Összfehérje meghatározás

A szérum, illetve plazma összfehérje több mint 100 szerkezetileg ismert fehérjéből áll, de csak kb. 50-nek a biológiai funkciója ismert részletesen. A fehérjék féléletideje néhány órától (akut fázis fehérjék) akár három hétig (albumin) változik. A májnak jelentős funkcionális tartalékkapacitása van a fehérjék előállítására és általában a szerzett májbetegségek sincsenek hatással a szintézisre. Glukagon és alultápláltság gátolja a fehérjeszintézist, a glükokortikoidok,inzulin  és más hormonok serkentik a májban a fehérjék szintézisét. A fehérjék lebomlása aminosavakra szintén a májban történik. Az egyes fehérjék szerepe: a szérum albumin a kolloidozmotikus nyomás fenntartása, szabad zsírsavak, vízben nehezen oldódó vegyületek (bilirubin,hormonok,gyógyszerek) szállítása.  A lipoproteinek a trigliceridek és a koleszterin szállítását teszi lehetővé. Speciális transzportfehérjéje van a vasnak (transzferrin) , réznek (cöruloplazmin), hemoglobinnak (haptoglobin), tiroxinnak (prealbumin, tiroxinkötő fehérje – TBG), B12-vitaminnak (transzkobalamin), stb. A véralvadásban és a fibrinolízisben résztvevő faktorok, valamint a komplement rendszer komponensei, a humorális antitestek (immunglobulinok) szintén fehérjék. Végül meg kell említeni a szérumban lévő enzimeket, enziminhibítorokat (α1-antitripszin, α1-antikimotripszin, α2-makroglobulin, antitrombin stb.) és proteohormonokat (inzulin, ACTH, parathormon,hipofízis elülső lebeny hormonjai). A szokásos fehérjemeghatározási módszerekkel az összes, a szérumban található fehérjét határozzuk meg. Az eredmény értékelésekor figyelembe kell venni, hogy ez az érték csak összegszerű következtetésekre ad módot. Számos kóros folyamat a szervezetben a plazmafehérje összetételének megváltozását okozza anélkül, hogy az összfehérje érték referenciatartományon kívülre esne.

Mikor ajánlott a vizsgálat elvégzése?

Része az évenként-kétévenként elvégzendő laboratóriumi kivizsgálásnak-általa kimutatható a szervezet tápláltsági állapota. Emellett fontos lehet meghatározása szövetközti vizenyő (ödéma) esetén.

Eredmények interpretálása

Csökkent szérum összfehérje érték lehetséges okai: csökkent fehérjeszintézis, súlyosan hiányos táplálkozás, felszívódási problémák, súlyos májkárosodás (pl.cirrózis), előrehaladott neopláziák, fokozott fehérjevesztés, Crohn-betegség, colitisz ulceróza, Whipple-kór, nefrózis-szindróma, kiterjedt égés, aszcitesszel járó betegségek.
Emelkedett értékek lehetséges okai: súlyos kiszáradás, monoklonális gammopátia, plazmocitóma, Waldenström-kór.
Diagnosztikailag az egyes fehérje alkotók meghatározása javasolt.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!