A szifilisz egy krónikus fertőzés, ami a fertőzés különböző stádiumain halad keresztül, amelyekben különböző klinikai tünetek jelennek meg. A kezeletlen szifilisz kardiovaszkuláris megbetegedéshez és neuroszifiliszhez vezet.

A Treponema pallidum által okozott fertőzés rendszerint szexuális kontaktussal terjed, de átvihető fertőzött vér adásával is, valamint intrauterin fertőzés is lehetséges. Mivel a kórokozó in vitro nem tenyészthető, ezért a fertőzés diagnosztizálása a vérben lévő antitestek kimutatásán alapulhat, amik a primer fertőzést követően hamar megjelennek, és évekig perzisztálnak.

Az RPR vizsgálatban kimutatott antitestek, bár nem specifikusak a T. pallidum–ra, a jelenlétük a páciens szérumában erősen összefügg a baktérium által okozott fertőzéssel. Ez a vizsgálat a sérült sejtekből kiszabadult lipoid anyag, valamint a spirochaetákból felszabadult lipoid-szerű anyag ellen termelődött IgG és IgM antitesteket mutatja ki. Ezek az antitestek a fertőzést követő 4-6. hétre alakulnak ki, és a fertőzés sikeres kezelését követően eltűnnek a szérumból. A vizsgálat jóval érzékenyebb, mint a VDRL.

A veszélyeztetett újszülöttek kiszűrésére ajánlott az anya szúrése a terhesség ideje alatt. Amennyiben felvetődik a veleszületett szifilisz gyanúja, akkor még egymást követő hígítások negatív eredménye esetén is pár héten belül meg kell ismételni a szerológiai vizsgálatot.

Eredmények interpretálása

  • A antitest-pozitív mintákat tovább kell vizsgálni a T. pallidum–ra specifikus antitestek kimutatása miatt.
  • Álpozitivitás jöhet létre egyidejűleg zajló más fertőzés, terhesség, kábítószer-függőség, autoimmun betegségek, idős kor, Gaucher-kór, tumor következtében, valamint számos virális, protozoon és Mycoplasma-fertőzés esetén.

Nem megfelelő eredmény feltehető preanalitikai okai

–    Hemolízis, ikterusz, erős zavarosság, mikrobiológiai fertőzöttség a vizsgálatot zavarja.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!