Itt a tavasz, enyhe volt a tél, sajnos emiatt több lesz idén a kullancs is. Már 1 hónapja arról olvashattunk, hogy a kullancsok több, mint 90%-a Borreliával fertőzött… (döbbenet!!!!), vagyis elég nagy esélyünk van Borreliássá, vagyis Lyme-kórossá válni, ha egy kullancs belőlünk akar jól lakni.
Még alig mehettünk ki, de már most is többen kerestek meg kullancscsípés miatt kialakult panaszokkal. Sokan nem tudják, mit is kell tenni a kullancs kivétele után, vagy hova lehet menni, ha tünet, panasz jelentkezik.

Mivel sok a hiányzó ismeret, szeretném most újra megosztani, mit kell okvetlen tudnia és tennie, ha megcsípte valamilyen vérszívó…

EGY KIS KULLANCSÉLETTAN

Kullancstámadásra két irányból számíthatunk. A szemmel rendelkező, látó kullancsok a fűszálak fonákján megkapaszkodva várják áldozatukat.
A szem nélküli, „vak” kullancsok a lombos erdők lakói. Tájékozódásuk fő szerve az elülső lábaikon lévő Haller-szerv, mely biológiai-kémiai radarként üzemel és képes jelezni, ha potenciális áldozat közeledik. A vak kullancs magasra (kb. 1-1,5 m-re) mászik a cserjéken vagy a facsemetéken. A levelek fonákján kapaszkodó vak kullancs tehát fentről pottyan áldozatára.

A kullancsok által terjesztett két legismertebb betegség a Lyme-kór és a kullancs-encephalitist (agyvelőgyulladás). Az említett betegségekért felelős kórokozókat általában szúrásával/harapásával (nyálával) terjeszti, de ettől eltérő fertőzési módok is lehetségesek. Így:

  • a beszáradt széklete felporzik és az állat vagy ember légúti fertőzést szenved;
  • a bőrsebbe került széklet is fertőzhet;
  • az elpusztult kullancs testében a kórokozók életben maradnak, a tetem porladása után belégzéssel is fertőzhet;
  • az erdei állatok által szennyezett növények, sőt akár a birka vagy kecske tején keresztül is fertőződhetünk;
  • a kullancs vagy annak ürüléke tápcsatornán át (lenyelve) is fertőzhet;
  • A kullancs szakszerűtlen eltávolításakor is történhet fertőződés, ha a kullancs „feje” bennszakad a bőrben. A szétszakadt kullancs testéből kiömlő kórokozótartalmú testváladék fertőzi a csípett személyt, s ha körömmel tépték ki, még a körömágyi hajszálrepedésű sebeken keresztül az eltávolítást végző személy is fertőződhet.
  • Több szakcikk szerint a placentán is átjuthat a Borrelia spirocheta, sőt a szifiliszhez hasonlóan a nemi úton történő terjedés sem kizárt.

MIT KELL TENNIE, HA MEGCSÍPTE A KULLANCS?

