Nigella sativa (Fekete köménymag)- számos közel-keleti országban a tradicionális orvoslás része az egyik legnehezebben kezelhető rákfajta a hasnyálmirigyrák elleni küzdelemben. Philadelphiai kutatók azt találták, hogy a Nigella sativa (Fekete köménymag)- magjának olajában található timokinon nevű vegyület megakadályozta a rákos sejtek növekedését, és a programozott sejthalál beindításával meg is ölte azokat.

Bár a kutatások igen korai szakaszban vannak, az eredmények arra utalnak, hogy a timokinon használható lesz néhány esetben preventív céllal olyan betegeknél, akik már átestek a műtéten és a kemoterápián, vagy olyan személyek esetében, akiknél nagy a hasnyálmirigyrák kialakulásának kockázata. Hwyda Arafat professzor szerint /Thomas Jefferson University/ a Nigella sativa (Fekete köménymag)- segítség lehet a betegségek széles skálájának gyógyítása esetén: például néhány immun-, és gyulladásos betegség. Korábbi kutatási eredmények pedig igazolták RÁKELLENES aktivitását PROSZTATA- ÉS VASTAGBÉLRÁK ESETÉN VALAMINT ANTIOXIDÁNS, ÉS  GYULLADÁSCSÖKKENTŐ HATÁSÁT.

Emberi hasnyálmirigyrák-sejtvonalak esetén (in vitro kísérletekben) a hozzáadott TIMOKINON elpusztította a ráksejtek 80%-át. és a programozott sejthalál kiváltásán kívül számos fontos génre is hatással volt. A timokinon hatására egy olyan gén működése, amely  tumorszupresszor hatású (p53), és egy másiké, amely előidézi a programozott sejthalált (Bax) megnövekedett, míg egy sejthalált blokkoló gén (bcl-2) működése csökkent. Egy további gén (p21) működése pedig – amely részt vesz a sejtciklus különböző szakaszainak szabályozásában-szintén megnövekedett.

Dr. Arafat és csoportja megállapította, hogy a timokinon epigenetikus változásokat hozott létre a ráksejtekben, módosította a sejtek DNS-ét. Ez a módosítás A DNS acetilezését jelenti. Az acetilezés fontos abban a folyamatban, amikor a gének fehérjékké íródnak át a DNS-ről.(Ebben az esetben az acetilezési folyamat kifejezetten blokkolja a hisztonoknak nevezett fehérjéket.) A timokinonnak ezt a tulajdonságát fel lehetne használni olyan gének esetében, amelyek kulcsfontosságúak a programozott sejthalál elindításában.  Megvizsgáltuk a hisztonok állapotát, és meglepődve vettük észre, hogy a timokinon növelte az acetilációs folyamatot-mondta Dr Arafat. Soha nem vártuk volna ezt.

Egy másik esetben pedig hasnyálmirigy ráksejtekhez adva a timokinont csökkentette egy másik enzim előállítását, és aktivitását. Ez az enzim az úgynevezett hiszton-deacetiláz amely eltávolítja az acetil-csoportot a hiszton fehérjéről. Az a megállapítás, hogy a timokinon úgy működik, mint egy hiszton-deacetiláz inhibitor “nagyon jelentős, és nagyon izgalmas”.

A hiszton-deacetiláz-gátlók csoportja a gyógyszerkutatások fontos célpontja. Elvi lehetőséget biztosítanának rákellenes, és neurodegeneratív folyamatokat gátló gyógyszerek kifejlesztésében. (aurum Hírek)

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!