A nyugati társadalmakban egyre többen szenvednek cukorbetegségben. A korral és a testsúly növekedésével fokozódik a diabétesz kialakulási esélye is. A hatvan év felettieknél már 15-20% az előfordulási gyakoriság. A más országokban is tapasztalható emelkedő tendencia elsősorban a fokozódó jólétnek, az ésszerűtlen táplálkozásnak, mozgáshiánynak és a stressznek köszönhetően.

Most pár megelőzést és a betegség előrehaladását csökkentő tippet szeretnék adni.

Kiegyensúlyozott táplálkozás

  • Ma már túlhaladott az a szemlélet, miszerint elegendő a szénhidrátok bevitelének megszorítása. Sőt ha valaki a cukorfogyasztást ugyan megszorítja, de a „hiány” pótlásául több fehérjét (elsősorban húst) és zsírt fogyaszt, hosszú távon legalább akkora hibát követ el, mintha változatlan mennyiségű édességet fogyasztott volna. Ezért a diéta nem korlátozódhat a szénhidrátbevitel megszorítására, sokkal inkább a teljes értékű, változatos, rostokban gazdagabb, reformtáplálkozást kell érteni alatta.
  • A lassan felszívódó, összetett cukrok (hántolatlan gabonákból, zöldségekből, gyümölcsökből) sokkal kevésbé terhelik a hasnyálmirigyet, és egyenletesebb vércukorszintet garantálnak, mint a finomított, egyszerű cukrok.
  • Minden nap fogyasszunk friss zöldséget, gyümölcsöt és salátákat.
  • Az állati zsiradékokkal bánjunk takarékosan. Inkább hidegen sajtolt olajokkal, növényi margarinokkal v. kókuszzsírral főzzünk. Ezzel is csökkenthetjük az érelmeszesedési hajlamot.
  • Legfeljebb hetente 2-3-szor kerüljön terítékre húsféle: ilyenkor is elsősorban a halat és a sovány baromfihúst javasoljuk. A szükséges aminosavakhoz bőséggel hozzájuthatunk, a gabonákból, hüvelyesekből, zöldségekből és olajos magvakból.
  • Elhízás esetén okvetlen meg kell szorítani a kalória-bevitelt is!
  • Tanácsos többször keveset enni, mert ez egyenletesebb vércukorszintet és a szervezet számára kisebb megterhelést eredményez.
  • Fogyasszunk minden nap elegendő mennyiségű folyadékot, legalkalmasabbak a tisztított víz, az ásványvizek, gyógyvizek és a cukrozatlan gyógyteák, ill. a frissen préselt, hígított gyümölcslevek.
  • Egyes vitaminok és ásványi anyagok megkönnyíthetik a normális vércukorszint beállítását, mások a szövődmények kialakulását hátráltatják, vagy azok tüneteit enyhítik:
  • Króm (100-200 mikrogramm/nap), cink (10-40 mg/nap), szelén (100 mikrogramm) mangán
  • A-, C (2 x 500-1000 mg/nap)- és E-vitamin (400 E), B1-, B6-, B12-vitamin, niacin, lecitin.
  • Magnézium (300-600 mg), kálium

 Fontos! Az édesítőszerek mértéktelen fogyasztása csökkentheti a sejtek inzulinérzékenységét, és inzulinallergiát is kiválthatnak. Az eritrit és a nyírfacukor erősen puffaszthatnak…

Vércukorcsökkentő gyógynövények

  • Minden keserűanyag serkenti a hasnyálmirigy működését, ezért elsősorban a kesernyésebb aromájú gyógyteákat javasoljuk fogyasztásra: articsóka, ezerjófű, gyermekláncfű, körömvirág, de nagyon jó hatású lehet még a: kukoricabajusz, babhéj, kecskerutafű, máriatövismag is.
  • Az immunrendszer erősítésére a Shiitake, Maitake, Rheishi gombát, La pacho teát, macskakarmot és bíbor kasvirágot, a vegetatív idegrendszer támogatására pedig az orbáncfüvet, a citromfüvet és a levendulát tanácsoljuk. 4-6 hetes teakúra után váltsunk keveréket.
  • A cukorbetegeknél oly gyakori gombásodás kezelésében segít a grépfrútmag-kivonatos és a teafaolajos ecsetelés vagy lemosás.

Nélkülözhetetlen a mozgás

A rendszeres mozgás segít elégetni a felesleges kalóriát és rendezni a testsúlyt, javítja a sejtek inzulin-érzékenységét.

Legkedvezőbb sportfajták: biciklizés, úszás, kocogás, gyors gyaloglás, séta, kerti munka.

Nem ajánlott: a tenisz, squash, hegymászás, távol-és magasugrás…

Jó tanács: Ha fél óránál többet szeretnénk sportolni, tartsunk rövid szünetet közben és együnk meg egy natúr joghurtot, egy almát vagy igyunk egy csésze teát, esetleg egy pohár hígított gyümölcslevet.

 Fő a nyugalom!

  • Ha nagy stresszben él, relaxáljon minden nap legalább 20-30 percet.
  • Este vegyen egy kellemes lazító illóolajos fürdőt: tegyen bele gerániumot, citromfüvet, muskotályos zsályát és levendulát (5-10 csepp elég!).
  • Legalább fél órát minden nap azt tegye, amihez a leginkább kedvet érez. Olvasson, sétáljon, hallgasson zenét, meditáljon vagy olvasson.

Lazító masszázsok

Legtöbbet a kötőszöveti-és reflexmasszázstól várhatunk. Ezek az adott reflexzónákon keresztül javítják a hasnyálmirigy, az emésztőszervek, a vegetatívum és az immunrendszer működését. Ám jót tesz a teljes testmasszázs és az aromamasszázs is.

Kellemes fürdőkúra

A hideg és meleg vizes váltott zuhany, fürdők és a szauna javítják a bőr vér-és nyirokkeringését, edzik az immunrendszert és ezzel megvédenek a fertőzésektől. A széna-, búzakorpa-, kamilla- és fűzfakéregfürdő enyhíti a bőr viszketését, a körömvirág, cickafark és levendula teából készült borogatás, pakolás és fürdő pedig gyorsítja a sebgyógyulást.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!