A burnout az általános szellemi-lelki és testi kimerültség és a belső kiüresedettség szakmai megnevezése. Elsősorban nagyon energikus, szorgos, igyekvő és ambiciózus emberek több éven át tartó szakmai túlterheltségének, ill. a munkából adódó frusztráltságnak a következménye (csak az éghet ki, ami azelőtt lángolt!).

Legtöbbször a következő tünetek jellemzik:

  • Kimerültség, fáradtság, csökkent teljesítő képesség
  • Koncentrációs zavarok
  • Kedvetlenség, apátia
  • Belső üresség érzése – akár életuntság
  • Reménytelenség és kilátástalanság érzése („mintha zsákutcában lennék”)
  • Alvászavarok – elalvási nehézségek, gyakori felébredés és felületes zaklatott alvás, esetleg rémálmok, reggel kimerülten ébredés
  • Szkepszis, negatív, cinikus beállítódás – a korábbi optimista és pozitív felfogás dacára
  • Lehúzó és éles kritikák, elmarasztaló megjegyzések
  • Intolerancia, esetleg arrogancia, kiszámíthatatlan és kolerikus viselkedés
  • Szorongás, pániktünetek – főleg amiatt, hogy valamit nem tud (elég jól) teljesíteni, csődöt mond, felsül
  • kísérő tünetek: fejfájás, feszültség, heves és rendetlen szívverés, ingadozó vérnyomás, emésztési zavarok, mellkasi szorítás, légzési nehezítettség, verítékezés

A burnout-tal küszködőkre a következők is tipikusan jellemzőek:

  • fokozatosan romló állapot – hosszabb időn át tartó munkahelyi frusztráltság következtében
  • elsősorban olyanokat érint, akik korábban nagyon elhivatottak, agilisek és aktívak voltak, akik nagyon vágynak az elismerésre vagy túlzottan lelkükre veszik mások baját, sokat aggódnak másokért
  • gyakran lép fel olyanoknál, akik fáradozásaikért nem kapnak elég megbecsülést, elismerést
  • főleg olyan hivatásúaknál lép fel, akik sokat foglalkoznak emberekkel, segítő foglalkozásúak, nagy felelősség-és kötelességtudattal rendelkeznek, önálló döntési jogkörű feladatot látnak el
  • gyakran hosszabb időre visszavonuláshoz és munkaképesség csökkenésre vagy elvesztéshez vezet

Segítő foglalkozásúak kiégése

Legelőször Herbert Freudenberger írja le a „burnout-Syndroma”-t. Megfigyelései szerint a kiégés elsősorban segítő foglalkozást végzőket érint (orvosok, nővérek, szociális szférában dolgozók, pszichológusok, gondozók, tanácsadók…). Az éveken át tartó túlfeszített munka, a negatív érzések elfojtása és a krónikus kimerültség – ha nem történik közben mégis regenerálódás – egy idő után apátiához, közönyhöz, cinizmushoz, majd depresszióhoz vezet.

Hogy kerülhető el a kiégés?

  1. Ügyeljen időben a figyelmeztető jelekre: Úgy érzi, hogy túlhajszolta magát? Folyton a munkájával foglalkozik, nem tud kikapcsolni – még akár este és éjjel sem? Akkor itt az ideje, hogy azonnal egy kicsit visszafogja magát.
  2. Sokan elkövetik a hibát, hogy hosszú időn át megállás nélkül túlhajtják magukat. Ideálisan  csak 80%-os kihasználtsággal lenne szabad mindenkinek dolgoznia, hogy a tartalékok ne merüljenek ki teljesen, és legyen alkalom a feltöltődésre is. Akik ezt megszívlelik, hamarosan meglepve tapasztalják, hogy a teljesítményük újra javul, koncentráltabban és kreatívabban tudnak megint dolgozni.
  3. Ne csináljon minden saját maga! Adja fel azt a meggyőződést, hogy mindent saját magának kell elvégeznie, különben nem lesz kész és nem lesz elég jó. Arra koncentráljon, ami a dolgait előre viszi, és amit valóban csak Ön tud elvégezni!
  4. Kerülje a nagy stresszt és nyomást! Ne engedje, hogy sürgessék és tovább terheljék. Iktasson be szüneteket, ha kell, mondjon le kevésbé fontos terminusokat. Ha örökké úgy működik, mint egy gép, akkor ehhez mindenki hozzászokik a környezetében és ezt fogják alapként elvárni…
  5. A vidámság és a jókedv nagyon fontosak! Próbálja a munkáját és az élet dolgait is némi humorral megközelíteni. A humor az egyik legfontosabb stresszoldó módszer. Ne hagyja magát mások hangulataitól függni, befolyásolni. Ne csak pozitív beállítódásra, hanem annak a terjesztésére is törekedjen.

