Vérünk olyan mint az élő folyó. Oxigént, tápanyagokat és más, életfontosságú anyagokat szállít a sejtekhez, a felesleget, felhasználhatatlan vagy káros anyagokat pedig onnan elhordja. A vér az egészség és a betegség hírnöke, gyakran már azelőtt jelzi, hogy valami nem stimmel, mielőtt a baj megjelenne. Különféle speciális tesztek és vizsgálatok ma már igen hamar megmutatják, ha nem egészséges a szervezet. Az éltető nedű helyett a vér többeknél sokkal inkább hasonlít a mocsárra, ami komoly problémák rejtett jele lehet.

A vér mikroszkópos vizsgálata nem újkeletű dolog, ám a szokásos komputeres módszerek mellett az orvosok többsége már alig tudja értékelni, amit a mikroszkópban lát. Pedig akár egy vércsepp is rengeteg dologról képes árulkodni a „látók” számára. A sötét látóteres mikroszkópos vizsgálat (darkfiled mikroszkópos analízis) régi-új módszer – hisz a régi tudást a ma élő specialisták továbbfejlesztették és a vizsgálatot a fejlettebb technika segítségével látványosabbá és könnyebbé tették.

Sejtek speciális megvilágításban

A darkfield mikroszkóp alapjában véve hagyományos mikroszkóp, ám sajátos megvilágítási rendszerrel rendelkezik. A közvetlen megvilágítás helyett, ami rongálhatja és elvakítja a szemet (emiatt sok dolgot nem is lehet látni vele), olyan technikát alkalmaz, ami által a tárgylemezen található vércsepp oldalról kap fényt. Ennek köszönhetően sokkal élesebben és világosabban láthatók a véralkotók, sőt a sötét háttér előtt a kisebb szerkezeti egységek is a vizsgálhatók. A mikroszkóppal kapcsolatban álló számítógép képernyőjén a mikroszkópos kép 1500-szoros nagyítása látható, így az orvos és a beteg is még alaposabban megvizsgálhatja a részleteket.

Mivel az élő, friss vért vizsgálva olyan dolgok is láthatóvá válnak, melyek a szokásos mikroszkópok és vértesztekelőtt rejtve maradnak, a nyugati országokban egyre több szakember érdeklődik a darkfield mikroszkópos vércseppanalízis iránt.

Az Enderlein-féle vércseppvizsgálat ezzel az új technikával nemcsak segít az orvosoknak a betegek egészségének javításában, hanem nevelő célzatú eszköz is lehet. Amikor ugyanis az orvos megmutatja a betegnek a saját vérét, ez olyan mély benyomást tesz rájuk, hogy utána motiváltabbak lesznek, és könnyebben követik a kezelést és változtatnak életmódjukon. „A betegek igénylik és akarják a nevelést. Ebben a darkfield mikroszkóp sokat segít, hiszen ez nem egy steril táblázat, vagy száraz statisztika. Igen szemléletesen tükrözi a betegnek a szervezetben lezajló eseményeket – a mikroszkópos kép kinagyításával jól látható, hogy néz ki az egészséges vérminta, és meg tudja nézni azt is, hogy néz ki ehhez képest a sajátja, illetve mennyit változik egy idő után a kezelések hatására. Ha saját maguk is jól láthatják a különbséget, sokkal aktívabbá válnak, és nagyobb kitartással, meggyőződéssel követik a tanácsaimat”- mondja a vércseppanalízist már régebb óta használó orvos.

Mit látnak a mikroszkópban?

A darkfield mikroszkóp különlegessége nemcsak a szemet védő funkció. Az élő vérminta 1500-szorosára van felnagyítva, így az orvos könnyebben tanulmányozhatja a vörösvérsejtek, fehérvérsejtek alakját, formáját, alcsoportjait, változatait, mozgását, a plazma működését, az anyagcsere-termékek és a mikroorganizmusok fajtáját, a nemkívánatos baktériumokat és gombákat illetve a felhalmozódott fehérjék, savak, kristályok jellegzetességeit.

A vörösvérsejtek torzulásán, alakváltozásán keresztül kimutatható például a tápanyagok, ásványok hiánya, a sav-bázis háztartás eltolódásainak indirekt jelei, a véralkotók formájának megváltozása jelzi a fokozott oxidatív stresszt (szabadgyök-terhelést) is.

