A PSA elsősorban a prosztata mirigyhámjában termelődik, a mirigyből való kiszivárgása következtében a vérben is kimutatható kis mennyiségben a PSA. A szérum PSA-szintjének emelkedése a prosztata betegségeinek, többek között a prosztatagyulladásnak, a jóindulatú prosztata-hiperpláziának, valamint a prosztataráknak tudható be. Az 50 éves vagy idősebb férfiak esetében rektális digitális vizsgálattal (RDV) együttesen alkalmazva a prosztatarák diagnosztizálását segíti, együttesen alkalmazva szignifikánsan megbízhatóbban jelzi a kialakult prosztatarákot, valamint a prosztatarákos betegek gondozása során kiegészítő tesztként használatos.
4 – 10 μg/l totál PSA  szint esetén javasolt szabad PSA (fPSA) szint meghatározása.

Mintavétel:
– a (PSA, fPSA, proPSA) teszteléshez szükséges vérmintákat az RDV (végbélen át ujjal történő prosztatavizsgálat), prosztatamasszázs, transzrektális (végbélen át zajló) ultrahangvizsgálat és a prosztatabiopszia előtt kell levenni. Ezek a beavatkozások emelkedett PSA, fPSA és proPSA értéket okozhatnak. Ajánlott a biopszia és a vérvizsgálat között hat hetes várakozási periódus.
– intenzív fizikai testedzés (pl. hosszú ideig tartó kerékpározás), nemi aktus is megemelheti az értékeket, ezért PSA vizsgálata előtt 48 órával (2 nappal) megelőzően javasolt tartózkodni minden olyan tevékenységtől (így pl. nemi aktus, kerékpározás, prosztatamasszázs, végbélen át történő prosztatavizsgálat stb.), mely megemelheti a mért értéket.
– prosztatát érintő fertőzés emelkedett értékekhez vezethet.

Eredmények interpretálása

  • A kezelést követően tartósan magas, vagy az utókezelés során emelkedő PSA-szint kiújult, vagy visszamaradt karcinóma jele lehet.
  • A PSA-t kimutatták a periuretrális és anális mirigyekben, a férfiak húgycsősejtjeiben, anyatejben, vérben és vizeletben, valamint nem prosztata eredetű megbetegedésekben is, mint pl. emlőkarcinómában, nyálmirigy-neoplazmákban.
  • Alacsony PSA-koncentráció nem feltétlenül zárja ki a rákos betegség meglétét, és a RDV sem ad ezekben az esetekben bizonyosságot, ezért a rák kórismézéséhez prosztatabiopszia végzése szükséges.

Nem megfelelő eredmény feltehető preanalitikai okai

  • Prosztatamasszázs, UH-vizsgálat és tűbiopszia okozhat szignifikáns PSA-szint emelkedést.
  • Hormonterápiát is magába foglaló kezelés után tapasztalat alacsony PSA-szint nem feltétlenül ad megfelelő képet a visszamaradt vagy kiújult betegségről.
  • Ha a beteg diagnosztikai vagy terápiás célból egér monoklonális antitesteket tartalmazó készítményt kapott, ezzel a teszttel nem vizsgálható.
  • Az emberi szérumban lévő heterofil antitestek zavarhatják a vizsgálatot.
  • Hemolízis a vizsgálatot zavarja.

Reagens

  • Abbott AxSYM Tumor Markerek Total PSA
  • Egy adott mintában a különböző gyártók tesztjeivel kapott vizsgálati eredmények változhatnak, emiatt a különböző eljárásokkal kiadott eredmények nem cserélhetők fel egymással.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!