Pörgesse fel immunrendszerét, védje meg szervezetét!

Sajnos, a téli időszak sokaknak erejét veszi a vissza-visszatérő, makacs nátha miatt. Az alábbiakban olyan természetes szereket mutatunk be, melyekkel bárki könnyebben kikúrálhatja magát, és megelőzheti a visszaesést is…

Grépfrútmag-kivonat náthaszezonban

A grépfrút nemcsak finom és C-vitaminban gazdag, hanem értékes természetes antibiotikus anyagokat is hordoz a magjában. A szert az utóbbi időben már hazánkban is be lehet szerezni, s így otthon is bárki felhasználhatja. Ám nem mindegy, hogy milyen fajtát, mire és hogyan…

A kutatások szerint több száz baktériumtörzset és a gombák többségét képes a grépfrútmag-kivonat elpusztítani. Nem meglepő hát, hogy az antibiotikumoknak, melyek használata mellett gyakran gombás fertőzés jön létre, a grépfrútmagolaj konkurenciát jelent. A hatásért a flavonoidok és glikozidok felelősek, melyek meggátolják, hogy a kórokozók a saját anyagcseréjük számára fontos aminosavakat felvegyék. Ezenkívül a mikroorganizmusok (baktériumok, gombák) sejtfalából elvonnak egyes anyagokat, s emiatt a sejtek teljesen szétesnek, a kórokozók „elvéreznek”. A cseppeket sokféle módon használhatjuk influenzaszezon idején:

Afta

A szájnyálkahártya fájdalmas fekélye esetén naponta többször is öblögessük át a szánkat grépfrútcseppes oldattal: 2 dl vízbe tegyünk 10 cseppet.

Berepedt szájzug

8 csepp kivonatot tegyünk 1 evőkanál olívaolajba, ezzel masszírozzuk be többször is az érintett területet. Ugyanígy használhatjuk kicserepesedett ajkak kezelésére is.

Torokfájás

Langyos vízbe csepegtessünk 10 csepp kivonatot, majd kétóránként gargarizálunk vele. Ezenkívül naponta 4-6-szor 5 cseppet tegyünk vízbe, és igyuk meg.

Megfázás és influenza

A grépfrút természetes C-vitamin-tartalma segít az immunrendszer erősítésében. Egyen naponta egy grépfrútot vagy igya meg a levét! Ha megfázott, jót tesz az aromaterápia: fejét kendővel leterítve inhaláljon forró grépfrútma-olajat, hiszen csíraölő és élénkítő hatású. Naponta egyszer vegyen gőzfürdőt 20 cseppnyi grépfrútmag-kivonatot adva a fürdővízhez. Ha köhög, igyon mézes grépfrútlevet, és keverjen el grépfrútmag-kivonatot langyos vízben gargarizáláshoz.

Láz

Ismert módszer a házipraktikából a vádlitekercs: hideg ruhákkal tekerje körül vádlijait, és fedje száraz törülközővel. A priznic 1-2 órán át maradjon fenn, addigra megszárad. A torkát éjszakára tekerje be vékony (muszlin) kendővel, húzzon zoknit. Napi 4-6-szor 15-20 csepp grépfrútmag-kivonat kikergeti önből a náthát, és leviszi a lázat. Néhány csepp grépfrútmag-kivonat eukaliptusszal keverve csodát tesz, ha lábfürdőhöz alkalmazza. Mindig forró vízben áztassa lábát, és ne hagyja kihűlni a fürdővizet – akkor jó a hatás, ha lábai kivörösödnek.

Orrmelléküreg-gyulladás

Fél deci langyos vízbe 4 csepp oldatot tegyünk, majd egy szemcseppentő pipettával 5 cseppet tegyünk mindegyik orrlyukba. Szívjuk fel jó alaposan, majd fújjuk ki az orrt erősen. Az egész eljárást ismételjük meg naponta 3-szor.

La-pacho teával a vírusok ellen

A Dél-Amerikában őshonos tea nagyobb adag flavonoidot tartalmaz, sok benne az ásványi anyag és a nyomelem: kalcium, magnézium, foszfor, cink, szilícium, mangán, molibdén, réz, vas, kálium, nátrium, kobalt, bór, arany, ezüst, stroncium, bárium, jód és nikkel. A hatóanyagok közös hatásának eredményeként a növény

  • Immunstimuláló: még teában is képesek aktiválni a fehérvérsejtek takarító funkcióját. Ezért könnyebb a betolakodó kórokozók és a rossz (daganatos) struktúrájú sejtek eltávolítása.
  • Antibiotikus: segíti a szervezetet a baktériumok, vírusok és gombák legyőzésében.
  • Gyulladásgátló és fájdalomcsillapító: ez a hatóanyagok antioxidáns tulajdonságával magyarázható. Csökkenti a sejthártyák szétesését, és a belőlük keletkező gyulladáskeltő prosztaglandinok szintjét.
  • Fokozza a kiválasztást: serkenti a nyálkahártyák mirigyeinek nyákelválasztását, javítja a vizelet kiválásztását, a máj méregtelenítését, a nyirokkal történő salakanyag eltávolítást.

