Transzferrin meghatározás

A szervezetben lévő vas szállításáért felelős fehérje. Egy transzferrin molekulához két   vas-ion kapcsolódik. A vassal nem töltött szabad transzferrin sok kórokozóra nézve  bakteriosztatikus hatású, mert a szaporodásukhoz szükséges vasat felveszi. Képződésének mértéke a szervezet vasszükségétől, illetve a rendelkezésre álló vastartalék mennyiségétől függ. Szintje a táplálkozási állapotot is jelzi.

Mikor ajánlott a vizsgálat elvégzése?

Mérése a szérum vas-szint mérésével együttesen javasolt, vashiány, illetve vastúlterhelés (hemokromatózis, hemosziderózis, vasmérgezés) gyanúja esetén. A vashiányos állapot gyakran vérszegénységhez vezet, melyre jellemző a fáradékonyság, sápadt bőr és nyálkahártyák, bőrszárazság, hajhullás, fejfájás.
Vastúlterhelés gyanúja esetén a vas és transzferrin mellett szérum ferritin vizsgálata is javasolt. Ennek tünetei lehetnek: fájdalmas ízületek, gyengeség, fáradékonyság, súlyvesztés, hasi fájdalom, szívpanaszok.

Eredmények interpretálása

Betegség Vas 
Transzferrin Transzferrin telítettség Ferritin 
Vashiány
Hemokromatózis
Krónikus betegség N/↑
Hemolitikus anémia N/↓
Szideroblasztos anémia N/↑ N/↓  ↑
Vasmérgezés N N

A magas transzferrin érték oka többnyire vashiány, de szintje terhességben, valamint fogamzásgátló tabletták szedésekor is megemelkedik.
Alacsony transzferrin oka lehet: hemokromatózis, gyulladás, egyes vérszegénység-típusok, májbetegség, vesebetegség, alultápláltság.

 

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!