Tavasszal egyre többen érzik úgy, hogy nem ártana valamit tenni egészségük és esztétikusabb küllemük érdekében. Az utóbbi években hazánkban is elterjedt a böjtkúrázás és a salaktalanítás, a tisztító kúra,  amibe tavasztól őszig igen sokan vágnak bele. Ki jó, ki rosszabb élményekkel és eredményekkel…

Böjtölni nemcsak a nagyböjt szezonjában lehet vagy érdemes, noha a húsvét előtti tradicionális egyházi böjtnek is megvan a maga jelentősége és értelme. A tavasz mindig az újjászületés, felfrissülés, új erőre kapás szezonja, így nem csoda, ha idén is sokan elkezdenek majd valamilyen kúrát. Az alábbiakban ehhez szeretnénk némi útmutatást, gyakorlati segítséget és hasznos tanácsokat adni.

Egyénre szabott salaktalanító tisztító kúrák

Szerencsére ma már az is kezd bemenni a köztudatba, hogy nem lehet mindenkinél csak ugyanazt a tisztító kúrát erőltetni. Vannak, akiknek a testalkata, erő és kalóriatartalékai nem teszik lehetővé a klasszikus léböjtöt, másoknak lenne ugyan miből fedezni a szükséges energiát, ám épp a munkájuk, családi elfoglaltságuk vagy valamilyen más stressz miatt nem lehetséges intenzívebb kúrába kezdeni. Legfontosabb, hogy mindenki megtalálja a neki leginkább kedvező, megfelelő és örömet is jelentő salaktalanítási módot. Aki jól salaktalanít, nem éhezik, nem szenved, nincsenek komolyabb panaszai, s ha mégis, akkor vagy nem jól végzi a kúrát, vagy az a forma, amit választott, most épp nem aktuális  inkább egy másikra kellene áttérni.

 

Kinek érdemes salaktalanítani?

  • Aki szeretné az egészségét hosszú távon is megőrizni
  • Aki szeretne felfrissülni, új erőre kapni, szellemileg és testileg is fittebb lenni
  • Aki szeretné meglevő panaszait enyhíteni vagy megszűntetni (pl. gyomorégés, kisebb ödémák, emésztési panaszok…)
  • Akinek magas a vérnyomása, az érelmeszesedés és annak szövődményei miatt vannak panaszai
  • Akinek magas a koleszterinszintje vagy a vércukra
  • Akinél magas a húgysavszint vagy már köszvénye is van
  • Akinek gyengébb az immunrendszere, fertőzésekre hajlamos
  • Aki allergiás vagy más immunbetegsége van
  • Akinek bőrgyógyászati panaszai vannak (akné, ekcéma, pszoriázis…)
  • Akinek fájnak és gyulladtak az ízületei
  • Aki gyakori fejfájással, migrénnel küzd

Figyelem!

A betegséggel, panaszokkal küzdők kizárólag hozzáértő orvos útmutatása alapján és felügyelet mellet végezzék a kúrát a nekik kiválasztott. Az eddig alkalmazott gyógyszereket orvos jóváhagyása nélkül semmiképp se hagyja el.

Mit nyerhet a salaktalanítással?

  • Több erőt, vitalitást
  • Erősebb immunrendszert
  • Harmonikusabban működő anyagcserét és hormonháztartást
  • Jobb emésztést
  • 3-6 kg súlyvesztést, ami tartós, ha reformétrend követi a kúrát és a jo-jo effektustól sem kell tartani
  • A sav-bázis háztartás kiegyensúlyozódik
  • A bőr megtisztul, feszesebb és üdébb lesz

Salaktalanító tisztító kúra fajták

Lékúra

Ez alatt frissen préselt leveket – hígítva! –, gyógyteákat, szűrt natúr zöldséglevest és szénsavmentes ásványvizet lehet fogyasztani. A zöldség-és gyümölcslevek elsősorban vitamin és ásványi anyaghordozók, az anyagcsere aktiváló enzimek gazdag forrásának számítanak. A zöldségleves elsősorban ásványokat és lúgosító anyagokat tartalmaz. Tehát egyik sem folyadék, hanem folyékony táplálék, ezért csak lassan kanalazgatva és „megrágva” (a nyállal jól összekeverve) szabad elfogyasztani őket. A rostszegénységnek köszönhetően a kúra csökkenti a béltraktus munkáját, hagyja, hogy az emésztő szervek megnyugodjanak, a bélfal letisztuljon, a máj maximális mértékben kifejthesse méregtelenítő hatását. A bő folyadékbevitelnek köszönhetően javul a vérkeringés a szövetekben, így gyorsul a salakanyagok elszállítása és kiválasztása is.

