26 éves nő vagyok, nem rég kezdtem el dolgozni. Az utóbbi időben nagyon feszült vagyok, időnként össze-vissza kalimpál a szívem és nehezen tudok levegőt is venni. Amikor a szegycsontom felett vagy a szívtájékon szúrást érzek, és ez néha a karomba is kisugárzik, rettentően megijedek. Mit tegyek, hogy a panaszaim megszűnjenek?

Első és legfontosabb teendője, hogy fel kell keresnie háziorvosát, aki a vérnyomásmérés, EKG és a laborértékek alapján eldöntheti, hogy biztosan nincs-e szívbetegsége. Panaszai és kora alapján feltehetően inkább „ideges szívpanaszai” vannak, ami az iskola befejezését követően a kezdő munkaviszonnyal is összefügghet. Az új kihívások, a megfelelni akarás, az újtól való félelem sok fiatal felnőttnél idéz elő hasonló tüneteket. Nem ritkák persze az egzisztenciális szorongáshoz társuló vegetatív idegrendszeri problémák sem. Ha a légszomj elsősorban belégzéskor jelentkezik, és emiatt akadozó, kapkodó a légzés, még sóhajtási kényszer is kíséri, szinte biztosan pszichoszomatikus a panasz. Természetesen szükség esetén légzésfunkciós próbákra is sort kell keríteni asztma vagy más tüdőbetegség kizárására.

Amennyiben a fenti tünetek valóban a vegetatív idegrendszer labilitásával kapcsolatosak és lelki eredetűek, a következőket ajánlom:

  • Amikor a kellemetlen érzés, jelentkezik, végezzen 3-4 percig lassú hasi légzést. Ez oldja a feszültséget, kiegyensúlyozza az akadozó légvételt.
  • Munka közben kicsit lazítson néha. Óránként tartson – ha lehet – 5 perc szünetet. Ilyenkor mozgassa meg tagjait, nyújtózkodjon ki egy kicsit, igyon 1-2 csésze teát, és szellőztessen ki alaposan.
  • Délután vagy este mozogjon 1 órát: kocogjon, biziklizzen, ússzon vagy menjen el egy fitnessterembe.
  • Napközben 1 hónapig 1-2 tabletta magnéziumot szedjen be, esetleg kombinálja B-vitaminokkal, hogy fokozza a stressztűrő képességet.
  • A szibériai ginzeng is segíti a stressz mellékhatásait kivédeni, időnként érdemes azt is kipróbálni.
  • Semmiképpen ne igyon feketekávét, mert az jelentősen fokozhatja a panaszait. Frissítőként inkább 1-1 csésze rozmaring, zöld vagy ginzeng teát ajánlok.
  • Ha csak lehet, ne szedjen nyugtatókat, helyettük próbálja meg az orbáncfű, citromfű vagy levendula teát, esetleg ezek keverékét (2 dl-hez 1 teáskanál füvet használjon!). Ezt akár 4-6 hétig kúraszerűen is alkalmazhatja.
  • Amennyiben mindez nem segített, keressen fel egy kineziológust és/vagy homeopátiához értő szakembert, aki segíthet bajának orvoslásában.
  • Ezen kívül szép eredményt érhet el a Bach-virág cseppekkel, ám ehhez is érdemes tapasztalt szakértő tanácsát kérni, hogy az Ön számára leghatásosabb kombinációt állítsa össze.
  • Végül, este okvetlenül feküdjön le 10-ig aludni. Aki ugyanis nem pihen eleget, az sokkal kevésbé bírja a szokásos napi gyűrődést is.

Jobbulást kívánok:

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!