Több éve makacs fejfájással küszködöm. Nagyon sok fájdalomcsillapítót beszedtem eddig már, és sajnos azok némelyike sem segít, vagy csak nagyon rövid ideig. Félek a mellékhatásoktól is, ezért kíváncsi vagyok, milyen más kiegészítő vagy helyettesítő módszereket használhatnék fájdalomcsillapítás céljából.

A fejfájások vagy más betegségekhez társulva, vagy önállóan jelentkeznek. Éppen ezért mindenképpen szakorvos segítségére szorul mindaz, akinek visszatérő, rendszeres vagy csillapíthatatlan fejfájása van.

A fejfájások rendkívül sokféle okkal rendelkezhetnek.

  • A leggyakoribb talán, hogy időjárásra vagy frontra érzékeny valaki.
  • Hasonlóan gyakori az is, hogy stressz hatására családi vagy munkahelyi megterhelésre fejfájással reagálunk, de a hibás tartás, például a munka közben helytelen testtartás, az izmok tartós megfeszülése szintén fejfájást idézhet elő.
  • De nem ritka az sem, hogy a táplálkozásunk áll a fejfájás hátterében. A konzerválószerek, a kémiai adalékanyagok, de egyébként az egyes tápanyagok, mint allergének is kiválthatnak fejfájást.
  • A nikotin és az alkohol szintén nem elhanyagolható a fejfájások keletkezésében.
  • A rossz látás, akár a rövid, akár a távollátás, szintén a szemek túlerőltetéséhez és tartósan fejfájáshoz vezethet.

Akinek tehát fáj a feje, annak érdemes mindenképpen az okokat tisztázni előbb.

A leggyakrabban bevált természetes módszerek:

  • a gyógynövények közül a legközismertebb talán a macskagyökér, amely szorongás, feszültségoldó hatásával enyhítheti a fejfájást is. A friss macskagyökeret, de magát a zöld növényt is előbb egy üveggel sodorjuk, nyomjuk szét, majd tegyük egy tiszta lenkendőre, és borogatásként helyezzük a homlokra, vagy tarkótájra.
  • Hasonlóan jó hatású lehet a martilapu levél is, amelyet szintén előzetes sodrás után a levél fonákjával helyezzünk fel a fájdalmas területre, de bedörzsölhetjük a tarkó vagy homloktájat majoránna olajjal is, ez biztos nagyon hamar és gyorsan segíteni fog a fájdalom enyhítésében.
  • A levendula és citromfűolaj nemcsak illóolajként, aromamécsesbe, hanem fürdővízhez is adható és egy 20 – 30 perces langyos, kellemes fürdő után jelentősen oldja a feszültséget és a fejfájást is.  4 evőkanál friss levendulaolajat és 4 evőkanál citromfűolajat öntsünk a fürdővízhez, esetleg közben citromfű teát kortyolgathatunk. Valakinek a fejfájás kezdetén egy szép friss alma elfogyasztása is jelentősen enyhíti a fejfájását.
  • Kitűnő fájdalomcsillapító hatása van a burgonyának. Hámozzunk meg egy szép, nagy, nyers burgonyát, vágjuk szét vékony szeletekre és helyezzük fel mint egy pakolást például a halántéktájra vagy a homlokra.
  • Jól bevált a torma is. Reszeljen le egy friss tormát, tegye rá egy kendőre és a borogatást helyezze a homlokára vagy az adott fájdalmas helyre. Meg fog lepődni, hogy milyen hamar jelentkezni fog a kívánt hatás.
  • A jól ismert kínai masszázstechnika, az akupresszúra nagyon könnyen elsajátítható és mindenki által alkalmazható módszer, nagyon jól bevált például fejfájások enyhítésében, csillapításában is. Javasoljuk, hogy például homloktáji fejfájás esetén az orrgyök fölött, a szemgödör előtt hüvelyk-és mutató ujjunkkal szorítsuk össze a szemzug vagy a szemgyök jobb és bal felét, majd lassan, fokozatosan eresszük fel ujjainkat és újra erősítsük a szorítást. Ugyanezt elvégezhetjük a halántéktájon, illetve a tarkótájon, a csecsnyúlványok alatt is.
  • Makacs, krónikus visszatérő fejfájásra hajlamos betegeknek javasoljuk, hogy keressenek föl egy jó homeopatát. Nagyon sok olyan beteg van, akinek helyes alkati szerét megtalálva és rendszeresen alkalmazva megszűnnek a panaszok.
  •  Ügyet kell vetnünk a táplálkozásra is.
  • A nikotin és alkohol kerülésén kívül fontos, hogy minden olyan élelmiszert, amelyben nagymennyiségű kémiai anyag, szín, íz vagy állagjavító van vagy valamilyen konzerválási mechanizmuson ment keresztül, kerüljünk, mert ezek nagy része fejfájást idézhet elő. Kerüljük ezenkívül a nehéz, zsíros melegített ételeket is és a fejfájás időszakában inkább nyers zöldségeket és gyümölcsöket, illetve frissen centrifugált leveket fogyasszunk.

Előfordulhat az is, hogyha más gyógyszereket szed, például vérnyomásra ható készítményeknél, hogy fokozódik a fejfájás. Érdemes ezért tehát, ha valaki rendszeresen gyógyszereket szed, megfigyelni, hogy mikor jelentkeznek a tünetek.

Amennyiben arra gondol vagy észreveszi az összefüggést bizonyos gyógyszer szedése és a fejfájása között, okvetlen keresse fel háziorvosát és kérje tanácsát. Ezenkívül fontos, hogy megfigyelje azt is, hogy milyen helyzetekben, testhelyzetben, ételek, italok elfogyasztása után jelentkezik a fejfájás. Így könnyen ki tudja küszöbölni azokat a terhelő körülményeket, amelyek súlyosbíthatják vagy kiválthatják azt. Helyes, hogyha megtanul valamilyen relaxációs módszert és légzőgyakorlatokat is végez rendszeresen, lehetőleg friss levegőn. Rendkívül áldásos hatása lehet egy szaunának és az azt követő relaxáló frissítő masszázsnak is.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!