Hónapok óta hullik a hajam, már nagyon sokféle sampont, hajpakolást és kapszulát kipróbáltam, ám sajnos egyik sem segített. Mit tehetnék, hogy megálljon a hullás, és újra elkezdjen növekedni a hajam?

A hajhullás sokszor valóban nem túl probléma. Hajszálaink kb. 3 éven át fejlődnek, majd nyugalmi állapotba kerülnek, végül kb. 3 hónap alatt elválnak a szőrtüszőtől, és kihullnak. A természetes folyamat a hajváltás részeként hajszálaink 10-15 %-a van azonos növekedési fázisban. Kóros hajhullásról akkor beszélünk, ha naponta 100 hajszálnál több hullik ki.

A hajhullásnak több formája és fokozata lehet: diffúz hajhullás, foltos kopaszodás illetve teljes kopaszság – amihez néha az egyéb szőrszálak kihullása is társul. Ha „gyökerestől akarjuk kezelni a bajt”, nagyon fontos a beteg alapos kivizsgálása, mivel a hajhullásnak rendkívül sok oka lehet.

  • Ártalmatlan jelenség: néha, pl. az anyáknál szülés után pár hónappal kialakuló hajhullás normális élettani folyamat, hormonális hatások miatt következik be – ez különösebb kezelést nem igényel.
  • Hiányállapotok következménye: vitaminhiány (A-,B-, H-vitamin), ásványisó-és nyomelemhiány (kalcium, cink, vas, réz) okozza – ilyen esetekben a célzott pótlással 3-4 hónap alatt rendezhető a probléma. Azoknak, aki rendszeresen fogyókúráznak, diétáznak vagy rendszertelenül étkeznek, különösen ügyelni kell, hogy ne legyen hajhullás a vége.
  • Toxikus károsodás: a hajat károsító kémiai, fizikai tényezők (ólom, hajfestés), felhalmozódott salakanyagok, mérgek és egyes gyógyszerek is okozhatnak jelentős hajvesztést. Ekkor a legtöbbet egy orvos által ajánlott tisztítókúrával és a salaktalanítást segítő gyógynövényekkel, algakészítményekkel lehet tenni a javulásért.
  • Belszervi megbetegedések: rossz emésztés és felszívódás, epebetegség, májbetegség, pajzsmirigy rendellenességek, krónikus fertőzés (góc) is okozhat intenzív hajhullást. Ezért célzott vizsgálatokra és kezelésre van ilyenkor szükség.
  • Immunológiai betegségek és hormonális eltérések, valamint örökletes hajlam is magyarázhatja a nagyfokú hajhullást. Ekkor is legelső az ok tisztázása, s ha lehet, annak a rendezése.

Ha semmi konkrét okot nem sikerül kideríteni, számos külsőleg alkalmazható készítmény közül választhat. Érdemes kipróbálnia a következő természetes módszereket is:

  • Az emésztőrendszer rendbe hozása, a felszívódás segítése, a felhalmozódott salakanyagok kiürítése méregtelenítő eljárásokkal, béltisztítással.
  • Gyógynövényekből összeállított teakeverék főzetével (nyírfalevél, csalán, bojtorján, fűzfakéreg) hajmosás után a fejbőrt bedörzsöljük és megmasszírozzuk.
  • Színesfény-kezelések és időszakonkénti napfürdő is hatásosak lehetnek.
  • Segíthet a nyirokdrenázs is, serkenti a fejbőr vér-és nyirokkeringését, ezáltal javul a hajhagymák tápanyagellátása.
  • A sajátvér-kezelés főként fertőzéses és immunológiai eredetű kórképeknél segíthet.
  • Homeopátiás tüneti szerek közül is választhatunk, alkati szerrel végzett kezeléssel kombinálva. A stressz kiváltotta hajhullás egyik fő szere az Acidum phosphoricum.
  • Hasznos lehet az akupunktúra, és reflexológiai kezelések is lendíthetnek helyzetén.
  • Az érintettek egy részénél pszichés tényezők is okozhatnak hajhullást (gyász, sokk…) illetve a hajvesztés is okoz hat pszichés változásokat, ezért a kezelést célszerű kiegészíteni szorongásoldó kezeléssel, relaxációs módszerekkel.
  • Ha nem boldogul, keressen fel hajgyógyászt és bőrgyógyászt is. Az ő tanácsai is sokat segíthetnek.

Mielőbbi javulást kívánva, üdvözlettel:

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!