A kortizol a legjelentősebb keringő szteroid a mellékvesekéreg által szekretált  glükokortikoidok közül. Fiziológiás hatása megnyilvánul gyulladásellenes aktivitásban és a vérnyomás fenntartásában, de részt vesz a glükoneogenezis, a kalcium abszorpció és a gyomorsav és pepszin szekréció szabályzásában is. A mellékvesekéreg funkció indikátora.

A vér kortizol szint mérése felhasználható az Addison és Cushing betegség differenciál diagnózisában, a hipopituitarizmus, a mellékvese hiperpláiia és karcinóma diagnosztikájában. Stimulációs és szupressziós tesztekkel kombinálva mérését – ACTH stimuláció, ACTH Reserve, Dexamethasone szupresszió- alkalmas további információk megszerzésére a mellékvesekéreg funkcióról.

Eredmények interpretálása

  • Rendellenes kortizol koncentrációt mutathatnak akut infekcióban, komoly fájdalmakban szenvedő betegek, cukorbetegek, szívbetegek és nők a terhesség és ösztrogén terápia során.
  • Bizonyos virilizációs szindrómákban és iatrogén állapotokban is emelkedett értéket mutathat, melyekben egyéb, természetesen előforduló szteroid szint magasra emelkedik (a fiziológiás koncentráció fölé), és amely direkt interferál a kortizol tesztben (kivételt képez, amikor magasan specifikus antiszérumot használunk).

Nem megfelelő eredmény feltehető preanalitikai okai

  • Prednisolonnal kezelt betegek esetén lehetséges fals pozitív emelkedés.
  • Az emberi szérumban lévő heterofil antitestek zavarhatják a vizsgálatot.
  • Hemolízis a minta laboratóriumba érkezés előtti nem megfelelő kezelését jelezheti, ezért az ilyen eredményeket óvatosan kell kezelni.
  • Ikterusz, erős szennyeződés a vizsgálatot zavarja.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!