Az emberi vörösvértest szabadon átjárható a glukóz számára. A vörösvértesten belül a glikált hemoglobin a környezeti cukorkoncentrációval arányos mértékben keletkezik. A reakció spontán jön létre, és elég lassú ahhoz, hogy a vörösvértest 120 napos életideje során annak csak egy részét érintse. Ennek eredményeképpen a glikált hemoglobin érték az elmúlt időszak vércukor koncentrációinak súlyozott „mozgó” átlagértékeként szolgál, aminek az alakulására a legutóbbi cukorszintek nagyobb hatást gyakorolnak. A HbA1(glukóz kapcsolódik a hemoglobin b-láncának N-terminális valinjához) az emberi vérben a legfőbb, stabil glikált hemoglobin fajta.
A Diabetes Ellenőrző és Szövődményt Kutató Társaság a következő összefüggést közölte a glikált hemoglobin (%A1c) és  a megelőző 2-3 hónap átlagos vércukor koncentrációja között:
1% * HbA1c =  1,7 mmol/l * (= 30 mg/dl *)
A glikált hemoglobin érték a diabetes mellitus kezelése során hasznos paraméter, a diabetes kontrolljára használható.

Eredmények interpretálása

  • A jól beállított cukorbeteg HbA1c értéke 7% alatt van. 7% feletti érték esetén a szövődmények előfordulása megnő.
  • „Egy 8 %-os HbA1c érték 11,5 mmol/l-es átlagos plazma glükózt jelez, míg egy 10 %-os HbA1c érték 15,5 mmol/l-es átlagos plazma vércukor értéknek felel meg” (adatok a Diabetes Control and Complications Trial c. cikkből, Diabetes Care 2002, 25 (2):275-278).

Nem megfelelő eredmény feltehető preanalitikai okai

Nem megfelelő minta.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!