Évek óta egyre fájdalmasabb a menstruáció. A megszokott fájdalomcsillapítók már alig hatnak. Mit tehetek?

Ha a fájdalmatlan menstruáció fájdalmassá válik, ill. a fájdalmak egyre erősebbek általában szervi okok állnak a diszmenorrea hátterében, pl. a méhszáj szűkülete, hátra hajló méh, régi gyulladások, műtétek következtében kialakult összenövések, ill. endometriosis, amikor méhnyálkahátya szigetek jelennek meg a méh izomzatában, a menszesz idején ezek is bevéreznek, de a leválásukra nincsen lehetőség, és így a létrejövő göbök ciklusról ciklusra nőnek egyre nagyobb fájdalmat okozva. A fenti okok a szokásos nőgyógyászati, ultrahangos (esetleg laparoszkópos) módszerekkel tisztázhatók.

Ha a szervi okok kizárhatók, a fájdalom oka nagy valószínűséggel a túlzott prosztaglandin-termelés. A ciklus második felében a petefészkek nagymennyiségű progeszteront állítanak elő, ez a női szexuálhormon fokozza azoknak a prosztaglandinoknak a termelődését, amelyek a méhösszehúzódások erősségét fokozzák. Minél erősebbek az izomösszehúzódások, annál nagyobb a fájdalom is. A diszmenorreát tehát normális, csak túlzott mértékű biológiai reakció okozza.

Mivel kezelhető?

  • A szokásos fájdalomcsillapító gyógyszerek a menstruációs időszakban, esetleg már előtte néhány nappal elkezdve sokat segítenek.
  • Fogamzásgátló hatására a szervezet alapvetően csak annyi női szexuálhormonhoz jut, amennyit a tabletták tartalmaznak, ezért nem tud túlzottan sok progeszteront előállítani, az így normalizálódó prosztaglandin-szint hatására a menstruáció fájdalmatlanná válik.
  • Sokat segít a homeopátiás alkati szer, amely nem csak a diszmenorreát szünteti meg, hanem a szervezet egészének működését harmonizálja. A diszmenorrea kezelésében alkalmazott leggyakoribb szerek – az előző számokban már részletesen ismertetett – Sepia és Phosphorus. Ezeken kívül szóba jöhet még a Natrium chloratum is. Nőgyógyászat tüneteire jellemzőek lehetnek még a különböző gyulladások, száraz hüvelynyálkahártya, fehér váladékozás, meddőség. Nagyon gyakran azoknál alakul ez az állapot, akik gyerekkorukban kevés szeretetet kaptak, életük egy szakaszában a szüleiktől elszakítva nevelkedtek (pl. rokonoknál, árvaházban, szanatóriumban). Általában hajlamosak az izzadásra, nehezen tűrik a hideget, de a tűző napfény is kellemetlen számukra (könnyen kapnak napszúrást). Komoly, felelősségteljes, bűntudatra hajló személyiségek, akik gyakran kedvelik az egyedüllétet, szeretik a saját útjukat járni. Akut esetben jól használhatók a bevált indikáció szerint kiválasztott szerek is. Az Atropa belladonna pl. alhasi görcsökkel járó, élénk piros és bűzös vérzés, lefelé húzó és az ágyéki gerinc felé kisugárzó fájdalom esetén használható – különösen, ha az érintett minden ingerre túlzottan érzékeny, még az érintést a neszt és a fényt is nehezen viseli. A Veratrum albumra akkor érdemes gondolni, ha avalakinek a görcsös fájdalom mellé ájuláshajlam, hányinger és hasmenés is társul, a vérzés igen intenzív és néha korábban megjön. Magnesium phosphoricum abban az esetben ajánlható, ha a görcsök már a menzesz előtt jelentkeznek, majd a 1-2. nap különösen felerősödnek, a vérzés sötét és pecsételő jellegű, a fájdalom összegörnyedésre kényszeríti a beteget, és a meleg enyhíti a fájdalmat.
  • A gyógynövények közül elsősorban a cickafark, a borsmenta, a citromfű és az orbáncfű keverékét ajánljuk. Az azonos arányban összekevert teából napi 2-3 csészével kortyolgasson el a menzesz várható ideje előtti héten már.
  • A görcskészséget csökkenti a nagy adagokban szedett magnézium is.
  • Az alhasi szervek vérellátását javíthatja jógával és gátizomtornával is – ezekről előző számainkban részletes leírást találhat.
  • Ha a fentiekkel nem ér el eredményt, akkor érdemes olyan orvost keresnie, aki akupunktúrával és neurálterápiával képes enyhíteni fájdalmán.

Jobbulást kívánva üdvözlettel:

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!