Az elmúlt hónapokban szűrővizsgálaton vettem részt, a laboreredmények alapján emelkedettek a májfunciós- és a vérzsírértékeim. Panaszom ugyan még nincsen, de kicsit megijedtem, nem tudom hogyan lehetne normalizálni újra?

A máj  legfontosabb méregtelenítő szerveink egyike,  az anyagcsere egyik fő centruma. Csendes, leginkább éjszaka elvégzett feladata hibás étkezési szokásaink, a fokozódó alkoholfogyasztás és a környezetszennyezés miatt az elmúlt években mindenkinél jelentősen megnövekedett. Rendkívül jó regenerálódó képességének köszönhetően nagyon sokat kibír, pl. ha már csak 20- 30 %- a működik, akkor is képes a legalapvetőbb funkciók betöltésére.

A legfőbb májkárosító ma, különösen hazánkban, az alkoholv – nemcsak a zsírmáj képződését segíti, hanem hosszútávon a májszövet zsugorodását is eredményezi. Az alkohol lebomlásakor keletkező mérgező hatású vegyületek gyulladást idéznek elő, a rendszeresen ismétlődő gyulladások pedig hegesedést, zsugorodást vonnak maguk után. Bár ez a hatás többnyire mennyiségfüggő, vannak, akiknek már kevés is elegendő (lassú acetilálók: csak nagyon lassan bontják le az alkoholvegyületeket).

Második leggyakoribb „májméreg” a helytelen és túlzottmértékű táplálkozás. Aki mértéktelenül sokat eszik, tömi magát, annak a mája is olyan lesz, mint a tömött libáé – vagyis szép nagy és zsíros. A feleslegesen bevitt zsiradék ugyanis nemcsak a bőr alatt, hanem belső szerveinkben, a sejtek közötti kötőszöveti állományban is lerakódik. Nem elhanyagolható az élelmiszerrel bevitt mérgek szerepe sem: a mérgező gombák, a penészgombák aflatoxinja ( penészes olajos magvakon, csíráztatott gabonán, stb.), ill. a gyomírtók, szín- és ízanyagok, az állagjavítók és a hormonok arra érzékenyeknél akár már kisebb adagokban is okozhatnak súlyos és maradandó májkárosodást.

Vigyázni kell a szerves oldószert használóknak is, hiszen a tetraklór, a kloroform, a klóretil, a triklóretilén és a vinilklorid vegyületei (festékek, lakkok, higítószerek) már belégzés útján is bejutnak a vérbe, a májhoz jutva pedig annak direkt károsodását váltják ki.

A nehézfémek (ólom, kadmium, higany…) a máj méregtelenítő enzimeinek működését blokkolják. Talán nem kell külön kitérni a szintetikus gyógyszerek (hormonok- fogamzásgátlók, szteroidok-, egyes antibiotikumok, gyulladáscsökkentők, citosztatikumok, altatók, nyugtatók, stb.) májkárosító hatására sem, tartós és nagyadagú szedésük okvetlen kerülendő.

Az eddigiek alapján legfontosabb teendő tehát a felsoroltak kerülése, lehetőség szerinti teljes kiküszöbölése.

A máj regenerálása céljából okvetlen fontos a rövidebb- hosszabb böjtkúra, majd az azt követő tartós diéta (zsír- és fehérjeszegény, rostdús, főleg zöldségekből, gabonából, gyümölcsökből álló), a rendszeres léböjt- és tehermentesítő gyümölcsnapok beiktatása.

Jó hatású az egyes gyógynövény teákkal vagy azok kivonatát tartalmazó termékekkel végzett több hetes kúra: máriatövis, körömvirág, gyermekláncfű, katáng, ezerjófű, tarackgyökér, füstike, articsóka.

A melegvizes tömlővel készített májpakolás serkenti a máj vérátáramlását: töltsük meg a gumitömlőt egyharmadáig jó meleg, de nem forró vízzel, nyomjuk ki belőle a levegőt, majd tekerjük rá jó szorosan a kupakját. Nedvesítsük be egy vékonyabb törölköző egyharmadát, jól csavarjuk ki. Terítsük a nedves részt a jobb bordaív fölé, helyezzük rá a meleg vizes tömlőt, és borítsuk rá a száraz törölközőrészt. Félóráig maradjunk fekve a borogatással.

Ma már elengedhetetlenül fontos az ún. gyökfogók adása: nagyadagú bétakarotin, C és E-vitamin, 3-4 hétig, majd 1-2 hetes szünetekkel cink és szeléntartalmú készítmények.

A sejtvédő hatású, gyökfogó enzimek termelődését fokozza az ózon- és hematogén oxidációs terápia is. Ezek azonban csak a módszert alkalmazó intézetekben hozzáférhetők, intenzív, kúraszerű használatukon kívül pedig havi egy- két fenntartó kezelésre is szükség lehet.

A máj regenerálását pedig nem csak azoknak javasoljuk, akiknél már konkrétan kimutatható eltérések, panaszok is vannak, hanem mindenkinek, aki szeretné ápolni, megőrizni és még sokáig egészségesnek tudni  legfontosabb vegykonyháját, a máját.

Jobbulást kívánva üdvözli:

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!