Eltöprengtem, hogy tavaly ilyenkor milyen békésen, gyanútlanul éltünk. El sem hittük – legfeljebb izgalmas tudományos scifinek számított – volna mindaz, amit február óta megélünk…

Nagy a bizonytalanság, a tanácstalanság, sok az ellentmondó információ, egy viszont teljesen biztos: az egészség értéke megnőtt, megőrzése nagyobb figyelmet kap, mint valaha.

Azt reméltük, a tavaszi karantén után már könnyebb lesz… Igen, relatív békés nyarat tudhatunk magunk mögött, viszont egy hektikusabb, a tavaszinál is zűrösebb, betegesebb ősz köszöntött be.

Lélekben sokan harcedzettebbek, rutinosabban kezelik a mostani vírushullámot, másoknál most tört ki igazán a pánik, mostanra erősödött fel a szorongás. Ezért egyre több a feszült, intoleráns, arrogáns, kétségbe esett ember mindenütt.

Sokan kérdezik tőlem, hogy mindez meddig tart, hányszor lesz még újabb hullám, mi legyen az influenza elleni és a COVID 19 ellen fejlesztés alatt álló oltásokkal…??

Biztosat és mindenki számára egyértelműen jót nehéz most mondani. Egy dolog azonban mégis van, ami mindenkinek segíthet: az immunrendszer védelme és erősítése.

A távolságtartás, fokozott higiéne nagyon fontos, mert lelassítja és tompítja a hirtelen nagyszámú megbetegedések kialakulását és az egészségügy terheltségét. DE! Nem véd meg tartósan, és nem erősíti az immunrendszerünket. Sőt sok szempontból a sok-sok fertőtlenítő, a beszűkült mozgástér, szociális kapcsolatok gyengítik az ellenállóképességet. Ezért most még a korábbiaknál is fontosabb, hogy a szellemi-lelki-testi egészségre jobban odafigyeljünk.

MILYEN IMMUNERŐSÍTŐKET AJÁNLOK?

Az immunsejtek aktiválásával a szervezet könnyebben felismeri és eltávolítja az idegen és káros mikroorganizmusokat, baktériumokat, vírusokat. Így ha be is jut valamilyen kórokozó a szervezetbe, hamarabb és kevésbé súlyos tünetekkel le tudjuk küzdeni azokat. Vagyis enyhébb panaszokkal és rövidebb lefolyással, gyorsabb regenerálódással számolhatunk.

Az alább felsoroltak serkentik az immunsejtek termelődését, fokozzák azok aktivitását, védik a nyálkahártyákat, gyulladáscsökkentőek és sejtregeneráló hatásúak.

A teljesség igénye és a hatásmechanizmusok precízebb kifejtése nélkül ezeket javaslom szedni most betegeimnek, barátaimnak és ismerőseimnek is kúraszerűen, illetve egymást követően váltogatva:

  1. C-VITAMIN 2-3×1 gr evés elején – legalább jún. végéig
  2. ZINK 50 mg/nap evés elején – legalább április végéig
  3. SELEN 200 mcg /nap evés elején – legalább május végéig
  4. D-VITAMIN 5000 E/nap evés elején – legalább jún. végéig
  5. E-VITAMIN 1-2×400 E/nap evés elején – legalább május végéig
  6. MULTIVITAMIN (valamilyen jól felszívódó, szerves készítmény) 2×1 evés elején – legalább május végéig
  7. GRÉPFRÚTMAG CSEPP 3×20-30 csepp – 1-2 hónapig – bármilyen vírusfertőzés esetén akár 4-6×30 csepp is használható az akut fázisban, majd azon túljutva újra elég lehet ritkábban szedni további 2-3 hétig.
  8. ECHINACEA 3×1 kapszula vagy 3×20-30 csepp – 3 hétig, majd 1 hét szünet, és ezt kell ismételgetni ciklikusan legalább május végéig.

Ha ennél többre van szükség, akkor a következő szerekből is válogathatunk a fentiek mellé vagy helyett:

  1. MACSKAKAROM 3×1 kapszula – evés közben vagy után – 2-3 hónapig
  2. CURCUMIN 2-3×1 kapszula evés elején – 2-3 hónapig
  3. BETA-GLUCAN 3×1 kapszula – evés elején – 2-3 hónapig
  4. ASTRAGALUS 3×1 kapszula – evés elején – 2-3 hónapig
  5. CBD-olaj (5-15%-os) 2-3×10-15 csepp – evés elején – 2-3 hónapig
  6. PROBIOTIKUMOK:az immunrendszer fő ébren tartói, de az idegen betolakodókkal szemben is védenek. Ha gyenge a szervezet mikroflórája, sokkal könnyebben és gyakrabban betegszünk meg. Ha valaki gyógyszert szed – antibiotikumokat, hormonokat, szteroidokat, citosztatikumokat -, a mikroflóra nagyon meggyengül, ezért számukra feltétlen fontos a probiotikumok hosszabb távú szedése.