  • Kinek javasolt? Egészségmegőrzés céljából mindenkinek, aki elég energia és súlytartalékkal rendelkezik, a sav-bázis háztartás zavarainak rendezésére, elhízáskor, egyes betegségek esetén orvosi javallatra és kontroll mellett.
  • Kinek nem javasolt? A soványabb, energiahiányos, nagyon kimerült embereknek, vagy ha túl nagy a stressz, valamilyen komolyabb változás előtt áll valaki, túlműködik a pajzsmirigye, valamilyen fogyással járó betegségben (pl. daganat) szenved.
  • Menete: A kalóriaszegény vegetárius bevezető napokat (legalább 3 nap!) követően reggelire csak teát, délelőtt és délután sok gyógyteát, ásványvizet és egy pohár frissen préselt gyümölcslevet lehet inni (max. 5 napig!). Délben és este egy-két tányérnyi szűrt zöldséglevest szabad elfogyasztani. Mindezt Kneipp-módszerekkel (váltott zuhany, száraz kefemasszázs, szauna) ki kell egészíteni, gondoskodni kell továbbá a rendszeres béltisztításról (keserű vizek, beöntés, kolon-hidroterápia) és a napi ½-1 órányi mozgásról is. A kúra a bevezető napokhoz hasonló gondosan összeállított felépítő étrenddel (minimum 3-5 nap) folytatódik. Orvosi felügyelet nélkül legfeljebb 1 hétig folytatható!

Fontos tudni!

Közös alapelvek minden tisztító kúránál:

  • Béltisztítás: keserű vizekkel, gyógyteákkal, beöntéssel, kolon-hidroterápiával (bélfürdő), savanyú káposztalével, aszalt szilvalével
  • Keringésaktiválás: száraz testledörzsöléssel, váltott zuhannyal, (infra)szaunával, masszázzsal, mozgással
  • Bő folyadékbevitel: gyógyteák, szénsavmentes ásványvizek, szűrt vizek, gyógyvizek, hígított gyümölcslevek
  • Rendszeres mozgás: nem megerőltető, örömet jelentő, inkább a kitartást fokozó és lazító, nyújtó gyakorlatokat tartalmazó sport
  • Légzőgyakorlatok: a légutakon keresztül távozó salakanyagok gyorsabb leadására

 

Zöldség-gyümölcsnapok

Vitaminokban, ásványokban, enzimekben és más bioaktív anyagokban gazdag zöldségeket és érett gyümölcsöket lehet enni ez alatt a kúra alatt. Reggel és délben inkább gyümölcsöket, este inkább zöldséget (nem majonézes salátákat!), napközben pedig itt is sok (legalább 3 liter) ásványvizet és gyógyteát kell fogyasztani. Mindent nagyon meg kell rágni, hogy ne puffasszon, és ne terhelje túl az emésztőszerveket. Egyszerre sokat nem tanácsos enni, mert az kellemetlen hasi görcsöket válthat ki. Ha épp dinnyeszezon van, érdemes 1-2 napig csak dinnyét enni, mert a magas ásványi anyag és folyadéktartalomnak köszönhetően még intenzívebb lesz a kiválasztás.

  • Kinek javasolt? Egészségmegőrzés céljából mindenkinek, különösen a középmagas és magasabb sportosabb testalkatú, izmosabb embereknek, a sav-bázis háztartás zavarainak rendezésére – ha az evésről nem tud valaki lemondani, elhízáskor, egyes betegségek esetén orvosi javallatra és kontroll mellett.
  • Kinek nem javasolt? A soványabb, energiahiányos, nagyon kimerült embereknek, vagy ha túl nagy a stressz, valamilyen komolyabb változás előtt áll valaki, ha túl gyenge az emésztése, sokat fáj a gyomra, rendszeresen puffad, allergiás vagy túlérzékeny a gyümölcsökre.
  • Menete: A kalóriaszegény vegetárius bevezető napokat (legalább 3 nap!) követően reggelire nem savanyú gyümölcsöt, délelőtt és délután sok gyógyteát, ásványvizet és egy pohár frissen préselt gyümölcslevet lehet inni. Délben és este egy-két tányérnyi zöldséglevest és egy tányérnyi nem majonézes salátát szabad elfogyasztani. Mindezt Kneipp-módszerekkel ki kell egészíteni, gondoskodni kell továbbá a rendszeres béltisztításról (keserű vizek, beöntés, kolon-hidroterápia, lenmag, aszalt szilva/lé) és a napi ½-1 órányi mozgásról is. A kúra a bevezető napokhoz hasonló gondosan összeállított felépítő étrenddel (minimum 3-5 nap) folytatódik. Amennyiben nem okoz semmilyen panasz, akár 2-3 hétig is folytatható, így hatékonyabb a salaktalanítás.

Leves tisztító kúra

Elsősorban ásványokban gazdag zöldségleveseket és gabonakrémet (zabkását) lehet enni ez alatt a kúra alatt. Reggel zab vagy rizsnyákkal nyugtatjuk meg a gyomrot, és segítjük a salakanyagok megkötését, kiválasztását, továbbá aktiváljuk a májat. A zabpehely hatóanyagai csökkentik a koleszterinszintet, serkentik a hasnyálmirigy és az epehólyag működését is.  Délben ötletesen variálható natúr zöldségleveseket, napközben pedig itt is sok (legalább 3 liter) ásványvizet és gyógyteát kell fogyasztani. A levesekben a zöldséget roppanósra kell párolni, nem szabad szétfőzni, vagy mesterséges ízesítőkkel fűszerezni. Ne tegyünk bele rántást vagy habarást sem, és a könnyebb emészthetőség kedvéért turmixoljuk le. Levesrecepteket találhat a „Wellness-Ételek” rovatban is.

