A keringésem nagyon labilis, időnként lemegy a vérnyomásom, máskor magasabb, emiatt szédülök, zúg a fejem, néha cseng a fülem, tompa és kábult vagyok. A kezeim és a lábaim néha jéghidegek, nyáron könnyebben bedagad a bokám, nehéz a lábam. Mit tegyek?

A keringési zavarok különösen nyáron sokkal intenzívebbé válnak. Ha valakinek kezdődő vagy előrehaladott érelmeszesedése van, sokszor nehezebben viseli a meleget és a frontváltozásokat. Az alábbi egyszerű praktikákkal sokat segíthetünk magunkon:

  • Rendszeresen minden nap végezzünk váltott zuhanyt (a végén mindig hideg zuhannyal fejezzük be!), hetente egyszer pedig feltétlenül menjünk el szaunába, mert ezzel jól megdolgoztatjuk az ereinket.
  • Naponta vagy másnaponta legalább egy órát sportoljunk: sétáljunk, ússzunk, biciklizzünk…
  • Nyáron különösen gondoskodjunk a bő folyadékbevitelről, hogy a vér elég híg legyen, és könnyebben tudjon keringeni, illetve eljuthasson a legkisebb erekbe is. Ezzel javul a szövetek oxigénellátása, a sejtek anyagcseréje és a szervezet salakanyag eltávolítása is.
  • Fogyasszunk rendszeresen fokhagymát, vöröshagymát – az érzékenyebb gyomrúak esetleg kapszulaként. Csökkenti az érelmeszesedési hajlamot a mértékletes vörösborfogyasztás is, vagy a belőle készült kivonatot tartalmazó készítmények.
  • Időszakonként tartsunk vitaminkúrát is, hiszen a B-vitaminok, a C-vitamin, a Q10-vitamin nagyfokban védik az ereket és támogatják a szívműködést.
  • A magnézium, a kálium, a cink és a szelén elengedhetetlenek a jó keringés számára. Együnk több olajos magvat, zöld színű zöldséget.
  • Hetente legalább 1 lénapot iktassunk be. Leghasznosabb persze az évenként egy-kétszer elvégzett 1-3 hetes gyógyböjt orvosi vezetés mellett. Mégis a heti egyszeri tehermentesítés is sokat segít a keringésnek.
  • A lábdagadást legjobban lábtornával, váltott lábfürdővel, ill. a lábak felpolcolásával tudjuk enyhíteni. Azonban rengeteget segíthet a láb nyirokmasszázsa is, mert fokozza az erek tónusát, és serkenti a szövetnedvek, ödéma kiürülését. Ha nincs lehetőségünk nyirokmasszázsra, legalább végezzünk esténként egy alulról felfelé haladó száraz ledörzsölést. Nagyon hatásos a spirálgimnasztika is, mert a kellemes lazító masszázst követő tornagyakorlatok fokozzák a keringést, meggyorsítják az ödémák felszívódását.
  • A gyógynövények közül a galagonyát, a kökényvirágot, a szúrós gyöngyajakot, az orbáncfüvet és a gingkót ajánljuk. Az utóbbit csak tabletta vagy infúzió formájában lehet hatásosan felhasználni. Ám ez a fülzúgás és a szédülés egyik legkiválóbb ellenszere is.
  • Segíthet még a lycopin (paradicsom festékanyaga), a béta-karotin (sárgás, narancsos zöldségek, gyümölcsök), és a lecitin (szója) is az érfal védelmében.
  • Semmiképp se próbáljuk feketekávéval rendezni a vérnyomásunkat. A kávé – ellentétben a közhiedelemmel! – nem emeli a vérnyomást, csak az azzal járó tompultságot mérsékeli. Ugyanakkor erősen megdobogtatja a szívet, akár ritmuszavart is előidézhet, néhol szűkíti az ereket, s ezzel ott rontja a keringést, továbbá fokozza a stressz-szintet és azzal járó kellemetlen tüneteket.
  • Egyik ragyogó keringésrendező eljárás a vér-oxigenizálás és az ózonkezelés. Ilyenkor javul a vér oxigéntelítettsége, tágulnak az erek, nő a sejtek oxigénfelvétele és fokozódik az anyagcsere. A kúraszerű és fenntartó kezelések nemcsak az érelmeszesedés előre haladását csökkentik, hanem a meglevő elváltozásokat is képesek részben rendezni. Ennek köszönhetően komolyabb érszűkületek is kezelhetők vele.
  • Az akupresszúra, az akupresszúrás masszázs és az akupunktúra szintén sokat segíthet a keringési zavarok kezelésében, hiszen segít kiegyensúlyozni azokat az energetikai zavarokat, melyek egyes szervekben a vér feltorlódását, másokban annak hiányát ill. a vérnyomás ingadozást idézik elő.

Amennyiben mindezekkel sem tud eredményt elérni, feltétlen forduljon orvoshoz. Meglevő gyógyszereit pedig önhatalmúlag semmiképp se hagyja el. Jobbulást kívánva üdvözli:

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!