Figyelem! Minél magasabb hatóanyag-tartalmú készítményeket érdemes most használni, nem elég a dobozon található napi 1×1 kapszula most senkinek! Gyermekeknek természetesen kisebb adagok szükségesek.

Intenzívebb immunerősítésként hetente 1-2x sokféle vitaminból, ásványból és immunerősítő gyógynövényből összeállított immunerősítő vitamininfúziót és injekciót is lehet adatni. Aki legyengült, nagyon kimerült, túlhajszolt, valamilyen műtéten vagy elhúzódó betegségen esett át, azokan feltétlen javaslom.

MILYEN TEÁT JAVASOLT INNI?

  1. Nagyon jó immunerősítő a Lapachotea: 5-6 percig főzni és utána még 5-10 percig áztatni is kell, mert a kéregből a hatóanyagok így jobban kioldódnak. Mézzel, esetleg gyömbérrel is ízesíthető.
  2. Az Echinaceatea arabinogalactan tartalmának köszönhetően kiváló gyulladáscsökkentő, de segíti a vírusok ellen küzdő fehérvérsejtek működését is.
  3. A gyömbérben található csípős ízt adó gingerol és sogaol gyulladáscsökkentő hatású, és serkenti a vérkeringést. Glikozidokat, illóolajokat is tartalmaz, melyek támogatják a fertőzésekkel szembeni ellenálló-képességet.
  4. A csipkebogyó a legjobb természetes C-vitamin-források egyike, de a felszívódását segítő rutint, továbbá A-, K- és B-vitaminokat is tartalmaz.

Ezt a teát ne főzzük, és ne forrázzuk le. Inkább langyos vízben áztassuk éjszaka és mézzel ízesítve langyosan fogyasszuk.

  1. A kakukkfűteát gyakran használják száraz köhögésre, de az illóolajaiban található timol és karvakol fenoloknak köszönhetően fertőtlenítő hatású, továbbá stimulálja az immunrendszert is.
  2. A kamilla gyulladáscsökkentő azulént tartalmaz, de immunerősítő bioflavonoidok, légutakat védő glikozidák is vannak benne. Nyugtatja és regenerálja a nyálkahártyákat.
  3. A citromfű illóolajat, flavonoidokat, rozmaringsavat, cseranyagokat, keserűanyagokat is tartalmaz, ezek gátolják a vírusok szaporodását és izzasztanak. Feszültségoldó hatása miatt is érdemes most fogyasztani.
  4. A menta baktérium-és vírusölő hatású mentolt, amentont és karvont is tartalmaz. Ezek tisztítják a légutakat, párologtatva fertőtlenítik a levegőt. A kellemes ízű növény gyulladáscsökkentő és immunerősítő flavonoidokban is bővelkedik.
  5. Zsálya:tea és fűszer formájában is érdemes minél többet fogyasztani. Magas polifenol és rozmaringsav tartalmának köszönhetően antibiotikus, gyulladáscsökkentő, izzasztó hatású, a légzőszervi megbetegedések egyik legjobb ellenszere!
  6. Bodzabogyószintén sok flavonoid tartalmaz, így ez is jó immunerősítő, gyulladáscsökkentő, továbbá segíti az izzadást, és mérsékeli a köhögést.

A felsoroltakból készíthetünk teakeverékeket is. Az elkészítéskor általában 2 púpos evőkanálnyi teát forrázunk le 1 liter vízzel, 10 percig áztatjuk, majd leszűrjük, mézzel és gyömbérrel, fahéjjal, kardamommal ízesítve fogyasztjuk őket.

 MIT ÉRDEMES MÉG FOGYASZTANI?

Fontos most olyan ételeket és italokat is enni, inni, melyekben magas a gyulladáscsökkentő, immunerősítő, emésztést, májműködést és kiválasztást támogató bioaktív alkotók aránya.