  1. Nagyon fontos, hogy mielőbb óvatosan kiemelje, kiszedje – anélkül, hogy nyomkodná, olajjal masszírozná, tekergetné, gyufával piszkálná, így ugyanis nagyon hamar befecskendezi a nyállal a kórokozókat is. Használjon kullancseltávolító csipeszt! Ezt a gyógyszertárban beszerezheti, érdemes túrázásra is magával vinni.
  2. Majd fertőtlenítse le a csípés helyét, és figyelje pár hétig, nem lesz-e piros folt ott vagy más helyen?
  3. A kullancsot sosem szabad kidobni! Patikában vásárolhat kullancsot vizsgáló tesztet, ami a kullancs Borreliával való fertőzöttségét nagy eséllyel igazolja. Ha a csípést követően bőrtünetek nélkül is jelentkezne fejfájás, influenzaszerű tüntetcsoport, szemgyulladás, izom-és ízületi fájdalom, és/vagy a kullancs is fertőzött volt, azonnal végeztessen a véréből speciális teszteket. A szerológia (IgM és IgG ill. a Western blot sajnos néha 3-6 héttel a fertőződést követően lesz csak pozitív, ezért érdemesebb lehet Elispot tesztet végeztetni. Ez már 10 nap múlva is nagyobb biztonsággal igazolhatja a fertőzöttséget. Erről itt találhat részletesebb tájékoztatót: https://balaicza.hu/kullancscsipes-utani-vizsgalatok/
  4. Ha a teszt pozitív lett és tünetek jelentkeznek, feltétlen 4 hetes antibiotikus kúrára és immunerősítésre van szüksége. Ezért okvetlen forduljon orvoshoz. Ha elmarad a korai kezelés, nemcsak több tünet, panasz jelentkezik, hanem hosszabb vagy több kezelés kell majd, hogy végleg megszabaduljon a Borreliától. A 2-3 hetes antibiotikus kúrák azért nem elegendőek, mert a baktérium 3 hetes ciklusokban szaporodik, nagyon szeret elbújni az oxigénhiányos és rossz vérkeringésű szövetekben, ínakban, mély kötőszövetekben, ahova a vérrel nehezebben és kevesebb gyógyszer jut el. Ráadásul a spirochéta idővel savas biofilmekkel burkolja be, és teszi az antibiotikumok számára is elérhetetlenné magát. Ezért nagyon lényeges a korai felismerés, kellő ideig történő kezelés!

 MÁS FONTOS TUDNIVALÓK…

  1. A Borrelia vagy más fertőző mikroorganizmusok átmeneti enyhe tünetek után gyakran hetekkel, hónapokkal a csípést követően okoznak csak komolyabb panaszokat, betegséget. Ízületi betegséget, idegrendszeri, szív-és érrendszeri elváltozásokat…
  2. Talán még kevesen tudják, hogy a kullancs nemcsak Borrelia baktériumot és FSME vírust terjeszthet, hanem sok más kórokozót is, pl. Babesia, Bartonella, Chlamydia, Yersinia, Ehrlichia baktériumokat, EBV és CMV egyéb vírusokat is. A kullancscsípéshez társuló fertőzésekről itt olvashat: https://balaicza.hu/kullancscsipeshez-tarsulo-fertozesek/
  3. A kullancs által hordozott kórokozókat más vérszívó rovarok is terjeszthetik, pl. szúnyogok, böglyök, bolhák, pókok, tetvek…
  4. A tipikus Lyme-folt megjelenése nélkül is lehet Borreliával vagy más kórokozóval fertőzött! A kokárda jel nem feltétlen szokott megjelenni mindenkinél, néha csak kis lencsényi, babnyi piros folt alakul ki a csípés helyén.
  5. A szerológiai vizsgálatok csak sokára (3-6 héttel a csípést követően) és pontatlanul tudják megállapítani, hogy fertőzött-e Borreliával…
  6. Szerológiával és Western blot teszttel nem lehet pontosan megmondani, hogy maradt-e még a kezelés után kórokozó a szervezetben.
  7. Van olyan kórokozó, amit a hazai vizsgálatokkal ki sem lehet mutatni, pl. Ehrlichia… Erről itt olvashat: https://balaicza.hu/kullancscsipeshez-tarsulo-fertozesek/…
  8. Az Elispot tesztek 200x precízebbek és gyorsabbak, mint a szerológiai vizsgálatok. A kezelést követően is segítenek megmutatni, hogy valóban sikerült-e megszabadulni a kórokozóktól.
  9. A kezelés komplex kell legyen, önmagában az antibiotikum kevés…

Kullancscsípésmentes szép tavaszi és nyári kirándulásokat kívánok:

KULLANCS ÁLTAL TERJESZTETT FERTŐZÉSEK ÉS TÁRSFERTŐZÉSEK VIZSGÁLATA ÉS KOMPLEX KEZELÉSE:
Tel.: 20/588-28-10

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!