Felhasználása: 2 evőkanál vagy 3 filter lapachoteát főzzünk 10-15 percig forró vízben, majd áztassuk még ugyanennyi ideig, kevés mézzel ízesítsük, és apránként kortyolgassuk el a nap során.

Tipp: ha fáj a torka, csepegtessen 1 dl teába 30 csepp grépfrútmag-cseppet, és azzal gargarizáljon naponta többször. Ha fokozni szeretné a hatást, igyon meg 4×30 csepp grépfrútmag-cseppet az lapachoteával. Ha nem ízlik a tea, keverjen hozzá borsmentát vagy bodzát.

Teakeverékek náthásoknak

Izmosítja az immunrendszert:

35 g zsálya, 35 g földitömjén, 15 g hársvirág, 15 g legyezőfű. A hársvirág kiváló immunstimulátor, izzasztó hatású, ezáltal könnyebben leküzdi a szervezet a gyulladásokat, és az izzadsággal sok salakanyag is kiürül. 1 liter teához 3 evőkanálnyi szükséges a keverékből. Naponta 3-szor, 4-szer fogyasszuk.

Az influenzát megelőző keverék

15 g kálmos, 35 g kamilla, 20 g izlandi zuzmó, 35 g gyömbér, 15 g palástfű. Ebből is 3 evőkanálnyi szükséges 1 liter teához. Igyunk meg belőle 3 csészével naponta!

A kamilla egyébként az egyik leghasznosabb gyógynövény, enyhíti a megfázásokat, csillapítja a gyulladásokat, ha meleg teájával gargarizálunk, fertőtlenítjük a szájüreget és a torkot.

Köhögés megelőzésére

20 g bodzalevél, 25 g angelikagyökér, 25 g kamilla, 20 g hársvirág, 20 g ökörfarkkóró, 30 g orbáncfű, 25 g fűzbarka, 30 g ánizs, 20 g fokhagyma. 1 teáskanálnyi keveréket forrázzunk le negyed liter vízzel! Naponta 2 csészével fogyasszunk.

Nátha megelőzéséhez

10 g mályvavirág, 10 g borsmentalevél, 10 g kankalin. A keveréket 1 liter vízben forraljuk fel. A borsmenta egyébként nemcsak a friss leheletről gondoskodik, hanem enyhíti a torokgyulladást, és tisztítja az orrjáratot is. Túl sokat ne fogyasszunk belőle, mert a gyomornyálkahártyát 2-3 hét után irritálhatja.

Gyulladások megelőzésére

25 g édeskömény, 25 g bodza, 15 g körömvirág, 25 g lándzsás útifű, 15 g martilapu. 1 evőkanálnyi keveréket 1 liter vízzel forrázzunk le, és legalább 2-3 csészényit igyunk naponta!

Fontos: persze nem szükséges egyszerre az összes keveréket fogyasztani, döntse el, melyikre van igazán szüksége! Induljon ki abból, hogy az elmúlt néhány évben főleg milyen tünetekkel járt, ha megfázott, és elsősorban ezekkel szemben erősítse meg immunrendszerét!

Mit tehet még?

  • Szedjen Beta-glucan vagy Shii take-kapszulát – mindkettő hatékony immunerősítő, felgyorsítja a gyógyulást és megvéd a visszaeséstől. Akut fázisban legalább 4-6x 1-2 kapszula szükséges (6–10 napig), majd elegendő lehet 3×1 is még 2-3 hétig.
  • Talán kellemetlen, de a felaprított hagyma illóolaja megkönnyíti alváskor a légzést.
  • Gondoskodjon róla, hogy meleg legyen az ágya! A jól bevált meleg vizes gumitömlő kellemes érzést kelt és megkönnyíti az elalvást.
  • A zsályás, ánizsos és malátás cukorkák enyhítik a köhögési ingert. Csak arra ügyeljen, hogy ne legyen bennük sok cukor.
  • A gargarizálás enyhíti a kínzó, száraz köhögési ingert. Már a sós víz is jó, persze hatásosabb a zsályatea.
  • A mellkasra tett meleg borogatás hatásosabb a köhögés ellen, ha citrommal, burgonyával, olajjal, túróval vagy vajjal készíti.
  • A japán gyógynövényolaj sokfajta megfázási tüneten segít. Ha a homlokán eldörzsöl egy kis cseppet, megszűnik a fejben érzett nyomás, ha egy picit az orr alá tesz belőle, szabaddá válnak a légutak. Viszont óvatosan kell vele bánni, mert éget, ha a nyálkahártyára vagy a szembe jut belőle.
  • A torokfájást még mindig enyhíti a jól bevált mézes, meleg tej.
  • Alkoholt ne igyon, ha meg van fázva, mert azzal tovább irritálja a garatot. Az alkohol ezenkívül egy kicsit mindig lehűti a szervezetet, ezért inkább elősegíti a megfázást, mintsem javítana rajta.
  • Hallgasson szervezetére: ha fáradt és elesett, aludja ki magát jól! Ez nem lustaság, inkább természetes terápia.
  • Ha a felsoroltak sem hoztak elég eredményt, akkor kérjen sajátvér injekciós kúrát vagy nagy dózisú kombinált vitamininfúziókat.

Jobbulást és gyors lábadozást kívánunk!

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!