Anti-HCV meghatározása

A hepatitisz C vírus (HCV) elsősorban fertőzött vérrel, emellett emberi testváladékokkal, valamint vérátömlesztés útján terjed. A csoportosan szerzett nem-A és nem-B típusú májgyulladások leggyakoribb kórokozója világszerte. A HCV fertőzés gyakran vezet krónikus májgyulladáshoz és májzsugorodáshoz (cirrózis), és összefüggésbe hozható a hepatocelluláris karcinóma (májsejtrák) kifejlődésével. Az általa okozott fertőzés gyakori májon kívüli megjelenési formája a krioglobulinémia és más reumatikus megbetegedések. A HCV RNS vírus, emiatt a vírus termelődése során kialakuló mutációk eredményeképp alapvető heterogenitást mutat, 6 eltérő genotípust, számos altípust és vírus variánst írtak le. A betegség súlyosságát és a kezelést jelentősen befolyásolhatja, hogy melyik genotípussal történt fertőzés.
A vizsgálat során a HCV ellen termelődő antitestek jelenlétét/hiányát mutatjuk ki.

 

Mikor ajánlott a vizsgálat elvégzése?

Elsősorban májbetegségre utaló panaszok (émelygés, hányás, fáradékonyság, jobb bordaív alatti hasi fájdalom, testsúlyvesztés, sárgaság) és bizonyos rizikófaktorok (intravénás droghasználat, testékszerek, szexuális úton terjedő betegségek) együttes megléte esetén.

Eredmények interpretálása

  • COI < 0,9 = negatív (nem reaktív). Az ilyen mintákat HCV specifikus antitestekre negatívnak tekintjük, és nincs szükség további vizsgálatokra.
  • 0,9 <= COI < 1,0 = szürke zóna. Az első vizsgálat során szürke zónába eső minta vizsgálatát duplikátban meg kell ismételni. Az ismételten nem reaktív minta eredménye: negatív (nem reaktív). Az ismételten reaktív minta eredménye: ismételten pozitív (reaktív). Az ismételten szürke zónába eső minta eredménye: kétes. A betegtől vett új mintával a mérést meg kell ismételni.
  • COI >= 1,0 = pozitív (reaktív). Az első vizsgálat során reaktívnak talált minta vizsgálatát duplikátban meg kell ismételni. Az ismételten nem reaktív minta eredménye: negatív (nem reaktív). Az ismételten reaktív minta eredménye: ismételten pozitív (reaktív).
  • Ismételve pozitív (reaktív) eredmény esetén megerősítő vizsgálatot (pl. immunoblot vagy HCV RNS kimutatás) kell végezni. Ezeket a mintákat a vizsgálatot kérő orvos értesítése mellett a megfelelő vizsgálóhelyre továbbítjuk.
  • A fertőzés utáni hosszú szerokonverziós időszak miatt a fertőzés korai fázisában negatív anti-HCV eredmények fordulhatnak elő.
  • Ha akut hepatitisz C fertőzést feltételezünk, HCV RNS-t kell mérni RT-PCR-rel. A mérés eredménye bizonyíthatja a HCV fertőzést.
  • Ha HCV elleni antitesteket mutat ki a mérés, akkor az meglévő vagy lezajlott hepatitis C vírusfertőzést jelez, de nem tesz különbséget akut, krónikus vagy lezajlott fertőzés között.
  • A pillanatnyilag hozzáférhető anti-HCV kimutatási módszerek nem eléggé szenzitívek ahhoz, hogy minden potenciálisan fertőző vért és minden lehetséges HCV fertőzési esetet ki tudjanak mutatni.
  • A különböző laboratóriumokban mért eredmények eltérőek lehetnek.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!