Magnézium meghatározás

A magnézium szervezetbeli megoszlása hasonló a káliumhoz.  A test teljes készletének kevesebb, mint 1%-a található a plazmában, közel 60% van a csontokban és 40% a vázizmokban.  A magnézium a szervezetben több mint 300 enzim működésében vesz részt. Egyik legfontosabb a Na-K-ATP-áz enzim aktiválása, kiemelve így jelentős szerepét  a szívritmus zavaraiban. A magnézium homeosztázisát kevésbé szabályozza a felszívódás, mint a vesén való kiválasztás mértéke. Ezt a parathormon szabályozza a kalciummal ellentétesen.

Mikor ajánlott a vizsgálat elvégzése?

Magnézium meghatározás javasolt fokozott neuromuszkuláris ingerlékenységben (izomrángás, merevgörcs), gasztrointesztinális és kardiális tünetek esetén, továbbá diuretikumok, nefrotoxikus szerek hosszan tartó szedése esetén.

Eredmények interpretálása

Az alacsony magnéziumszint klinikai tünetei hasonlítanak a hipokalcémia tüneteihez, a magnézium és kalcium homeosztázis gyakran szimultán zavart. Csökkent magnéziumszint lehet az oka a csökkent kalciumszintnek, és a csökkent magnéziumszint általában alacsony káliumszinttel jár együtt. A szérum magnéziumszintje csak korlátozottan alkalmas a magnéziumtartalékok becslésére, mivel a magnéziumraktárak többnyire intracellulárisan lokalizáltak.
Akut és krónikus veseelégtelenségnél emelkedett magnéziumszintet találunk. Nagy dózisú savkötők adása és magnézium tartalmú beöntések alkalmazásakor szintén emelkedett értéket kapunk. 2,5 mmol/l koncentrációnál megjelennek a klinikai tünetek, míg 5,0 mmol/l felett légzőizom bénulás alakul ki.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!