  • Kinek javasolt? Egészségmegőrzés céljából mindenkinek, különösen a középmagas és alacsonyabb, törékeny testalkatúak embereknek, akiknek nincs súlyfeleslege, a sav-bázis háztartás zavarainak rendezésére – ha az evésről nem tud valaki lemondani, gyengébb emésztőszervek esetén, legyengült immunitáskor, idősebb embereknek, operációk után, egyes betegségek esetén orvosi javallatra és kontroll mellett.
  • Kinek nem javasolt? A sovány, extrémen energiahiányos, nagyon kimerült embereknek, vagy ha túl nagy a lelki és szellemi stressz, ha allergiás vagy túlérzékeny a gabonákra.
  • Menete: A kalóriaszegény vegetárius bevezető napokat (legalább 3 nap!) követően reggelire leturmixolt zabkását vagy egy kis tálkányi főtt rizst, délelőtt és délután sok gyógyteát, ásványvizet és egy pohár frissen préselt, hígított gyümölcslevet lehet inni. Délben és este egy-két tányérnyi átszűrt vagy leturmixolt zöldséglevest szabad elfogyasztani. Mindezt Kneipp-módszerekkel ki kell egészíteni, gondoskodni kell továbbá a rendszeres béltisztításról (keserű vizek, beöntés, kolon-hidroterápia, lenmag, aszalt szilva/lé) és a napi ½-1 órányi mozgásról is. A kúra a bevezető napokhoz hasonló gondosan összeállított felépítő étrenddel folytatódik (minimum 3-5 nap). Amennyiben nem okoz semmilyen panasz, akár 2-3 hétig is folytatható, így hatékonyabb a salaktalanítás.

 

Salaktalanító gyógytea

  • Hozzávalók: gyermekláncfű, katáng, aranyvesszőfű, nyírfakéreg, csalán, zsurló, orbáncfű, borsmenta.
  • Elkészítése: azonos arányban keverjük össze a fentieket, majd 1 liter forró vízzel forrázzunk le 1 púpos evőkanálnyi keveréket, hagyjuk 10 percig ázni, s utána szűrjük le. Kevés mézzel (1 evőkanálnyi) ízesítve fogyaszthatjuk.

Mivel fokozhatjuk a tisztító kúra hatását?

  • Relaxációval: Nemcsak a testnek, hanem a léleknek is szüksége van salaktalanításra, pihenésre, megnyugvásra. Ezért a tisztítókúra alatt lehetőleg ne nézzünk TV-t, ne hallgassunk rádiót, kerüljük a szórakozóhelyeket, éttermeket. Este pihenjünk le minél előbb, kapcsoljunk be nyugtató zenét, vagy szöveges relaxáló kazettát. Vegyünk egy kellemes lazító illóolajos fürdőt, vagy ha tudunk, menjünk el masszázsra, jógára.
  • Majpakolással: este vagy hétvégén délután tegyünk fel a májtájékra egy meleg vizes gumitömlőt, hogy gyorsabb legyen a hasi vérkeringés és fokozódhasson a máj méregtelenítő funkciója.
  • Beöntésekkel: heti 2-3 bélfürdő jelentősen felgyorsítja a méregtelenítést, különösen nagy terhet vesz le a májról, alaposan kitakarítja a vastagbeleket, segít helyreállítani a normál bélflórát. Elsősorban az emésztési panaszokkal küzdő, székrekedésre vagy hasmenésre hajlamos és fertőzésekkel, allergiás problémákkal küzdő pácienseknek javasoljuk.
  • (Infra)szaunával: a meleg hatására kitáguló erekben könnyebb a salakanyagok transzportja, a nyirokkeringés felgyorsulása kedvez az ödémák kiürülésének, és az immunrendszert is megerősíti. Az infraszauna ezen kívül segít a kalória-felhasználásban és így a felesleges zsírdepók lebontásában.
  • Tréninggel: a rendszeres és alapos mozgás jelentősen felgyorsítja a keringést és salaktalanítást, a Callanetics, a futás és a biciklizés különösen hatékonyan támogatja a has, csípő és combok zsírpárnáinak lebomlását. Ennek köszönhetően nagyon eredményesen alkalmazható a cellulites hölgyek salaktalanító kúrája idején.
  • Oxigén-regeneráló kúra: pulzuskontrollált kerékpározás közben oxigént kell belélegezni. A mozgás hatására fokozódó keringés során az oxigénben dúsabb vér gyorsabban eljut a sejtekhez. A kúra előtt bevett sejtvédő vitaminok elősegítik az oxigén felvételt és hasznosítást, majd az azt követő szaunázás és masszázs tovább serkenti a sejtanyagcserét, és rendkívül hatékonyan el is lazít.
  • Gyógyteákkal: a gyógyteák hatóanyagai serkentik a májműködést, a béltevékenységet, a vesék kiválasztását, ellazítanak, és javítják a sav-bázis háztartást.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!