A neuron-specifikus enoláz vagy másképpen γ-enoláz magas koncentrációban elsősorban a neuronokban és neuro-endokrin sejtekben, illetve a belőlük kiinduló daganatokban mutathatók ki. Az NSE-mérés leginkább kissejtes tüdőrák és neuroblasztóma esetén a terápia hatékonyságának ellenőrzésére, illetve állapotuk változásának megítélésére használatos.

Eredmények interpretálása

  • Bronchiális karcinóma: A kissejtes bronchiális karcinóma monitorozásnál az NSE tekinthető az elsődlegesen választandó tumor-markernek, a nem kissejtes bronchiális karcinómák esetén a CYFRA 21-1 a jobb marker. Nem mutatható ki korreláció a daganat áttétének lokalizációja, vagy esetleges agyi metasztázis jelenléte között, viszont szoros összefüggés van a betegség kiterjedtsége vonatkozásában. A kemoterápiás kezelésre adott válaszként az első terápiás ciklus után a tumorsejtek szétesése következtében szintjének átmeneti emelkedése észlelhető. Ezt követően az értékek gyors csökkenése észlelhető. A terápiára nem-, vagy nem megfelelő mértékben reagáló esetekben folyamatosan magas értékek mérhetőek. Remisszió idején a betegek 80-96%-ánál normál értékek mérhetőek. Emelkedő értékek a betegség kiújulására utalnak.
  • Neuroblasztóma: Az érintett gyermekek 62%-ánál 30 μg/l feletti NSE szérumszinteket találtak. Szignifikáns összefüggés van a mért kóros értékek gyakorisága, illetve nagyságrendje és a betegség előrehaladottsága között.
  • Apudóma: Az esetek 34%-ában > 12,5 μg/l NSE szintek mérhetők.
  • Seminóma: A betegek 68-73%-ánál szignifikáns NSE emelkedés mérhető. Felhasználható összefüggés áll fenn a betegség klinikai lefolyása és a mért értékek között.
  • Egyéb tumorok: A nem tüdő eredetű rosszindulatú megbetegedések 22%-ánál találtak 25 μg/l -t meghaladó értékeket. Agytumorok csak elvétve járnak emelkedett szérum NSE szintekkel. A szerv-korlátozott veserákok 14%-ában, az áttétet adó veserákok 46%-ában találtak emelkedett értékeket, melyek független prognosztikai faktorként összefüggést mutatnak a betegség állapotával.
  • Jóindulatú betegségek: > 12 μg/l koncentrációkat találtak olyan betegek esetében, akik jóindulatú tüdőbetegségben, illetve agyi betegségben szenvedtek.

Nem megfelelő eredmény feltehető preanalitikai okai

  • Hemolizált, vagy nem megfelelően centrifugált (pl. megnyúlt állásidő a centrifugálást megelőzően) mintákban emelkedett mérési eredményeket okozhat.
  • Ha a beteg nagydózisú biotin terápiában (> 5 mg/nap) részesül, nem szabad mintát venni legalább az utolsó dózist követő 8 órán belül.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!