46 éves vagyok, soha, semmi bajom nem volt a menstruációmmal, de az elmúlt 2 ciklus során többször is tapasztaltam pecsételgető vérzést, főként a menses előtti időben. Mit tegyek?

A havi vérzéstől és terhességtől függetlenül jelentkező vérzésnek alapvetően 2 oka lehet:

  • Hormonális kiegyensúlyozatlanság vagy elégtelenség
  • Daganat a méhben, a méhszájon illetve a hüvelyben

A méh nyálkahártyája minden ciklus elején nagyjából 1-2 mm-es és kb. 1o mm vastagságot ér  el menzesz előtti napokra köszönhetően a női szexuálhormonok: az ösztrogén és a progeszteron mennyiségének és arányának megfelelően. Ha a szervezet a kívánatosnál kevesebb hormont, termel, a méhnyálkahártya felépülése zavart szenved, kisebb szigetek leválnak, ami pecsételést, vérezgetést okozhat.  Ennek a jelenségnek leggyakoribb oka fiatal korban a fogamzásgátlók szedése, de természetesen egyéb okok is állhatnak a háttérben, pl. hormontermelő daganatok.

Bármilyen típusú daganatra jellemzőek lehetnek a (mikro)vérzések, fekélyek,  ami alól nem jelentenek kivételt a nőgyógyászati daganatok sem, így a pecsételő vérzések jelentkezése esetén alapos kivizsgálásra – pl. ultrahangos, kolposzkópos ill. cytológiai vizsgálatra, a méhnyálkahártya szövettani vizsgálatára kell, hogy sor kerüljön. A konkrét lépések javallatát mindig szakorvos teszi meg, bármilyen terápiára csak a megfelelő diagnosztikai eljárások után kerülhet sor.  Ha a kivizsgálás eredménye alapján hormonális diszfunkció, kiegyensúlyozatlanság okozza a panaszokat, ezeken vagy hormontablettákkal vagy, homeopátiás szerekkel segíthetünk, hiszen, bár a homeopátiás gyógyszerek nem tartalmaznak egyetlen mikrogramm hormont sem, megadják a megfelelő hormontermeléshez szükséges impulzust, és az a homeopátiás szer, amelyik a vérzészavart megszünteti, a szervezet egészére is harmonizáló hatást gyakorol.

  • A menstruációs rendellenességek gyógyításában messze a legfontosabb szer a homeopátiás   SEPIA (a tintahal tintájából készült homeopátiás szer). Általában azokon alakul ki ez az állapot, akik nehezen tudják összeegyeztetni a munkájukat és a családjukat, mindenhol, de főleg a munkahelyükön szeretnék a maximumot nyújtani, és ez hosszútávon nyilvánvalóan lehetetlen. A menzesz gyakran késik, fájdalmas, a menstruáció előtti időszak kifejezetten kellemetlen mind fizikailag, mind lelkileg. Gyakran szenvednek aknéktól, nőgyógyászati gyulladásoktól, herpesztől, condylomától, korán őszülnek, gyakori a hajhullás és a myomás göbök előfordulása. A fogamzásgátlók szedését is nehezen tolerálják, ezek szedése során gyakran és kifejezetten csökkenhet a libidójuk. A mai gyakorlat az, hogy a fogamzásgátló szedése és a nemi élet elkezdése gyakran egybeesik, így sokan esetleg csak évek múlva döbbennek rá, – egy esetleges tabletta szedési szünet során –, hogy nem az általuk megszokott alacsony libidó a normális. A Sepia állapotban levő nők állapotán kifejezetten javítani szokott az intenzív fizikai munka, versenysportok, karate, aerobik, de főleg a tánc.
  • A Natrium muriaticum típusú nők a menzesz előtt elég ingerlékenyek, senkivel sem akarnak beszélni. Ödémára különösen hajlamosak. Nem szeretik, ha vigasztalják őket és igen nehezen emésztik meg a sértéseket, lelki traumákat.
  • A Nux Vomica is igen indulatos menzesz előtt, jelentős energiacsökkenése ellenére mindent szeretne gyorsan és igen precízen elvégezni. Nagyon intoleráns mások hibáival szemben. Édeset és zsíros dolgokat is kívánhat – akár felváltva egyiket a másik után.
  • A Lachesis összes tünete reggel ébredés után a legrosszabb, de nem bírja a nyakán és a testén másutt sem elviselni a szoros ruhákat. Az összes tünet jelentősen enyhül a vérzés megindulásakor, ami igen intenzív és élénkvörös, néha darabos szokott lenni.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!