Autogén tréning és a stresszoldás

A krónikus stressz a kiégés, kimerültség egyik fő kiváltója. Ezért mindenféle relaxáló módszer segít a kimerültség megelőzésében és kezelésében. Ha nincs a közelében olyan, akitől ezt megtanulhatja, szerezzen be CD-t, DVD-t, hallgasson relaxáló zenét, vegyen meleg lazító illóolajos fürdőket.

Gyógyító vitaminkúra

A kimerültség kezelésében és a megelőzésben is sokat segíthet a célzott nagy dózisú vitaminkúra. Egyes vitaminok, ásványok és nyomelemek ugyanis nagyon fontos szerepet töltenek be a sejtek energiatermelésében, ill. a boldogsághormon (szerotonin) és az alvást segítő melatonin termelésében is. Ezek hiánya (pl. helytelen étkezés, rossz emésztés, stressz okozta nagyobb elhasználódás, élvezeti szerek miatti veszteség…) rontja a szerotonin-és melatonintermelést, elősegíti idegkárosító (szorongást és depressziót kiváltó anyagok, pl. kinurenin, hydroxy-kinurenin…) anyagok termelődését, rontja a hormonok kiegyensúlyozott és összehangolt tevékenységét. Emiatt érdemes lehet célirányosan és hatékony adagban vitaminokat, ill. egyéb vitális anyagokat is szedni, infúziós és injekciós lökésterápiát alkalmazni. Mivel a lecsökkent vitális anyagok szintjének normalizálása a szájon át szedett vitaminokkal gyakran 6-12 hetet is igénybe vehet (különösen rossz emésztés esetén!), ezért az infúziókkal bejuttatott anyagok sokkal gyorsabb javulást és regenerálódást tesznek lehetővé. Egy-egy vitamininfúziós kúra általában 6-12 kezelésből áll, heti 2-3x szokás ismételni, időnként pedig egy-egy fenntartó infúziót is lehet adni.

Salaktalanítás és a sav-bázis háztartás rendezése

Aki túlhajszolt, stresszelt, az kapkodva és rendszertelenül eszik, keveset iszik, sokat kávézik, rosszul emészt, keveset mozog. Mindezek (sok egyéb környezetből érkező hatással együtt) a szervezet túlsavasodásához vezetnek. A savtöbblet nagyon sok sejtfunkciót ront, károsítja az idegrendszeri tevékenységet is, ami eleinte fáradékonyságban, kimerültségben, később fejfájásban vagy más fájdalmakban, ingerültség és szorongás formájában jelenik meg. Ezért a fáradékonyság egyúttal felhívás arra is, hogy mielőbb rendezzük helytelen, túlsavasító életmódunkat, ill. hogy korrigáljuk a pH-eltolódást. Erre ma már igen sok módszer elérhető bárki számára. Végezhet enyhébb lúgosító salaktalanító diétákat, vehet báziskus fürdőket, izzasztókúrákat, masszázst, szedhet és ihat bázikus porokat és italokat is.

Homeopátia, fitoterápia

Egyes homeopátiás szerek (Ac. Phosph., Ac. Picrinicum, Hypericum, Sepia, Nux vomica…) támogathatják a kimerültségből adódó testi-lelki tünetek regenerálását. Ezen szerek kiválasztása azonban hozzáértő szakember feladata. A gyógynövények közül többnek is van stressz-adaptációt segítő, illetve idegrendszeri funkciókat harmonizáló hatása. Ilyenek a citromfű, orbáncfű, levendula, hársfa, ginzeng, maca, ashwaganda… Ezen növények teaként illetve magasabb dózisban hatóanyagaik kivonata kapszulák és cseppek formájában is alkalmazható.

Coaching

Egy coach (tanácsadó) feladata, hogy segítsen önmagunk hatékony manageleésében, az időnk megfelelő és eredményes beosztásában, gyengéink, erősségeink feltárásban és a problémák gyökereinek felismerésében. Ilyen tanácsadókat ma már több nagyobb vállalat alkalmaz a vezetők védelmében és eredményesebb munkavégzésük segítésére.

Pszichoterápia

Ha úgy érzi, hogy a kiégés oka mélyebben gyökerezik, esetleg valamilyen gyermekkori traumával, partnerkapcsolati problémával függnek össze, akkor érdemes egy sokoldalúan képzett pszichoterapeutát is megkeresni. Ő segíthet a gyengítő héttér kiderítésében és annak tudatosabb rendezésében is.

Gyógyszerek

Ha a kiégés extrémen súlyos, igen erőteljes szorongással és depresszióval kísért, és a fentiek közül semmi sem segített, akkor esetleg átmenetileg gyógyszerre is szükség lehet. Ám hogy a mellékhatásokban gazdag pszichofarmakonokra ne kelljen sokáig rászorulni, és a lehető legkevesebbet kelljen csak szedni, érdemes a korábban felsoroltakkal kombináltan folytatni a kezelést.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!