Az ízületek erősebb terhelésre, túlhajtott fizikai munka és/vagy sport miatt, ill. traumák következtében gyorsabba kopnak. A kopás nemcsak a fő terhet cipelő térdet, csípőt, hanem bármilyen más ízületet is érinthet. Vannak, akiknél a csigolyák közötti porckopás, másoknál a vállak vagy a könyök és csukló ízületek túlterhelése okozza az ízfelszínt borító porcok elvékonyodását és mozgáskor való fájdalmát.

Eleinte a porc vékonyodása nem okoz fájdalmat, majd egy idő múlva a szokásos munka és sportolás során kisebb-nagyobb fájdalom jelzi, hogy valami már nem a régi. Van, akinek a lépcsőn járás fel vagy lefelé, másnak a hegyi túrázás, a futás, később pedig már a szokásos napi feladatok elvégzése okoz gondot.

Sajnos az elhasznált ízületeket újjá varázsolni már nem lehet. Ám azért lehet tenni, hogy kicsit „megolajozzuk”, a mozgást gördülékenyebbé tegyük, és a fájdalmat ezáltal enyhítsük.

A igénye nélkül a következő természetes módszerek jönnek szóba:

  • A condroitin, a hialuronsav és a glukózamin tartalmú szerek segítik a porcok regenerálódását és védik a további kopás ellen. Több hónapon át rendszeresen szedve őket jelentős javulást okozhatnak.
  • Az omega-3 zsírsavak csökkentik a kopással gyakran együtt járó gyulladást. Ezt szedhetünk kapszulaként, de az omega-3-ban leggazdagabb hidegen sajtolt lenolaj sárgarépalébe keverve is javasolható. Adagolás: napi 2×1 evőkanál 3 hónapig.
  • Az enzimekben dús ételek (ananász, mangó, papaya) ill. az enzimkészítmények szedése is jót tesz – főleg, ha az ízületekben folyadék is felhalmozódott vagy gyulladtak.
  • A kiváló immunerősítő macskakaromról kevesen tudják, hogy az ízületi fájdalmakat is enyhíti. 2-3 hónapon át történő szedése nagyon sok ízületi betegemnek segített már a kellemetlenebb hideg hónapokban.
  • A gyömbérről és a curcuma festékéről a curcuminről is egyre több tanulmány igazolta, hogy kiválóan hatnak ízületi fájdalmak enyhítésekor. Érdemes tehát ezeket a fűszereket is minél többet adni az ételekbe, a gyömbérből pedig forró vízzel gyömbér italt is készíthetünk.
  • Az ördögkarom és a feketenadálytő is gyulladáscsökkentő. Az előbbit kapszulaként ajánlott szedni, az utóbbit éjjelre pakolásként, vagy kézzel tanácsos mélyen bemasszírozni.
  • Árnikát akkor érdemes alkalmazni, ha túlterhelte valaki az ízületet, és egyértelműen ennek köszönhető az aktuális fájdalom.
  • A kopáshoz társuló gyulladást és fájdalmat segít kivédeni a nagy adagban szedett E-vitamin és szelén is.
  • Hazánkban igen sok a kénes gyógyvíz. Mely különösen ízületi panaszok, reuma esetén tud segíteni. Aki teheti, járjon el – főleg a hidegebb hónapokban – gyógyfürdőkbe.
  • A lúgosítás is jót tesz az ízületeknek, uis a szervezet túlsavasodása elősegíti a porcok kopását, és a gyulladások keletkezését. Aki sokat kávézik, sok húst eszik, fehér liszttel és cukorral készült ételt és többször alkoholt fogyaszt, azoknál a savkristályok ízületi folyadékban való felhalmozódása szintén ízületi porckárosodást okoz.
  • Illóolajos pakolásokat, fürdőket és bedörzsöléseket is ki lehet próbálni: borsmenta, eukaliptusz, tuja, kakukkfű, cickafark, kámfor jön a leginkább szóba.

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!