Legtöbbször már csak azt érezzük, hogy csíp, ég viszket – a kullancscsípésekor, bőrünkbe fúródásakor még ezt sem. A párizsi Pasteur Intézet kutatói Valerie Choumet vezetésével egészen fantasztikus videót készítettek arról, mi is történik pontosan a szúnyogcsípés közben. A felvétel elkészítéséhez egy a malária terjesztésében élen járó szúnyogfajt, illetve egy átmenetileg elaltatott egeret használtak.

A videón jól látszik, hogy a szúnyog szájszerve, amit általában egy csőnek hisznek az emberek, valójában hihetetlenül összetett és mozgékony rendszer. Szúráskor hat szúróserte mélyed a bőrbe. Ebből négy a szúrást segítő, a sejteket szétválasztó, azokba belekapaszkodó nyúlvány, a nyál és a vér áramlása a központi, két csőből összeálló szerven keresztül történik. Ezeken a csöveken keresztül kerülnek be a vérbe például a malária vagy a Borrelia kórokozói, de akár más fertőző mikroorganizmusok is.

Szúráskor a szúnyog nemcsak a bőr felső részét vizsgálja végig, de behatolás után is alaposan körbetapogat, míg végül megtalálja a szívásra alkalmas eret. Nyugodt körülmények között többször is próbálkoznak, egy-egy szívás több perces keresgélés eredménye. A vizsgálat egyik legmeglepőbb eredménye, hogy a használt szúnyogok fele nem járt sikerrel: szúrni szúrtak, de a mikroszkópos felvétel tanúsága szerint vért nem szívtak.

Amikor azonban sikerült eret találni, olyan vehemensen kezdtek szívni, hogy a felvételen látszik, ahogy az ér szinte összeomlik a szívóhatás miatt. Néhány esetben az ér nem is bírta a próbát, elszakadt, a benne áramló vér pedig kitöltötte a közeli teret. A szúnyog ilyenkor az így képződő vérömlenyből is szívott.

A fertőzött egyedek kitartóbban kutatnak az erek után. A viselkedésre hivatalos magyarázat egyelőre nincs, a kutatók szerint a kórokozó gyakorol nyomást a szúnyog idegrendszerére, hogy megnövelje a sikeres vérszívás esélyét.

A szúnyogok a következő betegségek átvivői lehetnek

  • Malária, Chikungunya-láz, Kala-azar, Phlebotomus-láz, Sindbis-láz és nyugat-nílusi-láz, melyek veszélyes lázas betegségek.
  • Borrelia, Chlamydia… – ezek a kullancs által is terjesztett fertőzések
  • A japán encephalitis az agyhártyagyulladás egy típusa
  • A Dengue-láz és a sárgaláz belső vérzéseket okoz
  • Onkocerkózis: vakságot okozhat
  • A kután leishmaniasis egy fekély (delhi fekély)
  • Az álomkór tünetei hónapokkal a fertőzés után jelentkeznek. Kezelés nélkül halálhoz is vezethet.
  • A limfatikus filariázis fájdalmas, nyirokcsomók és nyirokerek duzzanatával járó betegség.

Tippek szúnyogcsípésre és ellen

  1. A szúnyogok nem szeretik a citrusok illatát, így ha az ablakunkba citromfűolajat párologtatunk, akkor kevesebb jön be hozzánk éjszakára. Ugyanez igaz a levendulára is, amit már nagyanyáink is szúnyogriasztóként használtak.
  2. Léteznek szúnyogűző gyertyák, mécsesek, füstölők, amelyek szintén az illatukkal szó szerint elűzik a szúnyogokat. Ezt mindenki döntse el, hogy beltérre vagy kültérre alkalmazza inkább.
  3. Jó megoldás lehet még szúnyogcsípés ellen egy rész fokhagymalé és öt rész víz keveréke, melyet a levegőbe vagy magunkra sprayezhetünk. Ha nem bírjuk a fokhagyma szagát bőrünkön, szórjuk rá egy törölközőre, és tartsuk magunk mellett.
  4. A viszketést enyhíthetjük többféle házi szerrel is, pl: citrommal, hagymával, fokhagymával, sóval, nyers káposztával, petrezselyemmel, ecettel. Két-három percig frissen szeletelt hagymával, ill. fokhagymával vagy egy kis nedves sóval dörzsöljük be az érintett területet, így a kellemetlen égő és viszkető érzés gyorsan megszűnik.
  5. Amennyiben duzzanat is megjelent, tegyünk rá nyers káposzta zúzott leveléből vagy petrezselyemből készített borogatást. Ezt gyakran váltogassuk, figyelve arra, hogy minél hidegebb legyen a borogatás.

 

(forrás: http://index.hu/tudomany)


dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!