Foszfor meghatározás

A foszfor a szervezetben a csontokban és a harántcsíkolt izmokban fordul elő tömegesen. A test foszfáttartalmának kevesebb, mint 1%-a található a vérplazmában. A szérum foszfát koncentrációja függ a táplálékkal történő felvételtől, a belekből való felszívódástól, a vizelettel való kiválasztástól. A szervezet foszfáttartalmát a mellékpajzsmirigyben képződő parathormon szabályozza és ez szorosan függ a vér kalciumszintjétől.

Mikor ajánlott a vizsgálat elvégzése?

Része az évenként-kétévenként elvégzendő laboratóriumi kivizsgálásnak, az egyik alapvetően meghatározandó ion, tekintettel a szervezetben betöltött szerteágazó szerepére.

Eredmények interpretálása

Magas foszfátszint lehetséges okai: dehidráció és hipovolémia, hipoparatireózis,  krónikus veseelégtelenség, túlzott D-vitamin bevitel, májbetegségek, fokozott csontlebomlással járó betegségek (plazmocitóma, multiplex csontmetasztázis), akromegália, szarkoidózis.
Alacsony foszfátszint lehetséges okai: hiperparatireózis, D-vitamin hiány, etanol mérgezés, szepszis, vese tubuláris betegségek, dialízis, hányás, hasmenés, egyes gyógyszerek (vizelethajtók,kortikoszteroidok).

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!