás ütemének felgyorsításához ad hasznos segítséget. Ám ezek alkalmazásához mindenképp érdemes kikérni a kezelőorvos tanácsát, főleg ha valaki gyógyszeres kezelésben részesül. Reméljük, hogy rövid összefoglalónkkal több olvasónk panaszaira is sikerült némi eligazítást nyújtani.

Jobbulást kívánva üdvözlettel:

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!