Karbamid meghatározás

A karbamid, mint a fehérje- és aminosav- lebomlás végterméke, a májban szintetizálódik. A fehérjék aminosavakká bomlanak, és a keletkező ammónia alakul át karbamiddá. A karbamid-ciklus zavarát örökletes enzimhiányok okozhatják, némelyik súlyos betegséghez vezethet (citrullinémia, argininémia). Az étkezési fehérje nitrogéntartalma átlagosan 16%, melynek több mint 90%-ára nincs szükség, a felesleg karbamiddá alakul (a felnőttek szervezetében kb. 16 g karbamid keletkezik naponta). A karbamid többsége a vesén át az elsődleges szűrletbe kiürül, majd a disztális tubulusokban 40-60%-a visszaszívódik a vérbe. A visszaszívódás a vizelet áramlásától függ, amit az antidiuretikus hormon szabályoz. Gyermekkorban a fehérjebontás kisebb a magasabb növekedés-függő fehérjeigény miatt. Élettani körülmények között minimális a karbamid visszaszívódása a vérbe, tehát kiválasztódik a vizeletbe és a szérum karbamid szint kicsi. Szomjazás, kiszáradás, szívelégtelenség esetén, ha nincs elegendő vizelet kiválasztás, a karbamid fokozott mértékben visszaszívódik és nő a szérumban a szintje. A normálisnál alacsonyabb karbamidkoncentrációk diagnosztikailag kevésbé jelentősek, mint a magasabbak, de előfordulhatnak súlyos májbetegségek, alacsony fehérjetartalmú diéta és elektrolitszegény oldatokkal végzett hosszútávú kezelések miatt. Alacsony karbamid koncentráció fiziológiásan gyermekeknél és terhes nőknél fordul elő.

Mikor ajánlott a vizsgálat elvégzése?

Része az évenként-kétévenként elvégzendő laboratóriumi kivizsgálásnak. Kiemelten fontos mérése (szérum kreatininnel együtt) vesekárosodás gyanúja esetén, melyet jelezhet fáradékonyság, étvágycsökkenés, ödéma (vizenyő) az arcon, lábon, vizeletmennyiség csökkenése, vizeletürítési problémák, vesetáji fájdalom, valamint magas vérnyomás.

Eredmények interpretálása

Igen hasznos paraméter a veseműködés megítélésében, különösen a kreatininnel együtt.

  • Magas karbamid érték fordul elő akut és krónikus vesebetegségekben.
  • Hasznos a hemodialízis és egyéb terápiák követésében.
  • Emelkedett érték egyéb oka lehet: súlyos pangásos szívelégtelenség, megnövekedett fehérjebontás, tetraciklinek, vizelethajtók alkalmazása, túltápláltság, ketoacidózis, sokk, dehidráció.
  • A gasztronitesztinális traktusból származó vérzés fontos oka lehet a karbamid-szint emelkedésnek.
  • Határértékhez közeli értékek előfordulnak magas fehérjetartalmú táplálék bevitelkor, és vázizom-leépülés során.
  • Alacsony karbamid érték fordul elő a normális terhesség késői szakaszában, csökkent fehérjebevitel esetén, intravénás folyadékbevitelkor, néhány antibiotikum alkalmazásakor, súlyos májkárosodásnál, antidiuretikus hormon elégtelen szekréciója esetén.
  • A karbamid meghatározása különösen fontos amikor a kreatinin értékek félrevezetőek pl. egyes kefalosporinok alkalmazásakor.
  • Habár a kreatinint általában specifikusabb tesztnek tartják a vesefunkció jellemzésére, a karbamid és kreatinin együtt használatos különösen dializáltak esetén.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!