  1. Homoktövis: a benne található nagy adag C-vitaminnak, a sok gyulladáscsökkentő flavonoidnak és a nyálkahártyákat védő, immunerősítő karotenoidoknak köszönhetően nagy segítségünkre lehet a betegségek megelőzésében és leküzdésében.
  2. Gyömbér:gazdag cserzőanyagokban és glikozidokban, ezek jó fertőtlenítő, nyálkahártyaösszehúzó és gyulladáscsökkentő hatásúak. Ne csak teaként fogyasszuk, hanem minél több ételbe is tegyük bele.
  3. Kurkuma: festéke a curcumin erős gyulladáscsökkentő szer. Fokozza a vérkeringést, antioxidáns hatású, antibakteriális és vírusölő, stimulálja a máj méregtelenítő funkcióit is. Minél több ételbe tegyük bele, zöldség smoothiekhoz is keverhetjük.
  4. Hagymafélék: a fokhagyma és vöröshagyma sok baktérium-és vírusölő allicint tartalmaz, továbbá a bennük található ajoen csökkenti a vérlemezkék összecsapzódását, és fokozza a fibrinolízist, vagyis véd a trombózis ellen.

 GARATFERTŐTLENÍTÉSRE EZEKET JAVSLOM

A munkahelyen, kint a boltokban, tömegközlekedési eszközökön orr-garatfertőtlenítőt is használok, pl. ezeket jó szívvel ajánlom mindenkinek:

  1. PROPOLISZerős baktérium-és vírusölő, hatékony fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő szer. Mézzel összekeverve vagy teában is fogyasztható, de nagyon intenzíven hat, ha spray formában többször is befújjuk a garatba. Utána 15-20 percig ne együnk, ne igyunk, hogy minél intenzívebben ki tudja fejteni hatását.
  2. GRÉPFRÚTMAG cseppet is lehet bevenni vagy befújni naponta többször
  3. TEAFAOLAJOS vízzel is lehet gargalizálni – ezt azonban nem szabad lenyelni!
  4. SVÉDCSEPPET kortyolni vagy azzal gargalizálni is érdemes, mert a benne található alkohol és sokféle gyógynövény fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatású.
  5. Strepsils, Naoangin, Tantum verde vagy Medistus fertőtlenítő és vírusölő cukorkát is lehet időnként szopogatni vagy spray-t fújni. Ezeket hónapokon át rendszeresen nem szabad használni, mert elpusztítják a száj-garat mikroflóráját, és gombásodást idézhetnek elő.

ÉNVÉDŐ ÉLETMÓDTIPPEK

Most extraadag stressz jut mindenkinek. Aki dolgozik, az többnyire a szokottnál is többet és más körülmények között, nagy rugalmasságot és tűrőképességet igénylően. Aki nem dolgozik, annak az egzisztenciális bizonytalanság, szorongás, pánik nehezíti meg az életét… Rengetegen nem jutnak el orvoshoz, elmaradnak fontos vizsgálatok, nem kapják meg a szükséges kezeléseket…

Sok ellentmondó és váratlan hír, intézkedés teszi próbára a türelmünket, alkalmazkodó képességünket. A szellemi és lelki higiéné most különösen nagy fontosságú lett.

Ezért én kerülöm a pánikkeltő híreket, nem nézek tv-t, nem hallgatok rádiót, amit más médiákból megtudok, az is bőven sok. Inkább olvasok, olyan filmeket nézek, melyek lelkileg feltöltenek, a reményt, hitet, bizalmat erősítik bennem, és persze próbálok minden kreativitásommal helyt állni a mindennapokban.

A gondos, de nem kényszeres higiéné betartásán kívül fontosnak tartom, hogy legalább 2,5 l meleg italt (elsősorban gyömbéres gyógyteákat, zöldteát) igyak, rendszeresen és egészséges ételeket, sok gyümölcsöt egyek.

Az elegendő és pihentető alvás megóvja a lelket sok rossz gondolattól, szorongató érzéstől.

Aki tud, szaunázzon heti 1-2x, mert az erős izzadás egy sereg felesleges anyagtól szabadítja fel az immunrendszert, stimulálja a fehérvérsejteket, és oldja a feszültséget, mert csökkenti a stresszhormonok szintjét. Ha nem tud szaunázni, vegyen jó meleg illóolajos (fenyő, zsálya, citromfű, levendula…) fürdőket, mert a magasabb hőfok is aktiválja az immunsejteket, serkenti a hőlabilisabb mikroorganizmusok szétesését, a fokozott keringés pedig segít tisztítani a vért, ill. a nyirokrendszert, továbbá ellazít, oldja a stresszt.

És végül, ám nem utolsó sorban igyekszem nagy fegyelemmel rendszeresen sportolni, a szabadban mozogni. A testi eltunyulás, leépülés magával vonja a szellemi és lelki hanyatlást, legyengíti az ellenállóképességet is. Ezért adottságaink, lehetőségeink szerint okvetlen iktassunk be rendszeresen valamilyen testedzést is.

Vírusokkal megküzdeni tudó nagyon erős immunrendszert, kitartást, rendíthetetlen hitet, bizalmat és optimizmust kívánok mindenkinek.

Szeretettel:

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!