A progeszteron fontos szerepet játszik a terhesség létrejöttében és fenntartásában. Főleg a placentában és a petefészekben termelődik, de kis hányadát a mellékvesekéreg is termeli mindkét nemben.

A cirkuláló progeszteron szint a follikuláris fázisban karakterisztikusan alacsony, majd a luteális fázis során folyamatosan emelkedik, és 5-10 nappal a középidős LH csúcs után eléri a maximumát. Ha terhesség nem következik be, meredeken leesik a follikuláris szintre kb. 4 nappal a következő menstruáció előtt. Az ovuláció detektálására a szérum progeszteron szint mérése egyszerű és alkalmas módszer, mivel mintázata jól ismert. A kóros luteális fázis megítéléséhez a napi progeszteron szintet is figyelembe kell venni.

A szérum progeszteron mérése felhasználható az ovulációindukciós kezelés hatékonyságának ellenőrzésében, a progeszteron pótló terápia monitorozásában és azon betegek vizsgálatára és megítélésére, akiknek a terhesség korai heteiben nagy a kockázata az abortuszra. Másrészt a progeszteron szint a terhesség során ugyan emelkedik, de a harmadik trimeszter során a magzat állapotának megítélésére és monitorozására nem tartják alkalmasnak.

Eredmények interpretálása

  • Néhány kutató úgy találta, hogy a napi három minta, vagy a napi egyszeri (jó időben levett) esti minta nyújthat megfelelő információkat a luteális fázis adekvát megítélésében.

Nem megfelelő eredmény feltehető preanalitikai okai

  • Géles cső használata során időfüggő csökkenést figyeltek meg a progeszteron szérumszintjében.
  • Nagyfokú lipaemia fals alacsony eredményhez vezethet

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!