Fodrászként dolgozom, az utóbbi hónapokban a kezeimen apró, viszkető hólyagok jelennek meg időnként, majd pikkelyszerűen lehámlik a bőr, és az elváltozás körül pirosabb udvar látszik. Ugyan a bőrgyógyásztól kaptam rá szteroidtartalmú krémeket, de azok is csak addig segítenek, amíg használom őket, ráadásul úgy tudom, hogy tartós használatuktól elvékonyodik a bőr. Mivel enyhíthetnék természetes úton magam is a panaszokon?

Problémáját feltehetően a munkája során használt festékek, samponok és egyéb vegyi anyagok okozzák; ezt az elváltozást kontaktekcémának szoktuk nevezni. Az ekcéma egy krónikus bőrgyulladási forma, leggyakrabban valamilyen allergén idézi elő: nikkel, kobalt, latex vagy különféle vegyi anyagok. Sokszor az első bőrtünetek és a allergizáló anyaggal való érintkezés között napok telnek el. Az ún. „kumulatív toxikus kontaktekcéma” olyankor keletkezik, amikor néhány bőrizgatószerrel egy adott testfelület ismételten érintkezik; ilyenek a mosó-, és tisztítószerek, a szerves oldószerek és azok gőze. Kontaktekcéma a test bármely felületén jelentkezhet, leggyakrabban a hajas fejbőrön (sampon, festék, dauervíz), az arcon (kozmetikumok), a fül körül (sampon, ékszerek…), a kezeken és a lábakon (a zoknik és cipők festékei) észleljük.

Az gyulladt ekcémás, sokszor berepedezett bőrön nem ritka a bakteriális vagy gombás-felülfertőződés sem. Ilyenkor nemcsak az allergént kell kerülni, hanem a felülfertőződést is célszerű kezelni.

A kezelés során legfontosabb az allergizáló anyag kiiktatása; munkája során célszerű cérna-és gumikesztyűt használnia. A kézmosáshoz és fürdéshez vásároljon semleges vegyhatású „szappanmentes szappant„, napközben kenje be bőrét olyan krémekkel, amelyek a vizet és az érzékenységet kiváltó anyagokat nem engedik át, mert egy vízhatlan filmet képeznek a bőrön. Ha hólyagos és nedvedző a bőre, esténként feltétlen áztassa 15-2O percig a kezeit vadárvácska teában (1 liter vízhez 2 evőkanálnyi teát adjon, 1O perc áztatás után szűrje le és langyosan használja fel). Ha biztos benne, hogy nem allergiás rá, készíthet kamillából, körömvirágból és cickafarkból is teakeveréket. Ezt nemcsak a kéz áztatására, hanem belsőleges fogyasztásra is javasoljuk, hiszen nagyon jó hámregeneráló és gyulladáscsökkentő hatásúak.

A hámsejtek összetartását javítja – azaz a pikkelyképződéstől véd- a ligetszépében található gamma linolénsav és a halolajban található omega-3-zsírsav. Mivel gyulladáscsökkentőek is, kúraszerűen 2-3 hónapig célszerű szedni a belőlük készült készítményeket. Továbbá kitűnő hámvédő és-regeneráló a bétakarotin és a H-vitamin. A kötőszövetek és a bőr rugalmasságának biztosításában és fenntartásában segít a kovaföldben található kovasav és a szilícium. Az allergiás tüneteket enyhíti a kálcium, az allergiára való hajlamot pedig az immunerősítő gyógynövények használatával csökkenthetjük, közülük talán legismertebb a bíborkasvirág. A gombás vagy bakteriális felülfertőződéstől véd illetve annak kezelésére legkiválóbb a grépfrútmagolaj vagy a teafaolajat tartalmazó szerek. 1 liter vízhez tegyen 1O-15 csepp grépfrútmagolajat, és áztassa benne 15-2O percig a kezeit. Esetleg keverhet néhány cseppet a napközben használt bőrvédő krémhez vagy a szappanmentes szappanhoz és tusfürdőhöz is.

Évente egyszer legalább végezzen salaktalanító, regeneráló kúrát; sokszor az emésztés rendezése is része a bőrpanaszok kezelésének. Gondoskodjon hát rendszeres székletürítésről, fogja vissza a hús-, édesség-, alkohol- és feketekávé-fogyasztást. Ha makacs székrekedése lenne, egyen meg minden étkezés előtt fél órával 3-4 teáskanál lenmagot 2-3 dl vízzel, vagy végeztessen intenzív magas béltisztító kúrát, és kérje orvosát, hogy segítsen a normális vastagbélflórát újra rendezni.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!