Az utóbbi néhány évben a menstruáció előtti időszak egyre inkább megvisel, felpüffed a lábam, idegessé válok, a legkisebb bosszúság hatására is elsírom magamat és hasmenésem is szokott jelentkezni a menzeszt közvetlenül megelőző néhány napban. Kivizsgáltak, a szívemmel és az emésztésemmel minden rendben van, mit tehetek?

A premenstruális szindróma (PMS) kialakulása több okra vezethető vissza.:

  1. Hormonális kiegyensúlyozatlanság lép fel, ha a ciklus során viszonylag kevés progeszteron és relatíve sok ösztrogén hormon termelődik, ilyenkor általában a peteérés sem következik be, és az ösztrogéntúlsúly jelentkezik a fenti tünetekkel, különösen jellemző az ödémahajlam.
  2. Legalább ennyire fontos az is, hogy a havi vérzést nem véletlenül nevezték régebben tisztulásnak, mivel a szervezetben felhalmozódó méreganyagok egy része kiürül a havi vérzés során, és tehermentesíti ezzel a szervezetet. Természetesen minél több toxin keletkezik, annál erőteljesebben és korábban jelentkeznek a kellemetlen tünetek. (A klimaktérium körüli egészségi problémák jelentős része is abból származik, hogy az egyik fontos méregtelenítési funkció kiesik, és a felszaporodó mérgező hatású anyagcseretermékek kiváltják a jól ismert „klimaxos” tüneteket.)

A PMS terápiájában ennek megfelelően többféle lehetőség közül választhatunk:

  • Pótoljuk a szervezet által kisebb mennyiségben termelt progeszteron nevű hormont (pl. barátborssal), esetleg növényi eredetű vízhajtóval (borókabogyó, nyírfalevél, hibiszkusz), nyugtatóval (orbáncfű, citromfű, levendula) csökkentjük az egyéb tüneteket.
  • Csökkentsük a szervezetben felhalmozott méreganyagok mennyiségét: pl. gyümölcsnapokkal, böjtkúrával, szaunával.
  • Sokat segíthet még a magnézium kúraszerű használata is, ami csökkenti a görcskészséget és fokozza a stresszel szembeni ellenállást. Érdemes a szerves magnéziumkészítményeket választani, mert ezek jobban hasznosulnak, pl. magnézium-orotátot és kelátot.
  • A menzesz előtt napokban igyon reggelente vízhajtó hatású gyümölcsteát, egyen könnyű és rostdús ételeket – de este lehetőleg már csak levest vagy kevés joghurtot.
  • Segíthet a rendszeres mozgás is, különösen a kismedencei-és gátizomtorna, mert ez is javítja a vérkeringést az alhasban és ellazítja a görcsös izmokat. Kiváló hatású még a jóga és a Luna-jóga is.
  • Az akupresszúra, akupunktúra és a talpmasszázs is enyhíthet tünetein.
  • Neurálterápiát elsősorban azoknak alkalmazunk időszakonként, akiknek olyan erősek a fájdalmaik, hogy azt már a gyógyszerek sem csillapítják.
  • Igen jó eredményt érhetünk el a homeopátiás alkati szerrel, amelyik a szervezet egészére gyakorol kedvező hatást, segít kiüríteni a már felhalmozódott anyagokat, és a későbbiekben az anyagcsere optimalizálásával megakadályozza az újak keletkezését. Talán a leggyakoribb alkati szer a homeopátiás PHOSPHOR, akiknél jellemzőek lehetnek a különböző bőrgyulladások, ekcéma, zsíros, korpás haj és a szélsőséges hőháztartás. A menzesz előtti időszak nagyon megviseli őket, gyakran fordul elő náluk kisebb- nagyobb myoma, petefészek ciszta, krónikus nőgyógyászati gyulladás, különböző színű hüvelyváladékozás. Talán a második legfontosabb szer a SEPIA – nehezen esik teherbe, a fogamzásgátlókat nehezen tolerálja, menzesze sokszor rendszertelen, fájdalmas, a nemi szerveken herpesz és condyloma szokott kialakulni, ezen kívül sárgás hüvelyváladékozás is gyakori. A CALCIUM CARBONICUMra szoruló betegek leggyengébb pontjai az önbizalom, a csontrendszer, az ízületek, és a fogak. Nőgyógyászati téren myoma és a tejszerű váladék okoz leginkább panaszokat.

Remélem, a felsoroltak segítségével sikerül enyhítenie panaszain, üdvözlettel:

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!