RF meghatározás

Korunk egyik leggyakoribb szisztémás autoimmun betegsége a reumatoid artritisz (RA). Több mint 60 éve használják a laboratóriumi diagnosztikában az RF meghatározást mint a betegség diagnózisának megerősítését, azonban sem specificitása, sem szenzitivitása nem jobb 50-70%-nál. Az RF jellemzően egy IgM vagy IgG osztályba tartozó immunglobulin, mely immunkomplexet képez a keringésben vagy az ízületi folyadékban más immunglobulinokkal. Ezek a komplexek jelentős szerepet játszanak a betegség során fellépő szövetkárosodásban.

Mikor ajánlott a vizsgálat elvégzése?

Reumatoid artritiszre utaló tünetek, panaszok esetén, melyek a következők lehetnek: ízületi fájdalom és duzzanat, reggelente merev ízületek, bőr alatti csomók, előrehaladott állapotban pedig már a röntgenen is látható ízületi elváltozások.

Eredmények interpretálása

Rendszeres RF mérés nem alkalmas az RA lefolyásának monitorozására-erre a célra megfelelőbb a CRP.
Az átlagnépesség mintegy 3%-ának alacsony a RF szintje. Az RA-ban szenvedő betegek mintegy 35%-ánál negatív az RF.  Így a negatív eredmény nem zárja ki a betegség fennállását.
Kóros eredményt kapunk még egyéb reumás betegségekben, kollagenózisokban, számos fertőző betegségben (tbc, luesz), endocarditisz lenta, vírusfertőzések, és májgyulladások esetén.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!