A fehérvérsejtek életképessége és aktivitása a sejtfal természetéből (síkfelületű, egyenetlen vagy hézagos) és a mozgásukból is kiderül.

A vérben lezajló jelenségek bemutatására az orvosok specifikus technikákat is használnak. Néha belekevernek egy kis sót, ami „kiszárítja” a vérsejteket és kiszívja az összetevőket a sejtpólusokon át. Ez segít szemléltetni a természetes szétbomlás folyamatát, ami havi vagy évi periódusban zajlik a vérben.

Az egészséges vér nem mutat abnormális elváltozásokat, a rejtett betegségeket speciális tesztekkel lehet kimutatni. Az eltérések jellegéből következtetni lehet rá, hogy milyen kezdődő vagy már fennálló probléma állhat a háttérben. A provokációs tesztek segítenek eldönteni, hogy az abnormalitások egyszerűen csak a provokált sejtek jóindulatú elváltozásai, vagy kórokozó organizmusok?

A vércseppanalízis előnyeA vér többnyire tartalmazza azokat az anyagokat, amelyek felelősek a betegségek kialakulásáért. A tünetek jelentkezése előtt a vérben már láthatók olyan eltérések, anyagok, kórokozók, amelyek korai felismerése után az időben megkezdett kezelés segítségével és életmódváltással a komolyabb betegségek megelőzhetők vagy célzottabban kezelhetők. A darkfield mikroszkópos vércseppanalízis legnagyobb érdeme, hogy segíti a korai felismerést és a megelőzést.

A darkfield mikroszkóp segítségével megállapítható:

  • a vitaminok és az ásványi anyagok hiánya
  • a szövetekben és a vérben történő salakanyag felhalmozódás (ideértve a fogakból kioldódó amalgámterhelést is)
  • a gyengült vérkeringés és a sejtek rossz oxigénellátása
  • az abnormális véralvadás és a trombózisra való hajlam
  • az érelmeszesedés korai jelei
  • a hormonháztartás felborulása
  • a kórokozó mikroorganizmusok (baktérium, parazita, gombák, élesztőgomba) jelenléte
  • a baktériumflóra egyensúlyzavara
  • a sav-bázis háztartás eltolódásának jelei
  • az emésztő enzimek és a gyomorsav hiánya
  • a gyengült májműködés

 

Az élő vér többet árul el, mint a puszta számok

A vércseppanalízist alkalmazó szakemberek a számszerű adatokat nyújtó szokásos vérvizsgálat mellett sokkal több információhoz jutnak a szervezet működéséről, ha a szövetek és sejtek funkciójáról is képet nyújtó Enderlein-módszert felhasználják a beteg állapotának megítéléshez.

A daganatos betegségek során a kemoterápia alatt többnyire csak a vérsejtek számát illetve a máj – és vesefunkciót ellenőrzik. Az infúziós kezelés folytatásának megítéléshez leginkább csak ezekre a számokra hagyatkoznak, vagyis összehasonlítják az össz fehér-és vörösvérsejtszámot a normálisnak ítélt tartománnyal. Ha a beteg fehérvérsejtszáma kevesebb a megadott értékeknél, akkor átmenetileg szüneteltetik a kezelést, ha pedig nagyjából a normálhoz közelít, akkor folytatják, vagy megemelik a gyógyszer dózisát. De mi van akkor, ha ezek fehérvérsejtek betegek vagy igen passzívak? Előfordul ugyanis, hogy az összmennyiség normális, ám a funkció sérült, és ezért a sejtek nem tudják betölteni védő szerepüket. Vagyis sejt a „normális” sejtszám még nem elég annak megítéléshez, hogy vajon a szervezet kibírja-e a terhelő sejtmérgeket, nem okoznak-e majd vele több kárt,  mint amennyit segítenek…

Tipp: Ezért érdemes a vért megvizsgálni sötét látóteres mikroszkóppal a kezelés előtt, közben és után. Ennek alapján a beteg szervezete szempontjából biztosabban meg lehet ítélni, hogy mikor érdemes folytatni az infúziós kezelést, s vajon milyen egyéb kiegészítőkre van még szükség (pl. salaktalanítás, ásványi anyag és vitaminpótlás, sav-bázis korrekció, stb.)

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!